Süre                : 1 Saat 58 dakika
Çıkış Tarihi     : 12 Aralık 2014 Cuma, Yapım Yılı : 2014
Türü                : Döküman
Ülke                : Nepal,ABD
Yapımcı          :  Harvard Sensory Ethnography Lab
Yönetmen       : Stephanie Spray (IMDB)(ekşi), Pacho Velez (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Chabbi Lal Gandharba (IMDB), Anish Gandharba (IMDB), Bindu Gayek (IMDB), Narayan Gayek (IMDB), Gopika Gayek (IMDB), Khim Kumari Gayek (IMDB)(ekşi), Chet Kumari Gayek (IMDB), Hom Kumari Gayek (IMDB)(ekşi), Simen Pariyar (IMDB), Anil Paija (IMDB), Saroj Gandharba (IMDB), Bakhraharu (IMDB), Mithu Gayek (IMDB), Isan Brant (IMDB), Mily (IMDB), Lila Gayek (IMDB), Bishnu Maya Gayek (IMDB), 'Kaale' Dharma Singh Gayek (IMDB), 'Kaale' Ram Bahadur Gayek (IMDB)

Manakamana ' Filminin Konusu :
Manakamana is a movie starring Chabbi Lal Gandharba, Anish Gandharba, and Bindu Gayek. A documentary about a group of pilgrims who travel to Nepal to worship at the legendary Manakamana temple.

Ödüller      :

Locarno International Film Festival:


Indiewire 2014 / 10
 • "dvdyi taktık ve filmin dilini anlamak icin bekliyoruz ki ona göre altyazı seçelim. bekle allah bekle, konuşmuyorlar. sozun kısası zor film."
Facebook Yorumları
 • comment image

  (bkz: if istanbul 2014) kapsamında gösterimde olan deneysel bir film. nepal'in manakamana tapınağına teleferik ile yolculuk yapan 10 farklı grup/kişinin seyredildiği 2 saatlik bir çalışma.

  --- spoiler ---

  film demek mantıksız olur sanırım, teleferik içerisinde yaklaşık 9 dakikalık yolculuklarda kişileri izleyerek geçiyor tüm çekim. 11 kez yolculuk izleniyor. herkesin beğenebileceği türden değil ve bir süre sonra çok sıkıcı olabiliyor.

  1. yolculukta yaşlı bir amca ve ufak çocuğu tapınağa çıkarken izliyoruz. tek kelime etmiyorlar. amcaya sempati beslemek çok zor.
  2. yolculukta elinde çiçek olan tek bir kadın tapınaktan dönüyor ve sadece 1 kere öksürüyor.
  3. yolculukta bir amca bir kadın ve bir horoz tapınağa gidiyorlar. çok durağan muhabbetleri var.
  4. yolculukta üç adet teyze tapınaktan dönüyor. teleferiğin çıkarken yavaş inerken hızlı olduğundan falan bahsediyorlar.
  5. yolculukta üç adet metalci genç ve bir kedi tapınağa gidiyorlar, yolculukta fotoğraf çekiliyorlar. soldaki çocuğun süreklu saçını düzeltmesi sinir bozucu.
  6. yolculukta birkaç keçi tapınaktan kafes içinde dönüyor. yaklaşık yedi dakika bir tanesinin kıçını seyrederek geçiriyoruz.
  7. yolculukta tek başına tapınağa yolculuk yapan bir kadın var. oldukça itici. kendi kendine konuştuğu oluyor.
  8. yolculukta normal görünümlü iki kız tapınaktan dönüyor. başta hiç konuşmasalar da sonlara doğru muhabbet ettiklerinden arkadaş olduklarını anlıyoruz.
  9. yolculukta iki teyze dondurma yiyorlar. sağdaki teyze dondurmayı bi yerine soksa midem daha az bulanırdı sanırım. sürekli dondurma damlatıp elini yalıyordu.
  10. yolculukta yöresel çalgıcı olduğunu düşündüğüm 2 kişi biniyor. bu teleferiği tek kişi yapmış, bir başına gibi türk şeklinde muhabbete başlayıp çalgılarını akort ediyorlar ve biraz çalıyorlar.
  11. yolculukta üçüncü yolculuktaki amca teyze ve nalları dikmiş horoz geri dönüyorlar. yine durağan bir muhabbet geçiyor aralarında.

  filmin sonuna dayanmak zordu açıkcası. sayabildiğim kadarıyla 52 kişi salonu terk etti. ben de inatla sonunu görmek istediğimden kaldım. seveni olacaktır. gitmek isteyenler buna göre kendini hazırlarsa hayal kırıklığına uğramayabilirler. ben böyle olacağını bilsem gitmezdim filme onu da belirteyim. ınsanlar 6 ve 7. yolculuklarda salonu boşaltıyordu.

  45 dakika uzaklara bakmalı filmlere olan sempatim arttı bu filmden sonra.
  ---
  spoiler ---


  (asil - 14 Şubat 2014 01:07)

 • comment image

  dvdyi taktık ve filmin dilini anlamak icin bekliyoruz ki ona göre altyazı seçelim. bekle allah bekle, konuşmuyorlar. sozun kısası zor film.


  (thesus - 26 Aralık 2014 21:46)

Yorum Kaynak Link : manakamana