Süre                : 41 dakika
Çıkış Tarihi     : 28 Eylül 1996 Cumartesi, Yapım Yılı : 1996
Türü                : Macera,Komedi,Drama,Fantazi
Ülke                : ABD
Yönetmen       : Gary Nelson (IMDB)(ekşi), Mel Damski (IMDB)(ekşi), James Quinn (IMDB)(ekşi), Scott Paulin (IMDB)(ekşi), Daniel Attias (IMDB)(ekşi), Randall Zisk (IMDB), Michael Dinner (IMDB), David Grossman (IMDB), Stephen Cragg (IMDB), Rick Rosenthal (IMDB), Lee Bonner (IMDB), John T. Kretchmer (IMDB), Ian Barry (IMDB), Fisher Stevens (IMDB), Kevin Dowling (IMDB), Todd Pfeiffer (IMDB), Reza Badiyi (IMDB), Randy Roberts (IMDB), Jace Alexander (IMDB), David Hugh Jones (IMDB), Michael Nankin (IMDB), Susan Seidelman (IMDB), Michael Toshiyuki Uno (IMDB), Jan Eliasberg (IMDB), Robert Ginty (IMDB), Michael Lange (IMDB), Rick Wallace (IMDB), Jim Charleston (IMDB), Richard Heus (IMDB), John Patterson (IMDB), Adam Nimoy (IMDB), David Petrarca (IMDB), Kyle Chandler (IMDB), Julia Rask (IMDB), Deborah Reinisch (IMDB), Sandor Stern (IMDB)
Senarist          : Ian Abrams (IMDB)(ekşi),Bob Brush (IMDB)(ekşi),Patrick Q. Page (IMDB)(ekşi),Vik Rubenfeld (IMDB)(ekşi),Alex Taub (IMDB)(ekşi),Carla Kettner (IMDB),Patrick Sean Clark (IMDB),Jeff Melvoin (IMDB),John Romano (IMDB),Randy Feldman (IMDB),Jeff Pinkner (IMDB),Diane Messina Stanley (IMDB),James Stanley (IMDB),Deborah Joy LeVine (IMDB),Robert Rabinowitz (IMDB),Nick Harding (IMDB),H. Wiggens (IMDB),Dusty Kay (IMDB),Kerry Lenhart (IMDB),Norman Morrill (IMDB),John J. Sakmar (IMDB),Josh Appelbaum (IMDB),Doris Egan (IMDB),André Nemec (IMDB),Eric Tuchman (IMDB),Lorin Wertheimer (IMDB),Sean Cholodenko (IMDB),Matt Dearborn (IMDB),Gina Wendkos (IMDB),Laura Doyle (IMDB),Shannon Fopeano (IMDB),Star Frohman (IMDB),David Levinson (IMDB),Robert Masello (IMDB),Daniel Freudenberger (IMDB),Attica Locke (IMDB),Rick Mittleman (IMDB),Michael Katz (IMDB),Lawrence Meyers (IMDB)
Oyuncular      : Kyle Chandler (IMDB)(ekşi), Shanesia Davis-Williams (IMDB)(ekşi), Fisher Stevens (IMDB), Billie Worley (IMDB)(ekşi), Kristy Swanson (IMDB)(ekşi), Myles Jeffrey (IMDB)(ekşi), Ron Dean (IMDB)(ekşi), James Deuter (IMDB)(ekşi), Tess Harper (IMDB), Michael Whaley (IMDB), Constance Marie (IMDB), Stephen Cinabro (IMDB), Mark Morettini (IMDB), Ed Cray (IMDB), Luis Antonio Ramos (IMDB), William Devane (IMDB), John M. Watson Sr. (IMDB), Ellen Mills (IMDB), Shayna Ferm (IMDB), Thomas Vincent Kelly (IMDB), Tobiasz Daszkiewicz (IMDB), Rya Kihlstedt (IMDB), Joe Grifasi (IMDB), Mimi Lieber (IMDB), Marc Vann (IMDB), Mike Houlihan (IMDB), Kyle Colerider-Krugh (IMDB), Jim Saltouros (IMDB), Neil Flynn (IMDB), Mindy Bell (IMDB), Lorenzo Clemons (IMDB), Ken Bradley (IMDB), Scott Adsit (IMDB), Cynthia Baker (IMDB), Gary Houston (IMDB), Adam Joyce (IMDB), Fyvush Finkel (IMDB), Leslie Hope (IMDB), Josef Sommer (IMDB), Kimberley Davies (IMDB) >>devamı>>

Early Edition (~ A kiválasztott - Az amerikai látnok) ' Dizisinin Konusu :
Early Edition is a TV series starring Kyle Chandler, Shanesia Davis, and Fisher Stevens. His name is Gary Hobson. He gets tomorrow's newspaper today. He doesn't know how. He doesn't know why. All he knows is when the early edition...

Ödüller      :

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films:Saturn Award-Best Genre TV Actor


 • "(bkz: bulldog)"
 • "(bkz: tru calling)"
 • "dizinin kahramanı neden yarış sonuclarına yada borsa kapanışlarına bakıp zengin olmamıştır sorusunu akla getiren dizi"
 • "hallmark yayin akisindan bugun kaldirilan dizi. tvde tek seyrettigim dizi olurdu kendileri... uzduler beni."
 • "(bkz: kyle chandler)(bkz: kedi)"
 • "90'ların sonunun efsane kedili dizisi. keşke böyle maceralı bir hayatım olsa ve gelecekteki gazeteyi bir kedi getirse.. ne güzel olurdu dimi?edit: dizi afişi"
 • "saat 11 friendsi baslamadan once bi aparatif almak amacli gayet eelenceli bi dizi."
 • "tv tarihinin en özgün yapımlarından biridir."
 • "kanal d'de geceyarıları yayınlanan ve harcanan dizi. kahramanımız her sabah saat altıda "ertesi günün" gazetesini almaktadır. akabinde olaylar gelişir..."
 • "(bkz: ithal serdar orçin)(bkz: genç samet aybaba)(bkz: underrated)"
 • "kahramanımızın bi gazetesi vardır ve yarının olayları orada yazar. kahramanımız da kötü olayları engellemeye çalışır. olaylar gelişir"
 • "amerika'da ilk sezon dvd'si geçtiğimiz yaz çıkmıştır. ikinci sezon ise 2009 yazında çıkacaktır."
 • "(bkz: unutulan televizyon dizileri)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  erken baskı. abd'de 1996-2000 yılları arası tv'de gösterilmiş ünlü televizyon dizisi. ülkemizde bir dönem kanal d tarafından ekranlara getirilmiştir. ertesi günün haberlerini 1 gün önceden alan ve bunlar doğrultusunda yaşanacak kötü olaylara engel olmaya çalışan bir adam ve onun arkadaşının maceraları şeklinde özetlenebilir bu dizi. gerçekten severek izlediğim bir yapımdı ancak çok ters bir saatte ekranlara gelirdi. (cumartesi geceleri 02.00 falandı herhalde) başrollerde kyle chandler ve fisher stevens vardı. yıllardır bu kadar özgün konulu bir dizi hala çekemediler.


  (sanver - 17 Ekim 2013 10:01)

 • comment image

  dizinin kahramanı neden yarış sonuclarına yada borsa kapanışlarına bakıp zengin olmamıştır sorusunu akla getiren dizi


  (firedragon - 28 Haziran 2004 00:09)

 • comment image

  hallmark yayin akisindan bugun kaldirilan dizi. tvde tek seyrettigim dizi olurdu kendileri... uzduler beni.


  (cymsin - 2 Kasım 2004 12:15)

 • comment image

  bir zamanlar kanal d'de uygunsuz saatlerde yayimlanan ve uykumun kaçtigina sevinmemi saglayan diziydi. görünen o ki transfer oldugu hallmark isimli kanalda da erken uyanildigina küfretmemeyi saglayacak sekilde bir saat uygun görülmüs kendisine.


  (melissaki - 25 Temmuz 2005 16:50)

 • comment image

  1996 yılında yayımlanmaya başlayan bu dizi, her gün bir şekilde zaman yolculuğu yapıp 24 saat önce kendisini bulan bir “chicago sun times” gazetesi sayısında yer alan korkunç olayları gerçekleşmeden engellemeye çalışan birisini anlatıyordu. dizide, gazetenin kahramana gelmesini fantastik, doğaüstü güçler/kişiler sağlıyordu.

  microsoft research ile technion’un ortaklaşa çabayla yarının gazetesinin bazı kısımlarını bugünden önümüze koyabileceğini anlatan *haberi görünce düşünmeden edemedim: “kedili erken baskı dizisi, minority report, zaman makinası… bi yarım asır daha yaşamayı becerebilirsem gençliğimde göbekli televizyon camından gördüğüm şeylerin kaçına gerçekten şahit olacağım acaba?”. 80 yaşına geldiğimde tatile giderken “beam me up scotty!” repliği eşliğinde ışınlanamayacağımın farkında olsam da bi uzay asansörü görmek isterim şahsen.

  sabah sabah turuncu kedili diziyi hatırlatıp beni (b/f)ilim-kurgusal hayallere gark eden haberin bağlantısı aşağıda, özeti de şu:

  microsoft research ve technion’un -israil’li bir araştırma enstitüsü- beraber yürüttüğü bir araştırmayla geliştirilen yazılım, yirmi yıllık gazete arşivi ve online verileri kullanarak, bir salgın hastalığın nerede ve ne zaman başlayabileceğini öngörüyor. gazete arşivi olarak new york times’ınkini kullanmışlar. geçmiş veriler üzerinde de test etmişler. angola’daki kuraklık sonrasında kolera salgınları çıkabileceği uyarıları ve takip eden salgın hastalık haberleri sisteme kuraklık-kolera ilişkisi öğretince takip eden yıllardaki felaket haberlerine göre hastalık uyarılarını yapabilmiş. habere göre, yazılımın hastalık, şiddet ve dikkate değer ölüm sayısı konusundaki uyarıları yüzde 70-90 oranında başarılıymış.

  araştırmacılar yazılıma biraz çeki düzen verilip gerçek ortamda devletler ya da yardım kuruluşları tarafından kullanılabileceğini söylüyorlar. yazılımları 90’dan fazla online veri kaynağını tarıyormuş.

  dünyada olan şeylerin çoğu hızla değişiyor ama araştırmacılardan birine göre “insan doğası ve doğal çevrenin pek çok boyutu son yıllarda pek değişmiyor; bu yazılım geçmişi inceleyerek örüntüleri öğrenebilir ve bunlardan yola çıkarak önümüzdeki şeyleri tahmin edebilir.

  * http://www.technologyreview.com/…m_content=20130201

  benzer başka yazılımlar da varmış bu arada: http://www.recordedfuture.com/


  (erzan - 1 Şubat 2013 10:45)

 • comment image

  bi ara gece yarıları kanald de yayınlanan ve beni uykusuz bırakan diziydi...sabah aldığı gazete sayesinde o gün olacakları bilen ve insanların hayatını kurtarmak için kendini birçok maceraya atan geri nin başından geçenleri konu alır...


  (coolduygu - 17 Haziran 2003 00:56)

 • comment image

  kanal d'de geceyarıları yayınlanan ve harcanan dizi. kahramanımız her sabah saat altıda "ertesi günün" gazetesini almaktadır. akabinde olaylar gelişir...


  (konor - 2 Kasım 2000 02:30)

 • comment image

  biraz önce kanald'de straight-to-vhs olduğundan son derece emin olduğum filmi görünce aklıma geldi. her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki hayattaki ufak mutluluklarımdandır show tv'de olsun, kanald'de olsun bu üçüncü sınıf hollywood filmlerini yarı uykulu izlemek. çocukluktan kalma bir refleks olduğunu düşünüyorum, o saate kadar uyanık kalmanın yarattığı büyümüşlük, meraklılık vs.

  ya bana mı öyle geliyor emin değilim ama sanki türk televizyonlarında artık gerçekten çok tırt programlar oluyor. eskiden özellikle geceleri televizyonlarda çok hoş şeyler olurdu. güzel insanlar güzelce tartışırlardı, çok güzel şeyler konuşurlardı. bir şeyler öğrenirdiniz. mesela taa yıllar önce bir şebnem ferah röportajını hiç unutmam, bir de 3 tane dil bilimcinin türk dilleriyle ilgili katıldıkları bir tartışma programı vardı, onu da hiç unutmam. gerçekten güzel günlerdi. gece zapingi ayrı bir keyif verirdi insana. şimdi acaba cidden artık türk televizyonculuğu dibi mi gördü, yoksa artık bana mı bayağı gelmeye başladı bir şeyler, emin değilim.

  işte early edition da tam olarak burada devreye giriyor. bu dizi hakikaten güzeldi. bir şeyler öğretirdi, ahlaki derin sorunlar üzerinde izleyicinin de düşünmesini sağlardı. ilişkiler falan güzeldi düzgündü.

  ulan şimdi içinde pompiş ve/veya şiddet, münakaşa, polemik olmayan hiçbir şey televizyonda 5dk'dan uzun süre yayınlanamıyor yuh ya.

  ya hakkaten bilmiyorum ya ben "televizyon kötüdür" insanı olmadım hiçbir zaman. 17-18 yaşına kadar bildiğim her şeyi televizyondan öğrenmiştim. (ve cidden yaşıtlarıma göre fazlaydı bile) okumayı okula gitmeden televizyondan öğrenmiştim. (susam sokağı + çarkıfelek) ama gelinen noktada televizyonun işlevi çok farklı bir noktada...

  [ve ben yine alakasız bir başlık altında yaklaşık 5 ayrı başlığa yazılabilecek kadar eleştiride bulundum. ey okur bu entry'yi bulabildiysen sen iyi bir insansındır o yüzden gidip her yerde bkz. olarak vermeyeceğim bu entry'yi]


  (esenboga - 28 Mayıs 2011 03:22)

 • comment image

  amerika'da ilk sezon dvd'si geçtiğimiz yaz çıkmıştır. ikinci sezon ise 2009 yazında çıkacaktır.


  (zoone - 7 Nisan 2009 14:53)

 • comment image

  gerçekten seryre deger bir dizi. fakat neden hala gece yarılarında yayınlandıgı anlaşılamamıştır.

  her şey, kapı önüne kimin tarafından bırakıldıgı belli olmayan, üzerinde sarı bir kedi bulunan, chicago sun times ile başlar*.


  (quant - 28 Temmuz 2002 21:06)

 • comment image

  orijinal adı early edition olan bir zamanların çok başarılı dizisi. bu ülkede en çok takip 3-4 kanalın sadece reyting kaygısıyla varlığını sürdürdüğü şu dönemde artık yayınlanması imkansız gibi bir şey. belki de dizi o kanalları hak etmiyordu zaten. konsept itibariyle ters.


  (l i o n - 15 Ağustos 2008 14:34)

Yorum Kaynak Link : early edition