Süre                : 1 Saat 45 dakika
Çıkış Tarihi     : 20 Ekim 2005 Perşembe, Yapım Yılı : 2005
Türü                : Aksiyon,Macera,Korku
Taglar             : Video oyununa dayalı,Cehennem,Hayatta kalma,Katliam,Ekstra kromozom
Ülke                : İngiltere,Çek,Almanya,ABD
Yönetmen       : Andrzej Bartkowiak (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Dave Callaham (IMDB)(ekşi),Wesley Strick (IMDB)(ekşi),Dave Callaham (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Karl Urban (IMDB)(ekşi), Deobia Oparei (IMDB)(ekşi), Rosamund Pike (IMDB)(ekşi), Razaaq Adoti (IMDB), Richard Brake (IMDB)(ekşi), Al Weaver (IMDB)(ekşi), Dexter Fletcher (IMDB), Brian Steele (IMDB)(ekşi), Ben Daniels (IMDB), Dwayne Johnson (IMDB), Doug Jones (IMDB), Barbara Nedeljakova (IMDB)

Doom ' Filminin Konusu :
Doom is a movie starring Karl Urban, Rosamund Pike, and Dwayne Johnson. Space Marines are sent to investigate strange events at a research facility on Mars but find themselves at the mercy of genetically enhanced killing machines.


 • "mac'te oyun yoktu, 4-5 ay bunu oynamıştım, süferdi, iki bölümü bitrmiştim, bir bölümde son canavara gelmiştim, sapık bi oyundu, o gelen seslere hastayım, adamı paranoyak yapar..."
 • "kıymeti bilinmeyengillerdendir. bugün hiçbir fps'nin multiplayerından almadığım tadı doom'un multisinden alıyorum.(bkz: zdaemon)"
 • "filmin en güzel yeri 'fps' şeklinde yaratıkları öldürme sahnesidir."
 • "şu ana kadar en fazla sayıda bilgisayara kurulu oyunmuş,ama cs geçecek gibiymiş"
 • "resmi udp port numarası 666'dır."
 • "(bkz: baba olmak/#25095327)"
 • "oyundan $oyle bi ibare hatirliyorum:"you picked up the chainsaw,now find some meat""
 • "kapı kapanış sesleriyle insanı delirten şaheser."
 • "fps'lere doom gibin denmesinin nedeni."
Facebook Yorumları
 • comment image

  doom 3'ü oynamadım ama doom 1 ve 2yi oynamışlığım vardır. işte bu bilgilerle değerlendirirsem, sırf yapılmış olması için yapılmış bir film diyebilirim.

  bir bilgisayar oyunu klasiğinin beyaz perdeye aktarılması hoş ama oyun seçimi sanki biraz yanlış. çünkü id software'in ve john carmack'in ( bu arada prof. carmack komik bir ayrıntıydı) fps oyunları doom ve quake, kill 'em all tarzında oyunlar.(doom 3'te belki basit bir hikaye akışı ve ekip çalışması olabilir bilmiyorum. ama her gördüğünüzü öldürmek zorunda olmamanız da oyunu kill 'em all olmaktan çıkarmaz).

  bilgisayar oyunu uyarlaması film yaparken zaten elinizde senaryonun temel taşları var, karakterler, düşmanlar, müzikler , mekanlar her şey var. ama doom'da pek de bir senaryo yok. yani bir bilgisayar oyunu olarak tatmin edebilecek bir senaryo, sinemada gayet yetersiz kalıyor. o yüzden doom'un filmi ancak bu kadar olurdu. ya da tamamen deneysel bir film yapıp, baştan sona fps olarak yaparlardı filmi.

  film alien gibi başlıyor, bir george romero filmi gibi devam ediyor, belli bir süre doom oluyor (ki buralar gerçekten çok güzel), daha sora mortal kombat'ın filmine daha fazla yakışacak bir son ile bitiyor.

  filmde hikayenin, olan şeylerin hiç bir anlamı yok. aslında filmin anlamı da yok. ama en azından güzel bir action filmi isterdim, herkesin dediği fps sahneleri dışında o action da yok.
  keşke doom yerine half-life, deus-ex, fallout veya en azından quake'in filmi yapılsaydı (quake'de kat be kat daha fazla action olurdu. ayrıca yaratık çeşitliliği filmi götürürdü).


  (losgardil - 20 Mart 2006 20:02)

 • comment image

  filmi, alien vs predator'la resident evil'i birleştirdiğinizde elde edeceğiniz "şey"dir (şey'den daha ağır bir hakaret bulamadım.).

  --- spoiler ---
  şu c24 ve ona bağlı mutasyon saçmalığı nereden çıktı bilmiyorum ama, üç bfg atışıyla, iki dakikalık fps sekansıyla, motorlu testereyle, bir pinky demon'la iki imp'le bu filme "ayh doom'a sadık kalınmış nasıl eleştirisiniz bu filmi" denmez anacım. bir cacodemon, bir arch vile, hadi hepsini geçtim kıçı kırık bir lost soul göstermeyen bir filme ne cür'etle "doom" deriz? berserk'e geçmeyen, düşmanını tek yumruk vuruşuyla parçalamayan bir adam göstermedikçe nasıl "doom" titrini alıyoruz? eğer bir "film"den bahsediyorsanız; tamam, "güzel aksiyon var" diyebilirsiniz. ama bu film "doom" değil, ve o ismin zerresini bile hak etmiyor.
  ---
  spoiler ---


  (lepidodendron - 1 Ocak 2006 02:44)

 • comment image

  mac'te oyun yoktu, 4-5 ay bunu oynamıştım, süferdi, iki bölümü bitrmiştim, bir bölümde son canavara gelmiştim, sapık bi oyundu, o gelen seslere hastayım, adamı paranoyak yapar...


  (portakal - 15 Ocak 2000 23:55)

 • comment image

  --- spoiler ---

  filmin en komik diyaloglarından biri de zombiler tarafından sürüklenmeye başlayan ana karakterimizin, "i was not supposed to die"(ölmemem gerekiyordu) demesidir bence. genelde ana karakterlerin filmler boyunca ölmediğine bir atıftır bu...

  ---
  spoiler ---


  (kareem - 30 Ekim 2005 10:11)

 • comment image

  fragmaninda egilebilen ve ziplayabilen insanlar gordum, halbuki doom 1 ve 2 de egilmek ve ziplamak mumkun degildi. oyuna hic sadik kalinmamis, karakterlerin egilmesi ve ziplayabilmesi icin 3. filmi beklemeleri gerekirdi, yapimcilar acele etmisler bazi seyleri kullanmak icin... hollywood'u siddetle kiniyorum burdan. bu boyle gitmez. kendilerine ceki duzen versinler.


  (cyric - 15 Ekim 2005 11:29)

 • comment image

  kıymeti bilinmeyengillerdendir. bugün hiçbir fps'nin multiplayerından almadığım tadı doom'un multisinden alıyorum.

  (bkz: zdaemon)


  (221b - 28 Ağustos 2014 13:21)

 • comment image

  zamanında doom oynarken alınan zevk neden şimdilerde alınamıyor?
  grafikler şimdilerde daha iyi.
  teknoloji gelişti. her yönden katlıyor eskileri...
  "türünün ilk" örneği olması, master of puppets tarzı bir oyun müziği olması, vahşi öğeler içermesi vs.
  tam olarak açıklayamasa da insan, ilkler özeldir ve geçmişe her zaman bir özlem vardır, her konuda bu böyle deyip kestirip atmak istiyor.


  (neosphere - 22 Ağustos 2014 12:55)

 • comment image

  doom, 90'larda oynayan gençleri şiddete yöneltiyor suçlamalarıyla bütün dünyada hakkında yaygara kopartılan ve eleştiriler çıkan bir oyundu..

  bu özelliklerinin dışında benim dikkatimi çeken bir nokta da doom'un bağımlılık yapmasıdır. bağımlılık derken internet bağımlılığı, ya da alkol gibi değil.. şöyle açıklamak gerekirse;

  ergenlik ya da gençliğinde bu oyunu oynamış ve beğenmiş kişilerde ilerleyen zamanlarda dönem dönem "doom oynama isteği krizleri" gelişiyor. aşermek gibi bir şey bu.. aylarca umrunda değilken bir anda doom'u açıp kırma tüfekle monsterların arasına dalmak, berserkle tek yumrukta zombimanları pinçik etmek ihtiyacını hissediyorsun. bilgisayarda yoksa hemen indirip kuruyorsun.

  genelde nostaljik oyunlar akla gelince şöyle olur, yaa fifa99 vardı ne güzel dur bakayım diyerekten kurulur, oynanır, sonra silinir gider.. doom'la olan ilişki ise biraz farklı. genelde depresyon ya da sorumluluktan kaçma ihtiyacı hissedilen durumlarda insan daha çok doom'suyor.. hayvanları öldürdükçe rahatlama etkisi mi, yoksa oynarken gençlikteki eski güzel günlerin hatırlanması mı bu isteğe neden oluyor tam bilemiyorum. ama rahatlama duygusu verdiği bir gerçek..

  hani kimi insan deşarj olmak için maça gider bağırır, kimi horoz dövüştürür kimi kerhaneye gider ne bileyim vesaire.. galiba doom ve benzeri fps'ler insandaki şiddet duygusunu ortaya çıkarmaktan çok onu bastırmaya yardımcı olan oyunlar diyebiliriz. yine bir dönem çok tartışıldı, seks filmi seyretmek tecavüz, istismar veya taciz gibi suçlarda artış mı yapar, yoksa bu bu duyguları bastırıcı etkiye mi sahiptir diye.. fps oyunları ile şiddet suçları, porno izleme ile seks suçları arasındaki bağlantı gibi araştırılmalı bence. anketler ve bilimsel çalışmaları merak ediyorum. hani yakın zamanda birini kesme ihtimalim var mı bilmek lazım, ona göre hareket etmeyeceğiz tabi ama bilgi olarak bulunsun..


  (bormaz - 21 Ağustos 2014 13:58)

 • comment image

  efsane grafikler ile yeniden oynamayı, doom ile büyümüş bir nesil olarak bekledik. hem de çok bekledik. bu sefer doom 4, doom bilmemne olarak değil, doom diye çıkıyor piyasaya. yeni oyunun özelliklerinden bahsedecek olursak health regeneration olmayacak. tıpkı ilk oyundaki gibi sağlık paketleri olacak. iki silah taşıma sınırı olmayacak, tıpkı ilk doom'daki gibi bir sürü silah taşıyabileceğiz. şimdilik quakecon'dan gördüklerim bu kadar. umarım yakın zamanda bir oynanış videosu vs yayınlanır da azıcık nefsimiz körelir. allahım sana geliyorum.


  (221b - 19 Temmuz 2014 11:25)

 • comment image

  bu oyunla tanışma sürecim; okulun bittiği, dershane döneminin başladığı zamanlara denk gelir. lisenin bitmesinden hemen sonra, içimde ki bilgisayar toplama aşkı ayyuka çıkmıştı. bir şekil de kendi paramı kazanıp, öyle tadına varmak istiyordum. elim de hali hazırda; 386 dx 40, 1 mb ram'li siyah beyaz monitörlü bir bilgisayar vardı. su istasyonun da çalışmaya başlamıştım. ehliyetim falan yoktu o dönem ama istanbul da küçük bir mahalle'de yaşadığım için çokta sıkıntı olmuyordu. işte o dönem, su istasyonun sahibinin arkadaşı vardı. ve benim için gaza gelmeme sebep olan bir bilgisayarı... internetin olmadığı bir dönemde, ofis bilgisayarını onlar ne yapıyorlardı bilmiyorum. ancak bilgisayarlarında doom yüklüydü. benim ağzımın suları akarak oyun açıklamalarını okuduğum şaheser oyun. kendi bilgisayarımı toparlayıp doom oynamak adına söz vermiştim kendime.

  hem arabayı kullanıp, hem de kendi isteğimle (2-3 kişi çalışırdık. ben arabadan ve hesaplardan sorumluydum) insanlara su taşıdığım günlerde; hadi olum! bir kat daha çıkıyorsun ve doom'a daha az kalıyor diyordum.

  önce monitörü değiştirmiştim. bömbeli ekranlı renkli bir monitördü. daha sonra da anakart, ram, işlemci ve ekran kartını. cyrix 586, 4mb ram ve 1 mb s3 trio ile doom oynayabiliyordum artık. hedefime ulaşmış, yaşasınn!! doom oynuyorum laan! diye bağırmama sebep olmuştur bu güzelim oyun.


  (mavifmg - 17 Ekim 2011 05:48)

 • comment image

  terry* başkan demiş ki: "over the centuries, mankind has tried many ways of combating the forces of evil...prayer, fasting, good works and so on. up until doom, no one seemed to have thought about the double-barrel shotgun. eat leaden death, demon... "

  yani: "yıllardır kötülükle savaşmak için millet duaydı, oruçtu kastı durdu. dooma kadar kimsenin aklına pompalı tüfek kullanmak gelmemişti. hain iblis al sana kurşun"


  (zbam - 8 Kasım 2010 12:09)

Yorum Kaynak Link : doom