Süre                : 1 Saat 40 dakika
Çıkış Tarihi     : 14 Ekim 2011 Cuma, Yapım Yılı : 2011
Türü                : Komedi
Taglar             : göç,fırtına,Rekabet,Alaska,Kuş Gözlemciliği
Ülke                : ABD
Yönetmen       : David Frankel (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Howard Franklin (IMDB)(ekşi),Mark Obmascik (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : John Cleese (IMDB)(ekşi), Jack Black (IMDB)(ekşi), Zahf Paroo (IMDB), Stacey Scowley (IMDB), Michael Karl Richards (IMDB)(ekşi), Owen Wilson (IMDB)(ekşi), Rosamund Pike (IMDB)(ekşi), Steve Martin (IMDB)(ekşi), Kevin Pollak (IMDB), Joel McHale (IMDB), JoBeth Williams (IMDB), Paul Campbell (IMDB), Cindy Busby (IMDB), Eva Bourne (IMDB), Barry Shabaka Henley (IMDB), Dianne Wiest (IMDB), Brian Dennehy (IMDB), Anthony Anderson (IMDB), June Squibb (IMDB), Jim Parsons (IMDB), Anjelica Huston (IMDB), Rashida Jones (IMDB), Tim Blake Nelson (IMDB), Joey Aresco (IMDB), Ryan Caltagirone (IMDB), Al Roker (IMDB), Christopher Mann (IMDB), Scott Patey (IMDB), Michael Bean (IMDB), Steven Weber (IMDB), Christopher Redman (IMDB), Devon Weigel (IMDB), Andrew Wilson (IMDB), Gabrielle Rose (IMDB), Calum Worthy (IMDB), David Lewis (IMDB), Jesse Moss (IMDB), Corbin Bernsen (IMDB), Nate Torrence (IMDB), Veena Sood (IMDB) >>devamı>>

The Big Year ' Filminin Konusu :
The Big Year is a movie starring Owen Wilson, Jack Black, and Steve Martin. Two bird enthusiasts try to defeat the cocky, cutthroat world record holder in a year-long bird-spotting competition.


 • "tam bir pazar öğleden sonrası yataktan çıkmadan patlamış mısır eşliğinde izlenecek eğlenceli bir film."
 • "(bkz: arnavut şevket/@mary poppins)"
 • "bana kuş gözlemciliği diye bir hobinin varlığını farkettiren film. izlenebilir seviyede."
 • "komedi değil. ama eğlenceli bir tema filmi. jack black'e bir şeylere gönül vermiş ortalama adam rolü hep yakışmıştır zaten. (bkz: the school of rock)"
 • "kuşlar ve kuş gözlemciliğine ilginiz varsa kesin izlemeniz gereken, ilginiz yoksa da izlemek ile hiç birşey kaybetmeyeceğiniz sıcak bir film."
 • "konulu belgesel.meraklısını alır götürür."
 • "bir sevda, ornifoto, filmi. izleyip etkisinde kalanların ilgisini çekebilecek bir site: trakus"
 • "jack black'in telefonu the trashmen - surfin bird melodisi ile çalması filmden yana aklımda kalan tek şey oldu.bird bird birdbird is the word..."
Facebook Yorumları
 • comment image

  meraklısına iyi gelecek filmdir, benim için eğlenceli vakit geçirtecek türdendi izledim hoşuma gitti. şahsen bilmediğim kuş türlerinin isimlerini duydum telefondan bu da neymiş ki diye baktım o açıdan öğretici film diyebiliriz.
  konumuz kuş gözlemciliği olmakla birlikte arkadaş için çiğ tavuk yemek, ailenin anlam ve önemi gibi konuları da işlemiş olmasıyla sıcak bir film desek yanlış olmaz.

  özetle sıcak ve öğretici film. pilot, iyi seyirler diler.


  (pilot - 2 Mart 2015 23:04)

 • comment image

  anafikri kuş gözlemciliği olan dar kapsamlı bir konusu var gibi görünse de, kendi içinde fedakarlık, dostluk, ikili ilişkiler, aile, sağlık başta olmak üzere bir çok mesaj barındıran film.

  jack black ve steve martin'i oyuncu kadrosunda görünce komedi filmi sanmak mümkün ama değil illa bir kategoriye sokacaksak belgesel diyebiliriz. kuşlara veya kuş gözlemciliğine ilgisi olan varsa ben bile sevdiğime göre süper film.


  (prison way - 26 Temmuz 2014 16:31)

 • comment image

  antipatik yamuk burun owen wilson'ı severek izlettiren, jim parsons ile küçük süprizler yapan, jack black'e ise düpedüz aşık eden, kuş sevdalılarının izlemesi gereken film. doğru soundtrack ve belgesel tipi anlatım ile doruğa ulaşmış ama "keşke daha çok kuzey amerika kuşunu yakın plandan görebilseydik" dedirtti. büyük emek ürünü olduğu aşikar.

  zengin olursam ben de bir big year yapacağım diyor ve yönetmen david frankel'a saygılarımı sunuyorum.


  (scalene - 21 Ekim 2013 18:59)

 • comment image

  kuşlar ve kuş gözlemciliğine ilginiz varsa kesin izlemeniz gereken, ilginiz yoksa da izlemek ile hiç birşey kaybetmeyeceğiniz sıcak bir film.


  (myskeen - 10 Eylül 2012 11:03)

 • comment image

  özgür ruhlu filipa için izleyip, oynayıp akabinde yazdığım film.

  --- spoiler ---

  kuş delisi bu film, izleyicileri oldukça zorlayacak gibi gözüküyor. türkiye’den hemen hemen hiç kimse izlememiş filmi, yani rakamlar bunu gösteriyor. filmin içinde jack black olmasına rağmen durum bu. yalnız hatırlatayım, “kuş muş,” diyoruz ama, yanlış anlaşılmasın sakın. ülkü tamer’in, “çok canım sıkılıyor/ kuş vuralım istersen” dizelerinden çok çok farklı bir film bu. büyük bir emeğin ürünü. canı sıkılıyormuş, kuş vuracakmış, hadi oradan yıldo. gecikmiş ergenliğinden süregelen göç içgüdüsünden başka bir şey değil bu dizeler ve bizi hayal kırıklığına sürüklüyor.

  şaka bir yana, izledikçe ısınacağınız nadir filmlerden biriyle beraberiz. kuşları sevin ya da sevmeyin bu filmi izlemek zorundasınız.

  kuşçuların yılı büyük yıl’ın daha ortasında alaska’ya yolculuk başlıyor. bir kuşçu kendini bilmez bir şekilde nişanlısını da getiriyor yanına. kadının hayatı kayıyor afedersiniz.

  bostick adlı karaktere bayılacaksınız. onu sadece 2 dakika tanımanız yeterli. dalavereci, küstah, laubali ve bir psikolojik savaş makinesi. onun 536. kuşunu fotoğraflarken coldplay – viva la vida arkada fon olarak çalması ise biz müzik severleri oldukça üzüyor.

  “kudüs zillerinin çaldığını/ romalı süvari korosu’nun şarkı söylediğini duyuyorum/ benim aynam ol, ılıcım ve kalkanım ol/ yabancı bir tarlada amacını açıklayamadığım/ misyonerim ol/ eğer ben/ dürüst bir dünya yönetseydim/ aziz peder asla adımı anmazdı”

  işler gittikçe kızışıyor rakam oldukça astronomik ve canlı. herifler kuşa sevdalı.

  “bir roket atara bakar gibi/ astronotların yadigâr hanımlarına bakmam/ ve onları dinlemem/ çünkü ben/ kuşları severim/ şehirde kim geziyor bana ne/ manyak bir araba benim biçip geçse/ sürü içindeki bir inek gibi öylece bakar insanlar/ iyi de ben/ kuşları severim”

  “işte benim gözde kuşum. amerikan altın yağmurkuşu. gri-kahve. evet, bir çok kişi ona ikinci kez bakmayı düşünmez bile, fakat bu altın yağmurkuşu dünyanın en iyi gezginlerinden biridir. bu doğru. kutup bozkırlarına yavrular. arjantin güneyine doğru uçar ve geri döner, bir yıl boyunca. guatemala sahillerinin üstünde kendini gösterir. ve illinois çiftliklerinde. dokuz inç uzunluğunda, ancak ömrü boyunca yüz binlerce mil yolculuk eder. pasaport yok, güvenlik yok. tamamen özgürlük. evet. bu gri kuş şaşırtıcı şeyler gördü ve herkesin hafife aldığı bir kuştur.”

  yukarıda bahsedilen kuşun, afedersiniz ama, sol yumurtalığı bile olamayız. o yüzden bu dak’kadan sonra iyice akıllı olalım ve filmi adam gibi seyredelim. lakin her an kendimizi tekrar aciz ve köle hissedebiliriz.

  filmin gerisi tamamen çöp. bizim hilekâr, düzenbaz ve şerefsiz bostick 755 kuş türü bularak tekrar the big year’ı kazanmış da, bilmem neymiş de, bu bi’ hiç ve bi’ çöp.

  ---
  spoiler ---


  (saykoblack - 31 Temmuz 2012 14:53)

 • comment image

  bir çakma kuş gözlemcisi olarak söylemeliyim ki kuş gözlemciliği ile ilgili çekilmiş en iyi film. (ben işin keyif kısmındayım. görüyorum, çekiyorum, hissediyorum, kimseyle yarışmıyorum)
  --- spoiler ---
  diğer insanların gözlemcileri anlamamaları o kadar harika anlatılmış ki filmin bir çok sahnesi hayatımdan kesitler sunuyor.
  iş dünyasındaki insanların ne olduğu anlamayarak çekişmeleri, gözlemcilerin tüm hayatının kuşlardan ibaret olması
  kulaklıktan müzik yerine kuş seslerinin çalması, gözlemcinin fotoğrafçılara naziresi her yönüyle mükkemmel olmuş.
  son olarak küçük akbaba görmek için 3 yıldır her ay aynı çöplüğe giden birisi olarak, stu dürbünden bakıp "akbabalar" dediğinde gördüğüm sahne ile uzun süre kendime gelemedim.
  ---
  spoiler ---
  şimdi de filmin yanında kuşçuluk ile ilgili bilgiler verelim;
  bana göre filmin türkçe adı "yıl kertiği" olarak çevrilebilir. (tam çeviriyi amerika'ya gitmiş bir kuşçu yapsa daha doğru olur)
  kertikçilikte iki tür kertik var. birincisi hayat boyu kertiği, gözlemcinin hayatı boyunca gördüğü farklı türlerin sayısını gösterir.
  ikincisi yıl kertiği, bir yıl içerisinde gördüğünüz farklı tür sayısını belirtir.
  bir de buna ülke/bölge kertiği eklenebilir. bir türü bazı yerlerde görmek oldukça kolayken, gözlemcinin ülkesinde görebilmek mucize gibi bir şey oluyor.
  türü yaşadığı bölgede görmek hayat boyu kertiğine eklense de diğer gözlemciler için bir şey ifade etmemiş oluyor.
  zaten zevkli olan da görülmemiş türü görebilmek. kuşu hissetmek, takip etmek, sesini duyup görebilmek.
  (bkz: kertik)
  http://www.ornitofaunistika.com/…zi_i.folkmanis.mp3


  (thebug - 22 Şubat 2012 09:51)

 • comment image

  olm n'oluyor lan? tüm dünyanın sinema anlayışı değişti de, bana mı haber vermediniz? imdb'ye bakıyorum: puanı 5.9; rottentomatoes'a bakıyorum: 39; criticker'a bakıyorum: 63. hâlbuki sıcak bi film bu. söyleyecek sözü de var. kişisel ihtiraslar, tutkular, öncelikler, maddiyat, maneviyat, fedakârlıklar, hayattan beklentiler, eylemler, cesaret, korkaklık, sevgi, saygı üzerine gayet dişe dokunur bi yapım. senaryo mu basit geldi, kuş gözlemciliği mi milleti itti, anlamadım ki. başroldeki üçlünün şirin ve gösterişten uzak oyunculukları, çoğu "cameo" sayılabilecek kadar az görünen kalburüstü aktör ve aktrisler ile david attenborough taklidiyle olayı bitiren john cleese'in anlatıcılığıyla gayet güzel bi film çıkmış ortaya.

  burada senaryonun kuş gözlemciliği etrafında şekillenmesinin de bilinçli bir tercih olduğu muhakkak. bi defa, kuş gözlemciliği pek çok insan için anlamsız ve vakit kaybı bir uğraş. zaten filmde de kahramanların en yakınları bile buna bir mana yüklemekte zorlanıyor. fakat, hayat her insan için ayrı anlamlar taşıyor ve eğer yaşadığımız ömrü kıymetlendirmek istiyorsak, başkalarına ne kadar anlamsız gelsirse gelsin, kendi tutkularımızın peşinden gitmemiz gerekiyor. bu bağlamda, film bu fikri izleyiciye çok güzel aşılıyor. açıkçası beğendim. çoğunluğun yerin dibine sokmasına da bi anlam veremedim. şirin ve basit bi film. ikinci kez izlenmez belki ama bu değersiz olduğu anlamına da gelmez.


  (yerli mal - 14 Şubat 2012 14:43)

 • comment image

  bugün londra-istanbul uçuşunda türk hava yolları firması tarafından yolculara izletilmiş filmdir. uçakta olunca daha anlamlı oldu bence güzel bir film seçimiydi.
  filme gelince dopdolu bir kadro herkesin ilgisini çekmeyecek bir hobi olsa da insanların önceliklerinin ne kadar farklı olabileceğini güzel yansıtmış bir filmdir. hakkında bu kadar az entry girilmiş olmasına üzülmekten kendimi alamadım.


  (boyoz gevrek klorak asfalya - 4 Şubat 2012 22:35)

 • comment image

  kuş gözlemcilerini hiç anlamamışımdır, nedense çok sıkıcı bir uğraş gibi gelmiştir bana. bir sazlıkta saatlerce çıt çıkarmadan oturup gözleri bozulana kadar dürbünle kuş gözlemek, ciddi sabır isteyen bir iş. bu filmin sonunda da onları anlamış değilim zaten. ama onca berbat film sayfalarca yorumlanırken bu kadar kalabalık kadrolu bir film hakkında 3 entry olması haksızlık olmuş. şans verilmemiş demek ki, izlenmemiş.

  bence rahatlamak için izlenecek bir film. çok komik değil, çok dramatik sahneleri yok, hiçbir konunun uçlarında gezinmiyor. mütevazı. sakin. kuşlu. bir başka "hobime olan obsesif kompulsif bağlılığım yüzünden neler kaybettim" filmi.


  (biyiksiz kedi mahmut - 2 Şubat 2012 22:55)

 • comment image

  jack black'in telefonu the trashmen - surfin bird melodisi ile çalması filmden yana aklımda kalan tek şey oldu.

  bird bird bird
  bird is the word...


  (fukka - 1 Şubat 2012 10:37)

Yorum Kaynak Link : the big year