Süre                : 42 dakika
Çıkış Tarihi     : 12 Haziran 2015 Cuma, Yapım Yılı : 2015
Türü                : Macera,Drama,Gizemli,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Ülke                : Kanada
Yapımcı          :  Blue Penguin
Yönetmen       : Andy Mikita (IMDB)(ekşi), Ron Murphy (IMDB), T.J. Scott (IMDB)(ekşi), Paolo Barzman (IMDB)(ekşi), Bruce McDonald (IMDB)(ekşi), T.W. Peacocke (IMDB), Lee Rose (IMDB), John Stead (IMDB), Amanda Tapping (IMDB), Martin Wood (IMDB)
Senarist          : Joseph Mallozzi (IMDB)(ekşi),Paul Mullie (IMDB)(ekşi),Trevor Finn (IMDB),Robert C. Cooper (IMDB)(ekşi),Martin Gero (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Marc Bendavid (IMDB), Melissa O'Neil (IMDB), Anthony Lemke (IMDB), Alex Mallari Jr. (IMDB), Jodelle Ferland (IMDB), Roger R. Cross (IMDB), Zoie Palmer (IMDB)(ekşi), Pay Chen (IMDB), David Hewlett (IMDB), Karl Ang (IMDB), Hiro Kanagawa (IMDB), Rob Stewart (IMDB), Chloe Rose (IMDB), Mung-Ling Tsui (IMDB), Conrad Pla (IMDB), Jeff Teravainen (IMDB), Amanda Brugel (IMDB), Torri Higginson (IMDB), Jessica Sipos (IMDB), Jon Cor (IMDB), Kirstin Rae Hinton (IMDB), Gage Munroe (IMDB), Justin Deleon (IMDB), Russell Yuen (IMDB), Ennis Esmer (IMDB), Andrew Jackson (IMDB), Natalie Brown (IMDB), Daniel Kash (IMDB), Billy Parrott (IMDB), Ruby Rose (IMDB), Wil Wheaton (IMDB), Tara Yelland (IMDB), Adam Chuckryk (IMDB), Grant Nickalls (IMDB), Kirsten Alter (IMDB), Christian Bako (IMDB), David Richmond-Peck (IMDB), Danielle Benton (IMDB), Stephen Farrell (IMDB), Tayo Jacobs (IMDB) >>devamı>>

Dark Matter ' Dizisinin Konusu :
Dark Horse Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Dark Matter, enkaz halindeki uzay gemisinde hafızasını kaybetmiş halde uyanan ve neden orada olduğuna dair hiçbir fikri olmadan bu sırrı çözmeye çalışan altı kişilik bir mürettebatın hikayesini anlatır.


 • "biophilia, gıcır gıcır björk albümü; dark matter da bu albümün 5. şarkısı olmuş işte. karanlık mı?! evet."
 • "yeterince başarılı bilim kurgik yapım. sürekli böyle gemide nereye kadar gidecek diyordum ama meğersem durumlar farklıymış. gayet güzel (bkz: şimdilik)"
 • "(bkz: karanlık madde)"
 • "konuya bodoslama dalıp direkt aksiyona geçeyim derken sıçmalara gelmiş çok kötü ilk iki bölümüyle, geleceğinden umudu kestiren dizi."
 • "futurama'da nibbler'in sıçtığı, planet express'in de yakıtı olan madde.."
 • "rodney mckay abimiz çıktı en sonda. hadi bakalım."
 • "çakma firefly."
 • "alternity sistemi ile oynanan sağlam konulu x-files/mib tadında süper atmosferli sağlam rpg settingi"
Facebook Yorumları
 • comment image

  bu alternity settingi bütün herşeyiyle oynandığında (vampirlerle uzaylılar dövüşürken yanı başında bir kurt adam büyücünün biriyle satranç oynaması gibi sahnelere sebep olabilir misal) pek de iç açıcı olmamaktadır ama kırpılıp kendinize göre ayarlandığında pek güzeldir, süperdir.


  (barbar - 1 Eylül 2002 13:19)

 • comment image

  yeterince başarılı bilim kurgik yapım. sürekli böyle gemide nereye kadar gidecek diyordum ama meğersem durumlar farklıymış. gayet güzel (bkz: şimdilik)


  (jigsawer - 13 Haziran 2015 23:53)

 • comment image

  ilk bolumu merak uyandirici ve ters kose sayilabilecek bir sekidle bitti.
  umarim konuyu fazla sacmalamadan ve gizem unsurunu devam ettirerek devam ederlerde guzel bir bilimkurgu serisi izleriz.

  bolumu izledikten sonra acaba ucundan stargate evrenine baglanacak mi diye dusunuyor insan?!


  (nerevar - 14 Haziran 2015 19:43)

 • comment image

  adamın aklını başından alan bir iq harikası. hem de 2004 tarihli!

  muhtemelen bu adamlar bu albümü 70'lerde düşündüler. yada ne bileyim 80'lerde ilk yola çıktıkları zaman "biz zamanı gelince yani müzik artık bitmeye yüz tutunca, müzik adı altında çerçöp yayınlanmaya başlayınca şöyle şöyle bir albüm yapalım" dediler. açılıştaki sacred sound neredeyse close to the edge ayarında (tamam abarttım ama birisi 1972, birisi 2004. kolektif bilinçaltının ne durumda olduğuna da bakmak lazım). born brilliant zihinde loop oluşturan parçalardan, evde, işte, yolda, metroda sürekli mırıldanırken buluyor insan kendini. sadece en sondaki harvest of souls 20 küsur dakikalık parçaların yes'in veya erken dönem genesis'in işi olduğunu düşündürüyor, biraz dağınık kalmış, şüphesiz bir şekilde akmıyor - arasıra 'şimdi ne yapsak ki' kararsızlığı seziliyor dinlerken. ama tabi ki bugünlerde artık bir suppers ready veya gates of delirium beklemediğimiz için bu bizim için yetiyor ve artıyor bile, albümü öpüp başımıza koyuyor, iq'ya binlerce kez teşekkür ediyoruz bu olağanüstü deneyim için.


  (feritciva - 12 Şubat 2008 10:40)

 • comment image

  (bkz: signify)

  inside the vehicle the cold is extreme
  smoke in my throat kicks me out of my dream
  i try to relax but its warmer outside
  i fail to connect, it's a tragic divide

  this has become a full time career
  to die young would take only 21 years
  gun down a school or blow up a car
  the media circus will make you a star

  dark matter flowing out on to a tape
  is only as loud as the silence it breaks
  most things decay in a matter of days
  the product is sold the memory fades

  crushed like a rose
  in the river flow
  i am i know


  (fenriz - 22 Haziran 2006 14:34)

 • comment image

  konuya bodoslama dalıp direkt aksiyona geçeyim derken sıçmalara gelmiş çok kötü ilk iki bölümüyle, geleceğinden umudu kestiren dizi.


  (agirroman - 28 Haziran 2015 12:44)

 • comment image

  dark matter makes up about 26% of the universe. the first hint of its existence came in 1933, when astronomical observations and calculations of gravitational effects revealed that there must be more 'stuff' present in the universe than telescopes could see.
  researchers now believe that the gravitational effect of dark matter makes galaxies spin faster than expected, and that its gravitational field deviates the light of objects behind it. measurements of these effects show that dark matter exists, and they can be used to estimate the density of dark matter even though we cannot directly observe it.
  but what is dark matter? one idea is that it could contain ‘supersymmetric particles’ - hypothesized particles that are partners to those already known in the standard model. experiments at the large hadron collider may be able to find them.

  dahası için: http://public.web.cern.ch/…/en/science/dark-en.html


  (acosta - 9 Eylül 2008 17:55)

 • comment image

  stargate dizilerinin yapımcılarından yeni bir bilim-kurgu dizisi.
  ilk bölüm itibariyle yaz günü bilim-kurgu eksikliğimizi az da olsa doyurabilecek bir şey sunmuştur. benim için bu bile yeterli. bölüm bittiğinde kendimi devamını merak ediyor olarak buldum. bence başarılı bir pilot bölüm olmuştur.

  --- spoiler ---

  o ekrandaki bozuk videodaki mckay miydi?

  ---
  spoiler ---


  (shizof - 13 Haziran 2015 15:10)

 • comment image

  gönül bir çeşit farscape beklentisi içinde izledi. belki de ondandır ilk bölümü itibariyle sevmem. gerçi farscape ile pek alakası yok; ama gönül işte. kimi ya da neyi seveceği pek belli olmuyor.

  az bir şey ilginç de bir konusu var. şans vermek lazım.


  (mjorate - 15 Haziran 2015 08:43)

 • comment image

  alternity sistemi ile oynanan sağlam konulu x-files/mib tadında süper atmosferli sağlam rpg settingi


  (darq - 29 Mayıs 2001 21:35)

 • comment image

  düşük bütçesi sebebiyle sıkıntı çeken, başta yer yer sıçan ama kendini epeyce toparlamış olan dizi. hakkındaki şu yoruma da hasta oldum:

  "madem firefly'ı tekrar yapacaktınız, firefly'ı tekrar yapsaydınız."


  (cleric - 20 Temmuz 2015 09:24)

Yorum Kaynak Link : dark matter