Süre                : 1 Saat 51 dakika
Çıkış Tarihi     : 25 Aralık 2014 Perşembe, Yapım Yılı : 2014
Türü                : Drama,Tarih,Savaş
Taglar             : savaş,birinci Dünya Savaşı,Gelibolu,Avustralya,Çanakkale savaşı
Ülke                : Avustralya,Türkiye,ABD
Yönetmen       : Russell Crowe (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Andrew Knight (IMDB)(ekşi),Andrew Anastasios (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Jai Courtney (IMDB)(ekşi), Olga Kurylenko (IMDB)(ekşi), Russell Crowe (IMDB)(ekşi), Isabel Lucas (IMDB)(ekşi), Megan Gale (IMDB)(ekşi), Yilmaz Erdogan (IMDB)(ekşi), Jacqueline McKenzie (IMDB)(ekşi), Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi), Damon Herriman (IMDB), Deniz Akdeniz (IMDB), Ryan Corr (IMDB), Robert Mammone (IMDB), Dan Wyllie (IMDB), Michael Dorman (IMDB), James Fraser (IMDB), Mert Firat (IMDB), Dylan Georgiades (IMDB), Canan Erguder (IMDB), Steve Bastoni (IMDB), Jack Douglas Patterson (IMDB), Salih Kalyon (IMDB), Aidan Liam Smith (IMDB), Birol Tarkan Yildiz (IMDB), Michael Gilmour (IMDB), Ben O'Toole (IMDB), Benedict Hardie (IMDB), Christopher Sommers (IMDB), Ben Norris (IMDB), Fatih Ugurlu (IMDB), James Elliott (IMDB), Yunus Emre Sogukkanli (IMDB), Robert Byron (IMDB), Darren McGuiness (IMDB), Ümit Demirbas (IMDB), Allen Tiller (IMDB), Paul Chapman (IMDB), Özcan Özdemir (IMDB)

The Water Diviner ' Filminin Konusu :
The Water Diviner is a movie starring Russell Crowe, Olga Kurylenko, and Jai Courtney. An Australian man travels to Turkey after the Battle of Gallipoli to try and locate his three missing sons.


 • "ataturk'un adini duymaya tahammul edemeyen yavsaklarin anasinin amina girmis bir film olabilir."
 • "türkiye'min imajı için tatava yapmayıp imdb'de 10 puanı çaktığım film. olm russell crowe türklerle birlikte yunanlılara karşı savaşıyor, filmi tc kültür bakanlığı çekse bu kadar olmaz."
 • "düşman ülkenin kızını götürme olayı sadece bize yani cüneyt arkın'a özgü değilmiş."
 • "-mustafa kemal'e içiyoruz+neye içiyorlar?-türkiye'nin geleceğine."
 • "bu kadar olumsuz konuşulduğuna göre kesin gidip izlenmesi gereken film.(bkz: ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  çok beğendiğim, beğendikten sonra buradaki yorumları okuyunca utandığım film. olga yerine türk bir aktris olsa, ki beren saat, nurgül yeşilçay, selma ergeç tam aynı tipte bu işi hakkıyla yapabilecek oyuncular, bence çok daha iyi olurmuş, o türkçe konuşmalar nedir abi şaka gibi. özellikle olga'nın ve adamın kardeşinin konuştuklarının çoğunu anlamadım "türkçe" olmasına rağmen.

  russel crowe'un her filmini izledim sanırım, çok seviyorum bu herifi. her şeye o kadar objektif yaklaşmış ki, milletler değil insanlar penceresinden olaylara bakmayı çok iyi becermiş. örneğin yavşak türkler de var, yavşak oziler de var, bunların dışında insan oldukları için iyi olanlar var. filmde herkes kendi kişisel görüşünü belli ediyor ve film hiçbir mesajı veya düşünceyi insanlara aşılamaya çalışmıyor.

  özensiz çekim olayına katılıyorum. özellikle bazı sahneler aynı ama daha güzel çekilebilirmiş. kamera açısı, kalitesi filan değil de diyaloglar iyi okunmamış. yalnız öte yandan da gereksiz sahne de yok. dolu dolu film, sıkılmadım hiçbir yerinde ki ben normalde çok sıkılırım, ortalama bir filmin 15 dakikasını atlarım. adam mesela çanakkale'ye gideceğim diyor, bir sonraki sahnede çanakkale'ye gitmiş oluyor. türk filmi olsa kesin o kayıkçıyla diyaloğu gösterirdi.

  bir de son olarak daha vurucu bir son olsaymış daha iyi olurmuş. bu nasıl olurdu tam kestiremiyorum ama, savaşla ilgili daha iyi bir vurgu yapılabilirmiş mesela, "çok kayıp var" yazısından ziyade. atatürk'ün anzaklara mektubu mesela çok güzel olabilirmiş. avustralyalılar çok etkileniyor o sözlerden. çok güzel, etkili ve global savaş karşıtı sözler.

  galası los angeles'ta bugün yapılmış sanırım. umarım beğenilir ve türkiye yabancı prodüktörler için daha çekici bir yer haline gelir. 1 yunan gemisinin 400 pers gemisini yenmesiyle ilgili film yapılıyor, bizim tarihten hiçbir şey yok. herif gelmiş böyle bir film çekmiş türkiye'de, ki gayet güzel bence, şu yorumlara bak. size recep ivedik 8 mübah amk.


  (maredux - 18 Nisan 2015 03:16)

 • comment image

  moskovada kız arkadaşımla beraber gittiğimiz film. bir salon dolusu rusa böyle güzel türkiye propagandası yapıldığı için russell dayıya teşekkür ediyorum.

  --- spoyler ---
  - filmde yunanlı piçlerin kötü gösterilmesi harikulade olmuş. ama gemiyi kaptırıp karaya çıkmış korsan gurubuna daha çok benziyorlardı. yine de kanguru şakası sempatikti liderleri olan dayının.
  - dönemin istanbulu harika tasvir edilmiş
  - osmanlı kadınını olga kurylenko'nun temsil etmesi de gayet yerinde olmuş. işin içinde daima bir rus olmalı. rusyada milleti asıl gişeye çeken unsur da olga-russel crowe ikilisinin ön planda olması beklentisiydi, herifler ne bilsin yılmaz erdoğan/cem yılmaz şovla karşılaşacağını.
  - rus seyirci en çok salih kalyonun sahnelerinde güldü.
  - ölen anzak askeri genç çocukların dramatik sahneleri de gayet başarılıydı. dramın dozu gayet yerinde olmuş film genelinde.
  - ingiliz şerroların nemrut gösterilmesi de yine güzel bir faktör.
  - mustafa kemale çakılan selam ve hey 15'li türküsü en gururlandığım yer oldu. böyle sözleri olan dramatik bir türküde neden kalkıp oynayan bir millet olduğumuzu ise yengenize izah edemedim.
  - sigara ve türkler konusuna da güzel parmak basmış film.
  --- spoyler ---

  russell dayıya kendi adıma tekrar teşekkür ediyorum, allah sana da memleketinde her kazdığın kuyudan su çıkmasını nasip etsin.*


  (anorthosis famagusta - 4 Nisan 2015 22:49)

 • comment image

  şu filmde atatürk'e bir selam çakıldı, ülkeyi kurtarma yolunda attığı ilk adıma dair birşeyler gösterildi, türk yapımı olsa akitler başlardı kemalistler yine atatürk'ü ilahlaştırıyor, yok aslında atatürk savaşta bıdı bıdı diye. 2 gün önceki çanakkale zaferiyle alakalı belediye başkanının konuşmasında ise atatürk lafı geçer geçmez yayın kesildi. diyanet adının rahmetle anılmasına bile izin vermeyecek neredeyse. öyle bir ülke olduk işte. daha da bu ülkeden ne bir atatürk, ne de hayatını onun peşinde harcayacak silah arkadaşları gibi insanlar çıkmaz, bokumuzda boğuluruz 2023'e kadar gibime geliyor.


  (mtm - 20 Mart 2015 03:31)

 • comment image

  --- spoiler ---

  iranlıların bir duası vardır: "çocuklarınızdan uzun yaşayın derler. aslında bu bir insana edilebilecek en büyük bedduadır"

  ---

  russell reyiz'in eline emeğine sağlık. adam yunan'ın kafasına kriket sopasıyla vurdu, ülkenin geleceğine* içti. bunu sinemada bir daha en yakın ne zaman görürüz bir türk filminde, merak ediyorum.

  ---
  spoiler ---


  (zweiness - 18 Ocak 2015 17:29)

 • comment image

  su omru hayatimda bir hollywood filminde turklerin iyi, yunanlarin barbar ve okuz gibi gosterildigini de gordum ya, gozum acik gitmez artik..

  hele o yunan komutan'nin, back to the future 3'teki hayvan buford tannen karakterinden farkini soyleyebilen beri gelsin..


  (wagner love - 10 Ocak 2015 01:58)

 • comment image

  filmin sonunda içimden atatürk'ün anzak annelerine yazdığı mektup geçti, sessiz sedasız, derinden.

  "bu memleketin topraklarında kanlarını döken ingiliz, fransız, avustralyalı, yeni zelandalı, hintli kahramanlar!
  burada, dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz. sizler, mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız.
  uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır.
  huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."

  evet, filmin çok eksiği vardı, düzeltilebilir yönleri de. hepsi uzun uzun sıralanmış zaten onlarca entryde. ama yine de, isimsizce yitip giden onlarca annenin evladı için bir "saygı" filmi olarak değerlendirildiğinde, benim için, olmuş ve hatta aşmış bir filmdir...

  bir de eklemeden geçemeyeceğim, en vurucu cümlelerden birisi, 4 kişi bir adama saldırırken cem yılmaz'ın canlandırdığı karakterin söylediği cümledir:

  "kavga orada, kuva-i milliye'de!"


  (bitter cikolata - 4 Ocak 2015 19:27)

 • comment image

  ataturk'un adini duymaya tahammul edemeyen yavsaklarin anasinin amina girmis bir film olabilir.


  (gec - 1 Ocak 2015 16:09)

 • comment image

  neymis "adamin biri" sirf para kazanmak icin buraya gelip film cekip turkiyedeki paralari kapiyormus. allah akil fikir versin. bunu diyen akp secmenidir muhakkak. ulan adamin biri dedigin kisi oscar odullu, her sene yuz milyonlarca dolar gise yapan filmlerde basrol oynayan biri. bu eksi sozluk yazarlarinin sacma sapan ergenliklerine artik katlanamiyorum. sanki herifin paraya, hem de turkiyedeki paraya ihtiyaci var amk. allahim yarabbim ya. ne kadar bos insan var su sozlukte.


  (gec - 30 Aralık 2014 23:25)

 • comment image

  yabancı eleştirmenler en çok yılmaz erdoğan'ın oyunculuğunu beğenmişler. pek çok yorumda russell crowe'dan daha iyi bir performans sergilediği ve filmi taşıyan adam olduğu söylenmiş. yine aynı eleştirmenler olga kurylenkonin bekleneni veremediğini ve rolün üzerine oturmadigini belirtmişler. film rotten tomatoes'da 83% puana sahip. ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi yine beğenmemiş tabii. bu filmin 2. dünya savaşında konu kalmadığı için çekildiğine inananları var aralarında.


  (i melih - 30 Aralık 2014 15:56)

 • comment image

  bazı filmleri 'çok beğenir', bazılarını ise 'çok seversiniz'. bu film; savaşın insani tarafına/dramına olan net dokunuşu, yumuşak ve samimi hikayesiyle benim çok sevdiklerim arasına girdi.. (dikkat iyi film demedim!)

  russel crowe un inanarak yaptığı 'türk dostluğu' çok büyük.. saçma bir hamasetten değil, belli ki bu toprakların ruhunu anlamaktan geliyor..zamanın ruhu artık ne yazık ki, o büyük kahramanların hakkını vermekten uzaksa da, atatürk'e, ittihadcılara küfretmek bir entel sporu haline geldiyse de, crowe o ruhu yakalamış..

  ve demiş ki;

  mustafa kemal'e!


  (efe2284 - 30 Aralık 2014 00:57)

 • comment image

  lan oğlum siz ne öküz insanlarsınız ya. şu sözlükte olumsuz eleştiri yaptığım 1-2 konu vardır. şu başlıkta film ile ilgili yazılanları görünce kendimi tutamadım.

  insanların takıldığı noktalara bak şimdi.

  türk kahvesi. yok türk kahvesi acı yapılırmış, oğlan içince ona olan aşkı anlaşılsınmış. bu kısım yanlışmış.

  yok yunan çetelerinin kostümleri bilmem neredeki filmden alınmış.

  bir diğer öküz de diyor ki "film mantık hatalarıyla dolu : ("

  bir başkası da filmin duygusal olmadığını söylemiş.

  işte arkadaşlar biz bu yarak beyinlilerle aynı salonda oturup film izliyoruz. bu adamlar kim biliyor musunuz?

  bu adam siz hobbiti izlerken yanındaki arkadaşıyla böğüre böğüre konuşarak "yaşlı cüce hobbite mesajı verdi" diyen dallamalar. siz interstelları izlerken film sırasında "zaman büküldü adam yaşlandı bunlar yaşlanmadı" diyen mallar. siz herhangi bir filmi izlerken "çık çık çık" diye hayıflanan aptallar. siz film izlerken "aaaaa" diye şaşıran özürlüler.

  çünkü bu orospu çocukları ayda yılda 1 kere sinemaya gidip genelde torrentten film indirdiği için, sinemada da arkadaşlarıyla kritik yapma hakkının olduğunu düşünüyor. yemin ederim bu yavşaklar yüzünden sinemada izlediğim filmden zevk alamaz oldum ya. her sinemada adamın esprisini yanındakine tekrarlayarak gülen mi dersin, film beğenmediğini söyleyen mi dersin, cep telefonuyla konuşan mı dersin, tabletinden oyun oynayan mı dersin. her izlediğim filmde en az 2 vaka ile karşılaşmak zorunda mıyım arkadaş. beğenmediysen siktir git torrentten izle gelme amına kodumun filmini ya.

  işte zamanında divan edebiyatında "sanat toplum içindir" demeyen şairlerle dalga geçiyorduk. ne kadar haklılarmış meğerse.

  "o kadınla çocuk niye filme eklenmiş yaaa hiç gerek yoktu." bu amına kodumun sanattan ne anlayacak?


  (osurmaya mi geldik - 29 Aralık 2014 11:41)

 • comment image

  çok şaşalı olmayan, hikayenin tarafsız, sade bir dille anlatıldığı, derli toplu, gayet güzel, izlenilebilir bir film olmuş. şahsi fikrim, yılmaz erdoğan ve cem yılmaz filmin içinde eğreti durmamış, rollerin hakkını vermişler. sadece ayşe karakteri için olga kurylenko yerine acaba bir türk oyuncu oynasa daha sıcak olur muydu diye düşündüm fakat olga kurylenko'da karaktere iyi oturmuş. kısacası russell crowe hoş bir yapıma imza atmış.

  bence sadece şu sahne için bile izlenilir:

  --- spoiler ---

  - cemal ve türk askerleri: "mustafa kemal'e içiyoruz"
  - connor: neye içiyorlar?
  - hasan: türkiye'nin geleceğine...

  ---
  spoiler ---

  şu günlerde şöyle bir sahneyi perdede görmek bile insana tebessüm ettiriyor.


  (desmond david hume - 29 Aralık 2014 01:26)

 • comment image

  bizim yapamadigimizi yapan film.

  filmde avustralyalilarin ingilizlere bakis acisi, yunana bakisi ortaya cikiyor. bizim ortaya koyamadigimiz bakis acisi kisaca....

  filmde ataturke ulkenin gelecegi deniyor..bunu yazan yabanci...simdi siksen burdakilere oyle bi sey yazdiramazsin....

  bizi bizden daha iyi anlatan film.

  izleyin izlettirin ki bizi bizden iyi anlatan başka holivud starlari çıksın.

  begenmeyen ergenler sitirsin gitsin götten bacakli hobitleri ovsün.

  adamimsin russel.....sağolasın.

  edit: imdbye girip oylamayi unutmayin. geceyarisi ekspresi gibi filmlere karsilik boyle filmleri durmadan desteklememiz gerekiyor. hem gise de hem de sosyal mecralarda. saldirin !!!!


  (arkeoekonomist - 28 Aralık 2014 17:52)

 • comment image

  ustune para verilse boyle bir turkiye ve turkluk reklami yapilamazdi. artik russell'cigim milli aktorumuz, yonetmenimizdir; vatana ve millete hayirli olsun.

  izledigimiz salon agzina kadar da doluydu, rekor gelebilir diye tahmin ediyorum.

  ve tum kliselerine ragmen bu filmi ben begendim.

  edit: bu arada yuzeysel kadin dostlarim "divergent"taki tas dauntless eric*'in de filmde oldugunu bilerek gitsinler. birden insanin karsisina cikinca heyecan yapiyor.


  (la celestina - 27 Aralık 2014 21:41)

 • comment image

  oscar ödüllü russel crowe, nam-ı diğer gladyatör'e şükran borçlu olduğumuz bi film. adam para versek yaptıramayacağımız sanki içimizden biri gibi nesnel bi film çekmiş. sanırım böyle bir şey ilk kez oluyor. konusu klişesi hiç önemli değil bakış açısı tam olması gerektiği gibi. helal olsun maximus'a. saçma sapan türk filmlerine gideceğinize bu filme gidin.


  (kafalardaki soru isareti - 27 Aralık 2014 00:00)

 • comment image

  film daha çıkmadan hic bir seyi begenmeyen ekşi sozluk ahalisince itin gotune sokulmaya calisilan film.

  bu guruh haneke'nin yeni gelecek filminin 2dakikalik fragmani sadece duz duvari cekse "yine muhtesem bir film bizleri bekliyor" diye entelcilik oynayacak modeller.

  kisaca; bekleyelim gorelim. . .


  (jelibon seven marksist olamaz - 23 Kasım 2014 20:31)

Yorum Kaynak Link : the water diviner