Süre                : 42 dakika
Çıkış Tarihi     : 30 Haziran 2015 Salı, Yapım Yılı : 2015
Türü                : Drama,Gizemli,Heyecanlı
Taglar             : animal attack,virus,mutation,cure,animal
Ülke                : ABD
Yönetmen       : Michael Katleman (IMDB), Steven A. Adelson (IMDB)(ekşi), Brad Anderson (IMDB)(ekşi), Zetna Fuentes (IMDB), David Grossman (IMDB)(ekşi), Eric Laneuville (IMDB), Chris Long (IMDB), Christine Moore (IMDB), John Polson (IMDB), David Solomon (IMDB), Dean White (IMDB)
Senarist          : Josh Appelbaum (IMDB),Michael Ledwidge (IMDB),André Nemec (IMDB)(ekşi),James Patterson (IMDB)(ekşi),Jeff Pinkner (IMDB)(ekşi),Scott Rosenberg (IMDB),Jay Faerber (IMDB),Denitria Harris-Lawrence (IMDB),Carla Kettner (IMDB),Bryan Oh (IMDB),Rebekah F. Smith (IMDB)
Oyuncular      : James Wolk (IMDB)(ekşi), Kristen Connolly (IMDB)(ekşi), Nonso Anozie (IMDB)(ekşi), Nora Arnezeder (IMDB)(ekşi), Billy Burke (IMDB)(ekşi), Carl Lumbly (IMDB)(ekşi), Xander Berkeley (IMDB)(ekşi), Marcus Hester (IMDB), Madison Wolfe (IMDB), Benoit Cransac (IMDB), Ken Olin (IMDB), Geoff Stults (IMDB), Steven Culp (IMDB), Henri Lubatti (IMDB), Anastasia Griffith (IMDB), Isaac White (IMDB), Warren Christie (IMDB), Gonzalo Menendez (IMDB), Yvonne Welch (IMDB), Nicole Barré (IMDB), John Neisler (IMDB), Natalie Mejer (IMDB), Michael Scott (IMDB), Ward G. Smith (IMDB), Cory Hart (IMDB), Judd Lormand (IMDB), Billy Slaughter (IMDB), Jayne Atkinson (IMDB), Jay Paulson (IMDB), Reid Scott (IMDB), Bess Armstrong (IMDB), Jade Harlow (IMDB), Simon Kassianides (IMDB), Brian Tee (IMDB), Martin Bats Bradford (IMDB), Lindsey Broad (IMDB), Christian Lagadec (IMDB), Scott Allen Perry (IMDB), Tamara Tunie (IMDB), Hunter Burke (IMDB) >>devamı>>

Zoo ' Dizisinin Konusu :
> Bir zamanlar, insanoğlu tarafından evcilleştirilmeden ve hapsedilmeden önce, doğaya ve dünyaya hükmeden hayvanlar, bu güçlerini geri almaya karar verirlerse ne olur? Hayvan saldırılarını inceleyen bir bilim insanının hikayesinden yola çıkan ve insan/hayvan ilişkilerini hiç bakmadığımız bir yönden ele alan Zoo, James Patterson'ın çok satan romanından TV'ye uyarlanıyor.


 • "ankarada genelde deathgrind ve blackmetal gruplarinin caldigi studyo. ayrica bu tarzda gruplarin caldigi bir studyoya verilebilecek en guzel isim."
 • "alm. hayvanat bahçesi"
 • "yaz durgunluğu içinde iyi gelen dizi, gideri var bence."
 • "güzel başladı, soluksuz izletti. - right, you don't like people.+ i like people.+ just prefer it when they're not around."
 • "ikinci sezon başı itibari ile wayward pines a evrilme eğilimi var.eldeki malzemeyi bir anda on katına çıkarttılar. bilmem devamı nasıl gelir.janos kovacs dan bahsediyorum."
 • "boka saran dizi... n'egzel başlamıştı, halbuki..."
 • "fikir iyi , uygulama kötü. oyunculuklar ve akış çok yavan. izlenmese de olur."
 • "ılk bolumunde 'iste bu ya, vay canina' deyip, sonrasinda kedimden sogudum yeni dizi."
 • "a takımı'nın hayvanlı olanı."
 • "düşlerimin gerçek olduğu bir dizi. hayvanlar dünyayı geri alma mücadelesinde. keyifle izlerim ben bunu."
 • "ing. hayvanat bahçesi"
Facebook Yorumları
 • comment image

  ankarada genelde deathgrind ve blackmetal gruplarinin caldigi studyo. ayrica bu tarzda gruplarin caldigi bir studyoya verilebilecek en guzel isim.


  (butchered - 3 Aralık 2002 19:37)

 • comment image

  ilginç bir konusu ama kötü oyuncuları olan yaz dizisi. konu anlatımına da düzensizlikler var gibi fakat zaten çok iddialı bir diziye benzemiyor. yaz günlerinde sıkıldığım zamanlar izlemeye devam ederim.


  (green2005 - 2 Temmuz 2015 17:31)

 • comment image

  konusu iyi ama anlatma şekli sebepsizce insanlara saldıran dev örümcekler temalı filmlerden farklı olmayan dizi. "korkunç hayvanlar insanlara saldırıyor!" aman allahım! aslanlar her durumda korkunçtur elbette, ama bu sahneleri izleyip konunun özüne konsantre olmak yerine korkup "aslanlar insanlara saldırır hepsini itlaf edelim" yorumuna ulaşacak embesillikte insancıklar aramızda mevcutken bu şekil bir anlatım riskli bence. neyse belki ilerleyen bölümlerde durum değişir, du bakalım şimdi ikinci bölümü izleyeceğim.


  (gri balikcil - 18 Temmuz 2015 16:51)

 • comment image

  güzel başladı, soluksuz izletti.

  --- spoiler ---

  - right, you don't like people.
  + i like people.
  + just prefer it when they're not around.

  ---
  spoiler ---


  (iz - 3 Temmuz 2015 22:25)

 • comment image

  artık dizi introsunda ismi görünmediğine göre nora arnezeder'i bir daha göremeyeceğimizin kesinleştiği dizidir. artık izlenir mi bilmem. o kötü rol yapışıyla, yapmacık sevimliliğiyle gitti gül gibi kız.


  (la libertad - 28 Temmuz 2016 19:35)

 • comment image

  --- spoiler ---

  ikinci sezon başı itibari ile wayward pines a evrilme eğilimi var.

  eldeki malzemeyi bir anda on katına çıkarttılar. bilmem devamı nasıl gelir.

  janos kovacs dan bahsediyorum.

  ---
  spoiler ---


  (scowl - 30 Haziran 2016 12:03)

 • comment image

  ne yalan söyleyeyim, diziyi "izlenecekler" listeme almama sebep olan "houdini"den bildiğim kristen connolly ile "mozart in the jungle"dan bildiğim nora arnezeder'in dizideki varlığı idi ama, evet, konu da en azından pilot bölümü izletecek denli dikkat çekici. yani düşün; hayvanlar (daha doğrusu kedigiller) tüm evcilleştirmelere ve avlamalara karşı en nihayetinde «eeeh eytere bea!» çekiyorlar ve o herif senin, bu hatun benim başlıyorlar kükreye kükreye saldırmaya.

  --- sezon 1 bölüm 1 spoiler'ı ---

  da, vardığım yargı odur ki, pilot bölümün havalanmasına ne kristen'ın güzelliği, ne nora'nın çekiciliği, ne de konunun ilginçliği kafi gelebilmiş. evet, ortada bir çuval incir var ama, anlam veremediğim şu ki, bu incirler hep hamken toplanmış. oyuncular karakterlerine, karakterler ise konuya inanmıyorlar. eh, onlara inandırıcı gelmeyen bir yapım izleyiciye nasıl olur da inandırıcı gelebilir?

  öte yandan, senaryo ve karakter tasarımı da bir hayli sorunlu: misal, dizinin esasoğlanı, jackson oz nam bir hayvanbilimci. biliyorum, «hayvanbilimci» denince hayvanlar aleminin doğrularını aşmış bitirmiş bir biliminsanı geliyor akıllara ama jackson oz belli ki tahsilini anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi'nde yapmış. aksi halde «hayvanların egoları yoktur» gibi bir söz edemez, «hayvanlar kendilerini öldüremez» diyen akranına kafa sallayamazdı.

  ego neydi? ego "ben"di. yani varlığın kendi varlığına dair sahip olduğu farkındalığın toplamı. bu farkındalık ne zaman başlıyor? aynalarda görülen akislerin bir başkasına değil, bakanın kendisine ait olduğu kanıksandığı anda başlıyor. bu anlamda insanoğlu 18 aylıkken kendisini aynada fark etmeye, yani çevresinden bağımsızlaşıp "ben" olmaya başlıyor. pekii ya «hayvanların egoları yoktur» diyebilir miyiz? ben demem, ama diyene de mani olmam, sonuçta bostwana özgür bir ülke. fakat ben bunu bonobolara, şempanzelere, orangutanlara, gorillere, şişeburunlu yunuslara, katil balinalara, asya fillerine ve avrupa saksağanlarına söylemenizi önermem. zira canlıların kendilerini tanıyıp tanımadıklarını sınayan ayna testi'nden başarıyla geçen tüm bu hayvanlar, egonun ne olduğunu herhangi bir insandan daha iyi biliyor dahi olabilirler. (gorillerce dövülmek, fillerce tepilmek, saksağanlarca gagalanmak istemezsiniz, değil mi?)

  ve evet, diğer bazı hayvanlar da tıpkı insanlar gibi depresif dönemlerden geçebiliyor ve nihayetinde kendilerini ölümün karanlık kollarına bırakabiliyorlar. misal, newfoundland türünde karaşın bir köpek, 1845 senesinde "illustrated london news" nam gazetede çıkan bir habere göre, günler süren bir isteksizlik halinin neticesinde kendini suya atıp bacaklarını bütün bütün yayarak dibe çöküp intihar etmeye çalışmış ama insanlar tarafından kurtarılmış. çok geçmeden yeniden intihara yeltenmiş ama her defasında boğulmadan evvel sudan çıkarılmış. ta ki kafasını ölmesine sebebiyet verecek denli suyun altında tutmayı başarana kadar... (olaya işaret eden bir discovery haberi için tıklayınız) her ne kadar bu olay haberleştirilmiş ilk hayvan intiharı vakası olsa da, tahmin edileceği üzere son değil. aradan geçen bir buçuk asırda nice köpek, ördek, koyun, inek, yunus, balina, ve hatta tek hücreli canlılar dahi kendilerini hiçbir somut sebep olmaksızın ölüme bıraktı ve bırakmaya da devam ediyorlar. (konuyla ilgili american scientist'te yayınlanmış "cömertçe ölmek" başlıklı bir makale için tıklayınız)

  bu gibi tartışmaların yanı sıra değinmek istediğim diğer meseleler ise şunlar:

  jackson oz karakterinin abraham kenyatta karakteriyle desteklenmesi, yeni bir "magical negro" vakasıyla karşı karşıya olduğumuzu muştuluyor gibiydi ama kenyatta'nın senaryodaki "büyülü zenci"lik rolü bir hayli kısa sürdü. ("magical negro", kısaca değinmek gerekirse, beyaz başrol oyuncusunun siyahi ve çoğunlukla ruhani bir siyahi karakterle desteklenmesi sonucu ortaya çıkan bir karakter tipidir. misal, "robinson crusoe"nun cuma'sı, "the matrix"in morpheus'u, "the green mile"ın john coffey'si...)

  "zoo"nun jeneriği, "the walking dead"in son sezonlarında kullandığı jeneriğe bir hayli benziyor. renk düzeni, görsel geçişler... kedigilleri çıkarıp zombileri koy; tek eksiğin rick grimes...

  yukarıda da sözünü ettiğim senaryo hamlıklarına da bir örnek vereyim: chloe, oz'un kendisine uzattığı kentucky viskisi dolu kanyak matarasından ikinci yudumunu alıp kapağını kapatıyor. sonra, henüz dakikalar önce muhtemelen hayatının en gerilimli ve korku dolu anlarını yaşayan kadın, «kentucky'de iyi iş çıkarmışlar» diyor. hayır, sevgili chloe, şayet sen iyi yazılmış bir karakter olsaydın, bunu söylemek yerine şişeyi histerik hareketlerle tekrar tekrar açıp tekrar tekrar kafana dikerdin. (gerçi kurtarıcına göz süzmeye başlaman, karşısında işveli edalarla salınmaya başlaman da yalnızca birkaç saat sürdü...)

  pilot bölümde gördüğümüz «evet isyan!» diyen hayvanların istisnasız kedigillerden olması da baya' ilginç. belli ki yazarlar kedilerin tekinsizliğinin üzerine oynamaya niyetliler. zaten bölümün başında esas oğlanın köpeği de yaklaşmakta olan aslan tehlikesine karşı avaz avaz havlıyordu. belli ki dizinin çıktısı «insanın köpekten başka dostu yoktur!» olacak.

  ve ben prematüre doğmuş bir dizi olan "zoo"nun dostu olmayı pek düşünmüyorum.

  [edit: bir anlık aşk ile kristen connolly yazacağıma jennifer connelly yazmışım. rep'ler bu hatadan dönmeme vesile olan pragmatist kedi'ye!

  --- sezon 1 bölüm 1 spoiler'ı ---


  (siyah giysili adam - 3 Temmuz 2015 22:26)

 • comment image

  birkaç gün direndikten sonra, az evvel açtım izleyeyim diye. ilk sahne başladı ve bir yazı:

  --- spoiler ---

  botswana
  tek düşündüğüm, "eğer bir hayvan isyanıı olursa elbette bu afrika'da başlayacaktı."
  konuyu biliyormuşum, diziyi daha önceden izlemişim gibi hissettim birden. dolayısıyla çok zorlama başladım. yalnız ilk saldırı sahnesinden sonra bir gerilim başladı ki, kapılmamak elde değil. yine de o meraklı gazeteci olayı -ve gizli blog yazarı olayı- hakkaten sıktı artık. bu zorlama lois lane kopyası karakterler hiç oturmuyor nedense. hep bir havada kalmışlık var. keşke o karakteri yazmasalar yeniden.
  ---
  spoiler ---

  ilginç bir konusu var aslında. beklemek ve şans vermek lazım, nihai kararı verebilmek için.


  (mjorate - 5 Temmuz 2015 02:45)

 • comment image

  malesef tahmin ettiğim gibi caanım konunun içine etmiş kötü dizi. çıkış iyiydi, hayvanlar akıllanıp insandan intikam alacak filan. ancak şu an gidişat "manyak hayvanlar herkese saldırıyor" yönünde. o bile idare eder bir konu sayılır ama sahneler yerli dizi gibi uzamış da uzamış. bir ayı saldırma sahnesi var, 5 saat dönüp dönüp oraya geliyor. o kadar sıkıcı ki spoiler vermeme bile gerek yok. hayvan odada dolanıyor, kadın dolapta zırlıyor, ikide bir o sahneye dönüyoruz ve hiçbir şey değişmemiş. hani bir sonraki sahnede kadının cesedini görsek, ona bile şükredeceğiz. kötü kötü kötü. umarım devamı olmaz, yazık olmuş güzelim konuya.

  edit: ve bölümü bitiremedi. kadına ne olduğunu görecek kadar dayanamadım. umarım ayı yemiştir onu.


  (gri balikcil - 5 Ağustos 2015 23:06)

 • comment image

  --- spoiler ---

  kedilerin ağaçtaki elma tadında dizilişine bakıp bakıp gülümsediğim oldu. ne güzel değişik bir dizi yapalım demişler, umarım güzel olur zaten izleyecek hiçbir şey yok.
  ---
  spoiler ---

  konusunun gerçek olmasını istediğim dizi. isyancı kedilere selam ederim.


  (iceberginotekiyuzu - 4 Temmuz 2015 23:26)

Yorum Kaynak Link : zoo