Süre                : 1 Saat 47 dakika
Çıkış Tarihi     : 23 Aralık 2016 Cuma, Yapım Yılı : 2016
Türü                : Aksiyon,Korku,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Ülke                : Almanya,Avustralya,Kanada,Fransa
Yapımcı          :  Constantin Film , Davis-Films , Impact Pictures
Yönetmen       : Paul W.S. Anderson (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Paul W.S. Anderson (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Milla Jovovich (IMDB)(ekşi), Ali Larter (IMDB)(ekşi), Ruby Rose (IMDB), Iain Glen (IMDB), Shawn Roberts (IMDB)(ekşi), William Levy (IMDB)(ekşi), Eoin Macken (IMDB)(ekşi), Joon-Gi Lee (IMDB), Rola (IMDB), Lee Raviv (IMDB), Matthew Charles Santoro (IMDB), Fraser James (IMDB), Vian Singleton (IMDB), Kevin Otto (IMDB), Aubrey Shelton (IMDB), Edwin Jay (IMDB)

Resident Evil: The Final Chapter (~ Ölümcül Deney: Son Bölüm) ' Filminin Konusu :
Umbrella Şirketi, insan ırkını kökünden yok edecek bir planın peşindedir. Yapılan son saldırının ardından kurtulan çok çok az kişiden biri olan Alice, Raccoon şehrindeki Kovan'a dönerek Jill ve diğer arkadaşlarıyla birlikte insanlığın sonunu getirmek için hazırlanan nihai saldırıya karşı koymak zorundadır.


 • "beklentimi karşılamadı. bu seriyi bu şekilde bitirmek olmadı. resmen aman bitsinde gidelim demiş senarist."
 • "ortalama bir aksiyon filmi olmuş, hoşuma gitti güzeldi. ancak tek bir nokta var ki; o benzin yukarı da yürür, pişman olursun."
 • "amma çabuk 1080p'si ortamlara düştü mk. daha 2 ay* bile olmadı vizyona gireli."
 • "wesker'ın viski sahnesine kahkaha atan bir tek ben miyim diye düşündüren."
 • "hayır niye laf edelim ki ilk 2 film dışındakiler çöptü zaten. halbuki senaryoları daha güzel yazılmış olsa ne bileyim mesela alienvari bir seri de olabilirdi."
 • "güzelim konunun amına koymuş serinin son filmidir. dıkşın dıkşın zombi ekşın. bunu izlemek yerine animasyon filmlerini izleyin.(bkz: resident evil damnation)(bkz: resident evil degenariton)"
 • "(bkz: alice bitti demeden hiçbir şey bitmez)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  ortalama bir aksiyon filmi olmuş, hoşuma gitti güzeldi. ancak tek bir nokta var ki; o benzin yukarı da yürür, pişman olursun.


  (bosluk - 9 Mart 2017 14:58)

 • comment image

  oyunları hakkında bir fikrim yok ancak tüm filmlerini birden fazla kez izledim. zaten her yeni filmi geldiğinden eskileri de izleyip ince detayları kaçırmamaya çalışıyorum.

  filme gelirsek ben beğendim. zaten öyle bilim kurgu detayı yüksek bir film değil, o yüzden senaryo karmaşası beklemek fazla iyi niyetli olur. amaç zombilerle beraber aksiyon filmi çekmek. arada 2-3 jumpscare, 3-5 dövüş sahnesi, belli bir hikaye yeterli bu düzeydeki filmler için. normalde 7.5/10 ama imdbde 8 verdim puanı düşük olduğu için.

  favorim hala ilk film ama ilk filmden sonraki en iyisi olabilir. filmin sıcaklığıyla da alakalı olabilir tabi ama şimdilik 2. gibi*


  (by curling - 12 Mart 2017 22:22)

 • comment image

  yüksek aksiyon filmi, konuşma neredeyse yok denecek kadar az. ilk filmleri aratsa da bir önceki filmden çok daha iyi, tempo o kadar yüksek ki göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor film. diğer taraftan böyle bir seri böyle bitmemeliydi diyor insan.


  (prison way - 19 Mart 2017 17:55)

 • comment image

  tabii ki bir başyapıt değil ama vedalaşma açısından gideri olan film. kimsenin de zaten şaheser beklediğini düşünmüyorum. ha gönül isterdi ki kendi adıma resident evil afterlife kadar efsane olabilsin. her ne kadar o film pek beğenilmiyor olsa da.

  bir dolu mantık hataları, ucuz klişeler falan tabii ki gırla gidiyor filmde, ama dile kolay 2002'den beri izlediğimiz alice ve umbrella hikayeleri sene 2017'de son bulurken bu sıkıntılara aldırış edesim gelmedi.

  yalnız bu seride film ne kadar boktan olursa olsun müzikler hep şahane olmuştur. ana temasının marilyn manson elinden çıktığını düşününce. bu filmde dikkat çekici hiçbir şey yoktu. aşağıda o harika müziklerden bir iki tane serpiştirdim dayanamayıp.

  http://www.youtube.com/watch?v=auvw_wk_kb4
  http://www.youtube.com/watch?v=3v9ocr2rcza
  http://www.youtube.com/watch?v=ttfhzptsn-q

  ayrıca milla jovovich sen nasıl bir kadınsın ya! 2002'den bu yana 15 sene geçmiş, sen sadece güzelleşmeye devam ediyorsun be kadın!

  --- spoiler ---

  her şeyi geçtim, final sahnelerinin 2002'de ayılıp bayıldığımız o lazer odasında gerçekleşmesi, bütün olayı dışarıdaki camdan izleyen alice'in lazerleri bir bir atlatması ve en nihayetinde zenci abimizin bıçağının kesildiği sahneye yapılan gönderme mükemmeldi. odanın önündeki bilgisayarlar bile aynıydı.
  ---
  spoiler ---


  (bir fidandim derildim - 28 Mart 2017 21:06)

 • comment image

  --- spoiler ---

  ...ardından the final chapter gelip o mezarın üstüne işedi. bu seriyi başından beri benim gibi takip ettiyseniz, ne kadar rezil bir seri olduğunun bilinciyle izlediniz demektir. o yüzden siz de rezil bir insansınız. şimdi kendinizden utanın! şsdfkds... yok yok o kadar da değil. evet, sinema sanatı açısından baktığınızda çok rezil ve utanmaz bir seri ama hepimiz neyin içine girdiğimizi zaten biliyorduk ve oyun serisinin de hatrına bütün saçmalıklarına rağmen bu popcorn aksiyon filmlerinin keyfini çıkardık. şahsen ben hep öyle yaptım. bu filmde ise eğlenilecek bir şey bulamadım. tek başına incelediğinizde zaten çok korkunç bir final filmi olmasının yanı sıra, kendinden önce gelen filmlere de -özellikle ilk filme- hareket çekerek veda etmesi çok ayıp olmuş. güya dr. isaacs dünyayı başından beri t-virüsüyle yok etme niyetindeymiş, virüsü o salmış, kıyameti getirmiş blah blah. ilk filmde spence'in hive'ı sabote etmesi kıyametin orijini değilmiş yani. 5. filmde alice güçlerini geri aldı sanıyoruz. aaa meğer wesker şaka yapmış. çünkü aksi halde alice çok güçlü olacaktı bu filmde biliyorsunuz. uzun uzun sıralayamıycam bütün saçmalıkları yoksa alicia gibi yaşlanırım burada. ipince bir hikayesi vardı zaten serinin, "işin gerçeği öyle değil böyle"lerle her şeyi yalanlayıp yerlerine başka şeyler koymaya çalıştıkça hepten deli saçması bir sirk şovuna çevirdiler. filmin sonunda aslında en başından beri kabak gibi belli olan bir de plot twist var bu arada: meğer alice klonmuş!!! sürpriiiiiiiiiiiz!

  herkesin şikayet ettiği kurgu konusuna da yorum yapayım mı? paul anderson'a özellikle son filmlerde bokunu çıkardığı slow motion'dan sonra-son film baştan sona slow motion çekilmişti biliyorsunuz- epeyce eleştiri yağmıştı. bu hayvanın oğlu anderson da kalkmış, filmi bu sefer de baştan sona fast motion çekmiş. gözünüzü kırptığınız her milisaniye ekranda olup biten bir şeyi kaçırıyorsunuz. herifin elinin ayarı yok, normal hızda insan gibi film çekemiyor. yani her şey o kadar hızlı akıyor ki mesela aksiyon sahnesinin ortasına tek karede sübliminal biçimde kocaman bir yarrak yerleştirse görememeniz olası.

  film boyunca leyla'sını arayan mecnunlar gibi bir eyaletten diğerine koşan zombileri saymazsanız doğru düzgün zombi yok, yaratıklar ürkütmüyor. karakterlerin isimlerini öğrenemeden hepsi sapır sapır ölüyor. dolayısıyla hiçbirine üzülmeniz tabii ki mümkün değil. of öyle böyle değil, çok kötü bir film.

  hive'da geçen ilk film orijinaldi. apocalypse oyuna çok sadıktı, finali çok iyiydi ve hala serideki favorimdir. extinction fena değildi ama seriyi sonlandırmak yerine dönülmez bir yola saptırdı. afterlife seriyi öldürüp mezara gömdü. retribution mezarın üstünde kolbastı oynadı. ardından the final chapter gelip o mezarın üstüne işedi.

  nasıl? az önceki cümleyle yazının en başına yaptığım göndermeyi beğendiniz mi? böyle bir plot twist beklemiyordunuz, değil mi? sürpriiiiiiiiiiiiz!

  ---
  spoiler ---


  (canned - 25 Mayıs 2017 00:21)

 • comment image

  bir resident evil hayranı olarak tabi ki gidip sinemada izledim. ilk filmlerindeki tat, son filmlerinde yok açıkçası. filmi anlamsızca bir aksiyon filmine dönüştürmeye çalışmışlar. gerilimden ziyade aksiyon ön planda ki bunu beğenmedim. üstte birisi yazmış resident evil sound track neden yoktu diye çok doğru bir tespit. gerçek sound track

  özetle gittik izledik tabi ki. bir film daha cıksa onu da izlerim ama daha iyi bir son beklerdim şahsen.

  --- spoiler ---

  hele sonu felaket klonun kontrolden çıkıp orjinali öldürmesi falan? 100 yıllık plan yapan adamın kaçırdığı noktaya bakın ya. aynısı war of the worlds filminde de vardı. uzaylılar binlerce yıllık bir plan yapıp, dünyayı ele geçiriyor sonra atmosferdeki gazları dikkate almadıkları için yeniliyorlar.

  hele red queen'in ihanet ettiğini biliyorlarsa neden müdahale edilmiyor en sona kadar o da ayrı bir konu tabi.
  ---
  spoiler ---


  (destroythedestiny - 11 Mart 2017 22:07)

 • comment image

  efsane tema müziklerini çalmadıkları için yapanlara çok kırgın olduğum film. neden marilyn mansonlu mufteşem ürpertici o müziği çalmadınız? sadece soruyorum. *o değil de milla'm benim bebeyim hala taş gibi yıllar yaramış.


  (rayde - 10 Mart 2017 11:05)

 • comment image

  sanki insanlara zorla izletiyorlarmış gibi komik tepkiler verilen film; zülum bitti, umarım son olur, yeter... vs
  komik yani bunları söylediğin filme niye gidiyorsun ki? zorlayan mı var?

  zaten kaç tane zombi filmi serisi var ki. resident evil tekdi ve ne yazık ki bitti. eksiklikleri eleştirilebilir ama umarım son olur yeter vs derecesinde eleştirip de filmi izlemeye gitmek; "her eleştiri gizli hayranlıktır" sözünü anımsatıyor. eksikliklerine rağmen kendine has, yeri doldurulamayacak bir film serisiydi.

  --- spoiler ---

  alice'in hikayesi bu filmle bitti ama jill valentine gibi yeni bir kahramanla ilerde geri dönecek mi seri göreceğiz.
  ---
  spoiler ---
  yeniden başlarsa da başlamazsa da unutulmayacak bir zombi filmi serisiydi.


  (jillvalentine - 2 Mart 2017 23:02)

 • comment image

  serinin bağımlılarındandım ilk iki filmden sonrasına kadar da laf ettirmezdim. henüz izlemeden bişey demek yanlış olur biliyorum ama; bu işin azalarak bittiği ortadaydı, kesin en beteriyle izleyeceğiz.

  başlarda bir hikaye vardı bir olay vardı. bilgisayar oyunundaki hissi veriyordu insanlara sonra sadece 3d sinema kültürünün oyuncağına dönüştü. seksi bir kadının bilgisayar efektleri ile ne kadar başarılı ve seksi dövüşebileceğinden öte gidemiyoruz.

  hele simülasyon olaylarında iyice sıçtı film bana kalırsa. hikaye yok oldu.


  (karamelatte - 27 Şubat 2017 12:20)

 • comment image

  hayır niye laf edelim ki ilk 2 film dışındakiler çöptü zaten. halbuki senaryoları daha güzel yazılmış olsa ne bileyim mesela alienvari bir seri de olabilirdi.


  (korkusuz - 27 Şubat 2017 12:05)

 • comment image

  görüntü olarak gerçekten serinin en kötü filmiydi. mesela ben aksiyon sahnelerinin çoğunu bir karartı olarak gördüm , kim öldü kim kaldı anlamadığım sahne oldu. aşırı karanlık ve karmaşık sahneleri vardı. ama yine de yıllardır takipçisi olduğunuz bir filmse hikayeyi sonlandırmak için gitmeye değer. duygusal bir finaldi.

  --- spoiler ---

  klon insandan daha insan oldu
  ---
  spoiler ---


  (jillvalentine - 27 Şubat 2017 12:04)

 • comment image

  göze ve kulağa tecavüz eden görsel ve ses efektlerinden dolayı serinin en kötü filmidir. sinemada izlemek adeta işkencedir.

  en sinir bozucu olan kısım izleyiciyi aptal yerine koyan korku sahneleri. mesela kahraman karanlık bir yerde dolaşırken bütün seslerin yavaş yavaş kesilmesi ardından hayvan gibi gürültü ve ışık efektleri eşliğinde saldıran bir zombi. biz salağız ya anlamıyoruz o sesler kesilince bir anda gürültü yapacağınızı. en mal insan bile 2 sefer korktukdan sonra anlar ne olacağını.

  bütün sahnelerde gereksiz yere patlayan ışıklar, aksiyon olsun diye sürekli sallanan kamera. elemanlar tünelde yürürken ellerindeki feneri bir kameraya tutuyorlar bir yere tutuyorlar. tabii bu sırada gözümüzden yaşlar geliyor. alice şarjör değiştirirken bile flaşlar patlıyor. 3 boyutlu olarak izlendiğinde hiçbir sahneyi adam gibi gözle takip etmek mümkün değil.

  spoiler olmasın diye yazmıyorum ama olaylarda da bir sürü mantık hatası var izlerken insan sinirleniyor.

  netice itibariyle benim tavsiyem sinemada izlemeyin.


  (karabalta - 27 Şubat 2017 11:49)

 • comment image

  sıkı bi zombi film hayranı olarak re benim için liste başlarında yer alır, serinin takipçilerinden biri olarak birkaç kelam da ben edeyim.

  --- spoiler ---

  chapter 2 den beridir olayın raccoon city'e ne zaman döneceğini bekliyordum, paul amca sağolsun final chapter'da her şeyin başladığı yere dönmeye karar vermiş.

  retribution'da umbrella corp. üzerine yoğunlaşan senaryo biraz daha save the world'e dönüyor bu bölümde. olması gereken de buydu zaten.

  klasik residen evil senaryosuna göre yine milla ablamız kendine güvenmeyen bir grup ile bir araya gelip küçük bir zombi katliamı yapıyor ve malum lafını da etmeden çatışmaya başlamıyor. (bkz: kill every last one of them)

  karşıdan 500 bin zombi geliyor ve alice bu cümleyi kuruyor bayılıyorum.

  after life'daki çatı sahnesini bir ben mi çok sevdim diye düşünüyordum, demekki herkes tarafından çok sevilmiş ki final capter'da zombi katliamı sönük bir binanın tepesinde geçiyor.

  dağılan hikaye son bölümde toparlanmış biraz, soru işareti olan yerler aydınlatılıyor.

  bir kere senaryo ilk bölümden sonra zaten hikayeden tamamen kopmuştu, her bölümde biraz daha açıklamaya girmenin hiçbir anlamı yok, onu oraya bağlamanın, alice'i clone yapmanın, orjinal alice'in umbrella corp'un ortaklarından olmasının hiçbir anlamı yok. neden hikayeyi bir yere bağlama ihtiyacı duyuluyor anlamıyorum.

  filmde beni en çok uyuz eden şey o hengamenin ortasında tabancayla çatışan tipler, kardeşim dünya zaten zombieland'e dönüşmüş, o kadar ağır silah var, tabancayla zombi avlamak nedir ya? jovovich'e yakışıyor ama sönük tiplere hiç yakışmıyor. istisnasız her bölümde böyle bir tip bulmak mümkün.

  sony pictures sayesinde yine mükemmel bir görsel şölen var, yıkık şehirler, raccoon city'deki nükleer bombanın açtığı çukur, yüzbinlerce zombinin saldırısı.

  yalnız alice'in zombileri yakma sahnesi biraz saçma olmuş, o çakmağı çaktığın zaman alev aşağı gittiği gibi yukarı da tırmanır. ama çok yaratıcı bir sahneydi hakkını yemeyelim.

  extinction'da serinin kalitesi biraz düşmüştü ama final chapter beklediğimin çok üstündeydi. puanım 10 üzerinden 8.

  ama benim favori chapter'ım afterlife.

  ---
  spoiler ---


  (benyamo - 26 Şubat 2017 13:47)

 • comment image

  artık bitse de kurtulsak dedirten film serisinin sonuncusu.

  en boktan oyun/film uyarlamaları listesi yapılsa silent hill ile beraber zirveye oynar bu seri, o derece. sadece milla jovovich ve içerdiği aksiyon için izlenen, oyunlarla hiçbir alakası olmayan garip bir seri. araya jill, claire sıkıştırınca resident evil olmuyor, alice kim lan ? önümüzdeki yıl 15 yaşına girecek ilk çıkan film, alice kim olm ? tamam kıçından karakter uydurdun filme koydun da, bari başrol yapmasaydın be. başrol yapmakla da yetinmediler, götten uydurma karaktere seri çektiler, içine iki zombi iki de sadece isimleri oyundan alma karakter eklediler al sana resident evil.

  albert wesker faciasını hala unutamıyorum, gece kabuslarıma giriyor. oyun tarihinin en epik villain'larından birini bu hale getirmek her baba yiğidin harcı değildir, tebrik ediyorum yönetmeni/milla'nın kocasını. karısına 6 film çekti adam. *

  sıradan aksiyon izleyicisi iseniz, oyunlara bir ilginiz/sevginiz yok ise çıktığında gidin izleyin, aksiyona doyarsınız ama resident evil oyunlarıyla büyümüş, raccoon city sokaklarında jill valentine ile nemesis'den kaçmış nesildenseniz gidin animasyon filmleri izleyin, en azından canon olarak kabul edilmiş yapımlar. 2017'de çıkacak olanı için (bkz: resident evil vendetta)


  (tek elle ses olmaz iki elle ses olur - 6 Ekim 2016 20:24)

 • comment image

  fragmanda gorulduğu üzere racoon city de geçecek film. seri başladığı yerde bitiyor. ve asıl düşman da wasker ibnesi değil t virusunun mucidi doktor piçi. peki alice in kankulettinleri kimler olacak? işte ben de onu merak ediyorum. ada wong, leon s kenedyfilan daha yaşıyor. redfieldlar da henüz hayatta. yanlız yönetmen anderson bildiğin gani müjde çıktı. hadi milla candır ciğerdir karısını oynatıyor butun filmlerde demedik de tutup red queen i kendi kızına oynatmak nedir...


  (psykotherapy - 8 Eylül 2016 13:27)

Yorum Kaynak Link : resident evil the final chapter