Süre                : 2 Saat 16 dakika
Çıkış Tarihi     : 14 Aralık 2001 Cuma, Yapım Yılı : 2001
Türü                : Fantazi,Gizemli,Romantik,Heyecanlı
Taglar             : rüya,ölüm,Maske,kâbus,akıl hastanesi
Ülke                : ABD,İspanya
Yönetmen       : Cameron Crowe (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Alejandro Amenabar (IMDB)(ekşi),Mateo Gil (IMDB)(ekşi),Cameron Crowe (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Tom Cruise (IMDB)(ekşi), Penélope Cruz (IMDB)(ekşi), Cameron Diaz (IMDB), Kurt Russell (IMDB)(ekşi), Jason Lee (IMDB)(ekşi), Noah Taylor (IMDB)(ekşi), Timothy Spall (IMDB)(ekşi), Tilda Swinton (IMDB)(ekşi), Michael Shannon (IMDB), Delaina Mitchell (IMDB), Shalom Harlow (IMDB), Ivana Milicevic (IMDB), Johnny Galecki (IMDB), Armand Schultz (IMDB), Cameron Watson (IMDB), Robertson Dean (IMDB), W. Earl Brown (IMDB), Ray Proscia (IMDB), Tim Hopper (IMDB), Alicia Witt (IMDB), Ken Leung (IMDB), Mark Pinter (IMDB), Conan O'Brien (IMDB), James Murtaugh (IMDB), Stacey Sher (IMDB), Jessica Siemens (IMDB), Julia Carothers Hughes (IMDB), Marty Collins (IMDB), Mark Bramhall (IMDB), Jennifer Griffin (IMDB), Laurel Wiley (IMDB), Nicole Taylor Hart (IMDB), Julia Decker (IMDB), Jennifer Marie Kelley (IMDB), Tommy Lee (IMDB), Michael G. Kehoe (IMDB), Danielle Wolf (IMDB), Scotch Ellis Loring (IMDB), Brent Sexton (IMDB), Curt Skaggs (IMDB) >>devamı>>

Vanilla Sky ' Filminin Konusu :
Vanilla Sky is a movie starring Tom Cruise, Penélope Cruz, and Cameron Diaz. A self-indulgent and vain publishing magnate finds his privileged life upended after a vehicular accident with a resentful lover.

Ödüller      :

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films:Saturn Award-Best Actor


Kıskançlık / 11
 • "davidin maskesi kafasının arkasında yaptığı dansla sinema tarihinin en görkemli ikiyüzlülük anlatımlarından birine imza atmış film"
 • "filmde en sevdiğim diyalog;[david]: bize bir bak.. ben kaldım, sen öldün.. ve ben hala seni seviyorum[sofia]: bu bir sorun..[david]: o arabaya bindiğim an seni kaybetmiştim. özür dilerim."
 • "rüyalarda mutlu olmaktır.gerçeğin acı olmasıdır.güzel filmdir."
 • ""when you sleep with someone, your body makes a promise whether you do or not.""
 • "penolope ablamızın her fırsatta arkasını dönüp koşmasıdır hayal olan. o kadar gerçek dışı, o kadar güzel, o kadar acıtıcı. bu kadardır benim için bu film..."
 • "star tv'nin kese kese katlettiği film öyleki kim öldü onu bile anlamadık. rtük'e sevgilerimi gönderiyorum burdan. zaten bizide leylekler getirdi."
 • "eve yalnız dönen adamın o büyük acısını asla bilemeyeceksin. bu filmi hiç izlememiş olmayı o kadar isterdim ki..."
 • "ne zaman bi şeyler ters gitse,kızsam,küssem,kaçmak istesem filan bu filmi izlerken buluyorum kendimi.öyle iyi hissettiriyor,garip."
Facebook Yorumları
 • comment image

  esasen filmde epey güzel sahneler olsa da, "iyi filmdi" demek için, sophia'nın evinde geçen sahneler önemli bir delildir. hadi onu da geçtim, david fırlamasının evden çıkarken jeff buckley'den last goodbye çalması apayrı bir olaydır, valla.


  (siboreta - 12 Şubat 2007 11:01)

 • comment image

  davidin maskesi kafasının arkasında yaptığı dansla sinema tarihinin en görkemli ikiyüzlülük anlatımlarından birine imza atmış film


  (le upreux - 9 Mayıs 2005 01:47)

 • comment image

  zamanlamanın had safhada önemli olduğu, gitmeden evvel gitmek ya da gitmemek üzerine düşünülüp taşınılması gereken bir film. mesela moraliniz bozuksa, yorgunsanız yahut aklınız başka yerdeyse gitmiyorsunuz; neşe ile coşuyor, sevdiklerinizle hisli bir gün geçiriyor ya da ona benzer bir durumda iseniz sinemaya koşabiliyorsunuz. vanilla sky "beğendim", "beğenmedim" yorumu yapılmazdan evvel herşeyden önce kesinlikle yorucu hatta daraltıcı bir film, ben filmi beğenmiş olmama rağmen çıktığımda dayak yemişim hissini üzerimden atamadım, alejandro bey'e bu insanı tartaklayan hikaye için tebriklerimi sunmadan edemiyorum. ayrıca penelope cruz ve tom cruise'un yaşadığı romansı kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız yine aynı şekilde görmeyi erteleyebilirsiniz, ben kaldıramadım ve sinir sahibi oldum, önümde oturup öpüşen çifti ise tokatlamak istedim, ama belki sizin önünüze sivilceli ve gözlüklü bir mühendis oturur, ya da yanınıza öksüren yaşlı bir bey denk gelir, konsantre olamaz, layıkıyla hislenemezsiniz. şimdi özetler:

  - vanilla sky ismi iştah açıcı, ama filmin orijinal ismi abre los ojos, yani "gözlerini aç" elbette ki bu dondurma tabağı isimden daha makul. olsun biz amerikalıların detaylara yönelik isimlendirmesine alıştık. aramızda alışamamış olanlar varsa onlar da filme uygun bir nickname taksın, mesela ben avrupa sineması gönüllüleri için "benny the dog"u öneriyorum, hem anlamlı, hem tepkisel.

  - penelope cruz rolü sebebi ile olsa gerek bana dünya güzeli göründü, film boyunca onun pis bir yuva yıkan kadın olduğunu hatırlamaya çalışıp kendime hakim oldum. ya da olamadım. evet penelope cruz güzel bir insan, ya da şöyle diyelim, gönül gözü ile öyle. meğer ki penelope da sofia gibi bir insan olsun, nicole kidman bu durumda kızıl saçlarını ve buz mavisi gözlerini alıp tercihan ewan mcgregor'a meyletsin. her kadın sofia olmak isteyebilir. olmak istesin. olsun.

  - tom cruise film boyunca "meğer ilk defa aşık olmuşum" , "hayatımın kadını", "sofia, sofia, sofia" gibi söylemlerle puan topladı. her erkek david olmak isteyebilir. olsun.

  - yukarıdaki maddeye de bağlantılı olarak, filmde güzel bir ders var, o da şu: "eski kız arkadaşınızın arabasına binmeyin. eski kız arkadaşınızla samimi olmaya çalışmayın. asla eski kızarkadaşınız ya da muadili bir pozisyonda bulunmuş kimselere "bir arkadaş" muamelesi çekmeyin. or else. or else what? exactly."

  - günün birinde aniden "tech support" diye bağırmak hayatımızın geri kalanını değiştirebilir. ayrıca bugün hayatımızın, ee, neyse onu tamamen değiştirmek için bir şansımız var, ya da böyle hisli bir başka beyanat. gördüğünüz gibi hatırlayamadım. ama hislendim.

  - arada sırada mutluluktan kendinizi rüyadaymış gibi hissedecek olursanız korkun ve şüphe duyun. ben mesela sırf bu sebepten yaşamış olduğum 1 ayı geçen bir süreden çok fena kıllanıyorum, ama tech support diye bağırmayı da kendime yediremedim. i dare you sevgili sinemasever. (atilla dorsay tadını da son kelime ile vermiş olduğumu umarım)


  (cheja - 26 Ocak 2002 01:48)

 • comment image

  "vanilla sky, 1997 yılında ispanya’da büyük ses getiren “abre los ojos” (aç gözünü) adlı yapımın amerikan versiyonu. vanilla sky'ın senaristleri arasında; özgün filmin senaristi ve yönetmeni olan, müziğini de yapan ispanyol yönetmen alejandro amenabar da var.
  vanilla sky’a kaynaklık eden “abre los ojos”, yakışıklı ve çapkın bir adamın hayatının aşkını bulması ve onu en yakın arkadaşının elinden çalmasıyla başlayan garip olayları flashback halinde anlatan, romantizmi ve bilimkurguyu alışılmadık biçimde biraraya getiren bir filmdi. vanilla sky, amerika'da hasılat listesinin en tepesinde oldukça olumlu eleştiriler alıyor. amerika’da 14 aralıkta vizyona giren filmin yapımcılarından biri de tom cruise...
  tom cruise ile evlenme planları yapan penélope cruz, 1997'de çekilen “abre los ojos” da aynı rolü oynamıştı."

  beyoglu sinemasi'nin sitesinden alinti...


  (portakal - 10 Ocak 2002 15:27)

 • comment image

  mükemmele ne kadar yakın olunabilirse o kadar yakın olmayı başarmış ender filmlerden biridir. defalarca izleseniz dahi hepsinde ayrı zevk almanız garantidir adeta.

  --- spoiler ---

  rüyada bile olsa seçimlerin, kararların nasıl etkiler çıkardığını görmek şahane soundtrackler ile birleşince görsel ve işitsel şölen oluyor.

  özellikle ikinci izleyişinizde yani rüyanın nereden devam ettiğini bildiğinizde film çok da zevkli bir hal alıyor.

  ---
  spoiler ---


  (arphenion - 25 Mayıs 2012 03:51)

 • comment image

  filmde en sevdiğim diyalog;

  [david]: bize bir bak.. ben kaldım, sen öldün.. ve ben hala seni seviyorum
  [sofia]: bu bir sorun..
  [david]: o arabaya bindiğim an seni kaybetmiştim. özür dilerim.


  (forzamakine - 25 Kasım 2012 18:26)

 • comment image

  gerçekten çok geç kalmışım bu filme. kesinlikle muhteşemdi. çok dramatikti, son derece zengin, yakışıklı, karizmatikken, istediğin her şeyi elde edebiliyorken ve tam da istediğin kızı bulmuşken öylesine korkunç bir kaza... sürekli bir ümitsizlik içine düşmek, insanların sana acıyan gözlerle bakması, sevdiğin kızın yanında biraz daha kalsan ya da o arabaya binmemeyi tercih etsen her şeyin farklı olacağı gerçeği... ve bunlarla yüzleşemeyen bir insanın yaşamaktansa rüya görmeyi tercih etmesi.

  aslında hepimizin yaptığı gibi, gerçek hayattaki sorunlarımızla yüzleşmek istemediğimizde fazla uyumaz mıyız? onun gibiydi işte. etkileyiciydi.


  (fastguy - 6 Temmuz 2014 04:17)

 • comment image

  bitmeyen hayat geleceğe bir bakıştır. bir bilettir. olgunlaşmamış bir duygu değil. insanın ruhunun derinliklerinde hissedeceği derin bir duygu...
  artık acı duymak, mutsuz olmak, hatta ölüm bile gereksiz olacak. o maskenin arkasında gizlenen hastalık her neyse artık geçecek.
  ...
  elektrik kesintileri ya da depremler, hiçbir şey geçici uykunuzu etkilemeyecek.
  ...
  bilinçli rüya bitmeyen hayatın en yeni seçeneği. ufak bir fiyat farkıyla size bilim ve eğlencenin soğuk birleşimini sunuyor.
  sunum başlar, ''life extension''
  modern insan hayatının portresi, amerikan, erkek, doğum ve ölüm...
  ölümcül bir hastalığınız olduğunu düşünün dondurulmak istiyorsunuz ancak dirilerek yaşamınızı kaldığınız yerden sürdürmeyi tercih ediyorsunuz. l.e. size çözüm sunuyor.
  dirildikten sonra zamansız bir durumda ama seçtiğiniz bir geleceğe göre o anki zamanda yaşarsınız. hayatınız devam edecek, dakikası dakikasına çizdiğiniz gerçekçi bir sanat eseri gibi. (all that you can imagine)
  romantik bir yaz gününün bitimiyle yaşayacaksınız. harika bir filmin ya da sevdiğiniz bir şarkının verdiği hazla. nasıl olduğunu anlamadan sadece her şeyin gelişmiş olduğu bilgisiyle. herhangi bir memnuniyetsizlik anında teknik destek sağlıyoruz (tech support) hemen elinizin altında. yarından sonraki gün yeni bir yaşam başlıyor. diğer yaşananların hiçbir önemi yok. gerçek bir rüya. lucid dream'in size vaadi.
  yaşam ikinci bölüm. gerçek bir rüya.

  peki ya bir hata olursa?

  bilinçaltınız size her zaman bir oyun oynayabilir. çünkü bilinçaltınız çok güçlüdür. bilinçli rüya bu riske değer.
  hayat bir hayalin peşinden gitmek değil midir?
  barış hayali, başarı hayali... ''birinin bu sözleri gerçekten ve içtenlikle söylediğini duyma hayali.''
  ''seni seviyorum ''
  çoğumuz hayatı boyunca gerçek bir macera yaşamamıştır. bunu anlamak zor ama jules verne'e de çok gülmüşlerdi. bu aklın devrimidir.

  ahh.

  sonrası sevilen bir plak kapağı. monet renklerindeki gökyüzünün altında.
  gerçekte olanların hafızadan silinip yerine daha iyi bir hayatın var edilmesi.
  sofia'nın olduğu güzel bir hayat. bilinçli rüyanın gençliğinden kalma güzel sembollerle süslenmesi. bir babanın, aşkın, nasıl olabileceğini gösteren sahneler. gerçek hayatta tanınmayan ama bilinçli rüyada kurtarıcı olan sofia.
  ...
  hatırlıyorum biri öldü. o bendim.

  ve sonra defalarca yazılmış o cümle işte. kedili. ben yazmak istemiyorum şu anda.

  hayatımızdaki bazı anlar sadece daha sonra yaşayacağımız anların eksik bir yanını tamamlamak için varlar. şu anda puzzle benzetmesini de yapmak istemiyorum.
  gittiğim plastinasyon işleminden geçirilmiş vücutların sergisi bu filmden sonra daha anlamlıydı. duygusuz bir ilişkilendirme olabilir. ama hepsi birer yaşam demekti. o an gezerken duygusuzdum şimdi anlamlı. sanki o anı bugünümü tamamlasın diye yaşamışım. ve bunun gibi şeyler.

  tekrar tekrar izlenesi film. bilmem kaçıncı kez yine yaptığım gibi.


  (buralarboylebizim - 3 Ağustos 2013 17:11)

 • comment image

  "she's the saddest girl i've ever seen holding a martini glass" repliğinin filmin sonundan yada kurgusundan daha çarpıcı olduğunu düşündüğüm film. cameron diaz'ın mutsuzluğu her duygudan daha keskindi.


  (murtilli - 26 Aralık 2003 01:17)

 • comment image

  filmde citizen kanee açıktan gönderme vardır. tom cruise, bir medya patronudur ve yaşantısından dolayı arkadaşları ona "citizen dildo" ismini takmıştır.
  david aemes=charles foster kane
  brian shelby=reland
  rosebud=vanilla sky=kaybedilen anne

  babasının duvardaki dev fotoğrafı bir iktidar simgesidir ve david'in bütün mal varlığı babasından kalmıştır.

  david bir kadın kolleksiyoncusu durumdadır.

  film haset ve kıskançlık üzerine oturur. julia gianni için david'in arkadaşı brian: "rüyalarımın kadını senin yatak arkadaşın" derken bu hasetlik açıktır. hristiyanlıktaysa en büyük günah hasettir. sevenda katilin en son kendisini ölüme götürme sebebi de bu günah olmuştur.

  aşık olduğu kadınla yatmamasının sebebi olarak david, psikiyatriste "ben zevk erteleyiciyim" der. burada izleyiciye de bir gönderme yapılmıştır. çünkü film, izleyicinin gidişattan haz almasını sürekli yarıda kesmektedir.
  julia-cameron diaz=yatak arkadaşı-fuck buddy
  sofia-penelope cruz=zevk erteliyici-aşk kadını


  (milena - 13 Haziran 2003 01:08)

 • comment image

  klasik tom cruise nefretine güme gitmiş harika film. dünyadaki tek remake film bu değil. the departed ya da the magnificent seven filmleri de yeniden çevrimdir ama bu filmde olduğu gibi nefret kusmaz kimse o filmlere. bu film bir yeniden çevrim için yeterince başarılıdır. cameron crowe'un yönetmenliğini, enfes repliklerini bir çırpıda nasıl çöpe atıyorlar aklım almıyor. çok daha etkileyici görselliğe sahip olduğundan rüya duygusunu daha iyi yansıtır. muhteşem soundtrack'ı cameron diaz'ın oyunculuğu da cabası. yeniden çevrim olmasa nasıl bok atacaklardı bu muhteşem filme merak ediyorum açıkçası.

  en underrated hollywood filmlerinden biridir. çok hakkı yenir. orijinali de çok güzeldir ama bu filmin güzelliğinden bir şey götürmez.


  (koobee24 - 4 Eylül 2012 04:07)

 • comment image

  penolope ablamızın her fırsatta arkasını dönüp koşmasıdır hayal olan.

  o kadar gerçek dışı, o kadar güzel, o kadar acıtıcı.

  bu kadardır benim için bu film...


  (songcity - 6 Ocak 2013 01:10)

 • comment image

  muzigin cok etkili bir sekilde kullanildigi filmdir..

  --- spoiler ---
  soyle ki filmin basinda "everything in it's right place" calar, bunu iki sekilde okumak mumkundur. birincisi, hayatinin o an, sonradan gerceklesecek olaylara nazaran daha iyi oldugu ve "her seyin yerli yerine oturdugu" bir donemde oldugu; ikincisi hayatinin aslinda hic de o kadar iyi olmadigi. yedi cuceler adli babasinin basina actigi belayla karsi karsiya oldugu, kiz arkadasi degil sadece "yatak arkadasi"na sahip oldugu vs. vs. vs.. boyle dusunulunce filmde bir ironi yattigi soylenebilir..

  ikinci olarak, david sedyede ameliyat masasina giderken "what if god was one of us" calar.. dikkat edilmelidir ki bu bolum aslinda david'in kafasinda yarattigi - daha dogrusu teknisyenler tarafindan yaratilan - ve sekillenmesinde david'in etkin oldugu bir hayatta gerceklesir, yani david bu dunyada bir nev'i tanridir..
  ---
  spoiler ---


  (whatdreamsmaycome - 21 Mayıs 2005 19:19)

 • comment image

  ne zaman bi şeyler ters gitse,
  kızsam,
  küssem,
  kaçmak istesem filan bu filmi izlerken buluyorum kendimi.

  öyle iyi hissettiriyor,
  garip.


  (olmus abi - 30 Nisan 2010 01:07)

 • comment image

  julie gianni'nin draminin arka planda kaldigi filmdir..

  --- spoiler ---
  oysa asil aciyi ceken ve cok cok cok seven julie gianni'dir.. david icin ölüp bitmektedir.. fakat david bunu anlamaz, hatta kankasina ondan "sex arkadasi" olarak bahseder; kadinlik gururu ayaklar altina alinmistir.. ustune ustluk david'in dogum gunu partisine davet edilmemis, david ona, onu arayacagini soyleyerek gecistirmek istemistir.. julie gianni ise cok kiskanmistir, cunku david'i gercekten sevmistir.. hatta sofia'dan bile daha cok sevmistir.. david'e, david'in partisinde demistir ki "...eger o (sofia'yi kastediyor) olursa tavuk suyu partileri sona erer ve ben de arkadasimi kaybederim"... hatta julie'nin huznunu sofia da fark etmistir ve julie icin "...elinde martini kadehi gordugum en uzgun kisi" mealinde soz soylemistir.. yetmemis julie; sofia ve david'i takip etmis ve david'i cikista yakalayabilmek icin arabada beklemistir.. film julie'nin o geceden sabaha ne yaptigini gostermez ama bellidir ki julie david'i beklemistir..

  ve david'i arabasina alir.. david yine "cool" takilmak adina julie'nin sarkisini begendigini soylemekte, julie'yi yine gecistirmektedir.. ve arabada julie david'e der ki "dort kez david! dort kez! bunun bir anlami olmali!"... ama david sadece ve sadece yatilacak biri olarak gormustur julie'yi.. julie de der ki: "sevdigin insanlara deger vermekten ne zaman vazgectin david...".. oysa david sevmemisti ki.. sadece sever gibi yapmisti.. julie arabanin hizini artirdiginda da david julie'yi sevdigini soyler; sadece kendi canini kurtarmak pahasina.. bu da david'in ne kadar da yamali bir karakter oldugunu gosterir... bencil biridir david.. julie ise canini verecek kadar david'i seven biri.. sofia ise sonradan david'in yuzu dagilinca david'den uzaklasir.. hadi bakalim hangisinin aski daha buyuk!!!!!
  ---
  spoiler ---


  (whatdreamsmaycome - 4 Ekim 2005 00:19)

Yorum Kaynak Link : vanilla sky