Süre                : 1 Saat 16 dakika
Çıkış Tarihi     : 09 Eylül 1998 Çarşamba, Yapım Yılı : 1998
Türü                : Drama,Müzik
Taglar             : Köy,kız,oğlan,müzisyen,Tacikistan
Ülke                : İran,Tacikistan,Fransa
Yönetmen       : Mohsen Makhmalbaf (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Mohsen Makhmalbaf (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : 

Sokout ' Filminin Konusu :
Sokout is a movie starring Tahmineh Normatova, Nadereh Abdelahyeva, and Goibibi Ziadolahyeva. Everyday, 10-year old Khorsid takes the bus to his work at an instrument maker's shop and everyday something unexpected happens.

Ödüller      :

Venedik Film Festivali:'CinemAvvenire' Award-Cinema, Man, Nature, The President of the Italian Senate's Gold Medal


 • "bir nev'i ölümüdür hurşid'in. beethoven'ın 5. senfonisinin bir başka güzel çalındığı muhteşem film, san'at eseridir sükût. ba-ba-ba-bam.... ba-ba-ba-bam!!"
Facebook Yorumları
 • comment image

  "gözler, insanın dikkatini dağıtır. eğer gözlerini kapatırsan daha iyi öğrenirsin." diyen hurşit'in öyküsü.

  mohsen makhmalbaf filmidir ama sâfi iran filmi değildir; rengârenk geleneksel kıyafetleriyle, bozkırıyla ve atlarıyla, enstrümanları ve müzikleriyle makhmalbaf tarafından ustalıkla işlenmiş tacikistan filmidir aynı zamanda.


  (martin jacques mystere - 16 Aralık 2013 22:52)

 • comment image

  böyle bir film izlemek istiyorum yine bu aralar. o kadar istiyorum ki hani canım ekmek kadayıfı çekmiş de gecenin bir yarısı kıvranıp durmuşum gibi. eheh benzetme yaptım da.
  en çok pazardaki kaybolma sahnesini seviyorum. orada müziği takip edişini, edişlerini. abi izleyin ya anlatılmaz ki. anlatamam demek istemedim :/ film anlatamıyorum ben sadece izleyebiliyorum ama cidden çok güzel izlerim. bunu da çok güzel izledim, en birinci güzellikte izledim. hani böyle sanki çok aşırı uykun varmıştı da başını yastığa koydun ve o anda ayyy ne biçim de uykum var ama şimdi uyuyorum yaşasın dedin ve uyudun ya işte oradaki birkaç saniyelik keyif gibi ama bu birkaç saat sürüyor yani benzetme yaptığım için tam aynı değil, benzetme çünkü bu ben yaptım. hurşid'i özledim :( tekrar izleyeyim ben bunu ya. bakayım böyle göreyim, dinleyeyim.


  (selfishgene - 14 Aralık 2012 15:26)

 • comment image

  belki de çocuğun bir sevimsizlik abidesi olduğundan pek de iyi bulmadığım film.. filmin tamamını götüren nice deneyimsiz çocuklar gördük ama bu olmamış..

  tabi çömlekçilerin 5. senfoniyi çalması unutulmaz.. (bkz: emeğe saygı)


  (a puck - 9 Nisan 2012 18:01)

 • comment image

  müzik aşkıyla yanıp tutuşan hurşid adlı iranlı kör bir çocuğun anlatıldığı güzel bir film. kırsal kesimdeki iran yaşamını merak edenler için izlenmesi gerekir özellikle.

  --- spoiler ---

  keşke sonunda mükemmel müzik aletini yapabilseydi de annesi eşyaları satmak zorunda kalmasaydı.

  ---
  spoiler ---


  (onuruno - 17 Şubat 2011 13:56)

 • comment image

  bir nev'i ölümüdür hurşid'in. beethoven'ın 5. senfonisinin bir başka güzel çalındığı muhteşem film, san'at eseridir sükût. ba-ba-ba-bam.... ba-ba-ba-bam!!


  (lord of the words - 1 Şubat 2011 11:35)

Yorum Kaynak Link : sokout