Süre                : 1 Saat 47 dakika
Çıkış Tarihi     : 15 Mart 2018 Perşembe, Yapım Yılı : 2018
Türü                : Aksiyon,Drama,Tarih,Heyecanlı
Ülke                : UK
Yapımcı          :  Participant Media , Pellikola , Working Title Films
Yönetmen       : José Padilha (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Gregory Burke (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Rosamund Pike (IMDB)(ekşi), Daniel Brühl (IMDB)(ekşi), Eddie Marsan (IMDB)(ekşi), Ben Schnetzer (IMDB)(ekşi), Nonso Anozie (IMDB)(ekşi), Denis Ménochet (IMDB)(ekşi), Kamil Lemieszewski (IMDB), Andrea Deck (IMDB), Mark Ivanir (IMDB), Angel Bonanni (IMDB), Natalie Stone (IMDB), Lior Ashkenazi (IMDB), Brontis Jodorowsky (IMDB), Yiftach Klein (IMDB), Peter Sullivan (IMDB), David Annen (IMDB), Vincent Riotta (IMDB), Flynn Allen (IMDB), Noof Ousellam (IMDB), Romeo Visca (IMDB), Frida Cauchi (IMDB), Omar Berdouni (IMDB), Laura Vivio (IMDB), Malik Kaddu (IMDB), Zina Natalia Zinchenko (IMDB), Daniel Ben Zenou (IMDB), Laurel Lefkow (IMDB), Antonella Axisa (IMDB), Gabriel Constantin (IMDB), Uriel Emil Pollack (IMDB), Gioacchino Jim Cuffaro (IMDB), Michal Banai (IMDB), Nathan Ravitz (IMDB), Michael Lewis (IMDB), Laurence Bouvard (IMDB), Trudy Weiss (IMDB), Ingrid Craigie (IMDB), Jonathan Wayre (IMDB), Jonathan Pyatt (IMDB), Shai Forester (IMDB) >>devamı>>

Entebbe (~ Entebbe'de 7 Gün) ' Filminin Konusu :
1976'da Tel Aviv'den kalkıp Atina üzerinden Paris'e gidecek Air France uçağı, ikisi Alman, ikisi Filistinli 4 kişi tarafından kaçırılarak Uganda'nın Entebbe şehrine indirilir. Uçakta çok sayıda İsrailli yolcu vardır ve militanların isteği, yolcuların hayatı karşılığında hapisteki Filistinli veya Filistin destekçisi 53 arkadaşlarının salıverilmesidir. İsrail hükumeti, yapılan görüşmelerin ardından çok tehlikeli bir operasyon gerçekleştirmeyi göze alır. Entebbe'de 7 Gün filmi, Entebbe Operasyonu'nda yaşananları aktarıyor.


 • "antepte 7 gün olarak çevrilmesi muhtemel olandır."
Facebook Yorumları
 • comment image

  devrimcilerin filistin sürecine verdikleri desteği konu alan gerçek bir hikayenin tasvirinden oluşan bir film.

  insanın yüzüne tokat gibi vurulan hatta objektif yaklaşılan ya da öyle gibi görünen yanları olsa da bunun bir yahudi propagandasından ibaret olduğunu düşünüyorum.
  nedenini açıklamaya çalışacağım.

  açılışta daha ilk sahnede filistin davasından yana taraf olan örgütlerin israilli sivillere saldırdıkları söylendi. tamda bire bir dümdüz bu şekilde söylendi. israil sivil ve saldırmak aynı cümle içinde kullanıldı.
  hemen yine açılışta ekranda kocaman kudüs ve israil yazısı belirdi.

  her ne kadar devrimciler (ki burada terörist olarak geçiyor ve film boyunca teröristler olarak adlandırılıyor) sempatik gösterilse de bu film özelde israilin zaferle taçlandırdığı bir olayı anlatıyor, bu onlar için kahramanlık destanı gibi bir şey. şimon peresin muazzam bir başarısı ve o dönemdeki siyasi çekişmeler var. şimon peres son derece itici hatta kötü olarak lanse edilse de israil in dik duruşu ve taviz vermeyen disiplinli yapısıyla desteklenince başarılı bir komutan sonucu çıkıyor.

  final sahnesinde israil, taa uganda'ya çıkarma yaparak, hava alanını basıp, önlerine geleni öldürerek rehineleri kurtarıyor.
  o esnada görüntüler israilde sahnelenen bir dans ile birlikte birleştirilerek veriliyor. final aynen şöyle, israil askerleri hava alanını basıyor, sahnedeki dans coşuyor, israil askeri sıktıkça, seyirci ayakta alkışlıyor. bir yandan silah sesleri, bir yandan alkış kıyamet. devrimcilerin rehineleri öldürme şansı var ama merhamet ediyorlar, israil askeri geliyor dan dan herkese sıkıyor, silindir gibi ezip geçiyor. en sonunda merkeze haber gidiyor bütün rehineleri kurtardık diye. tabiki yuvarlak masadaki stratejileri ve stresi de izleyince adrenalin tavan yapıyor. yani salonda bir kaç yahudi olsa ayağa kalkıp "şimon peresin askerleriyiz" diye slogan atsalar yeri var.

  velhasıl kelam sonuç: kurtlar vadisinin israil versiyonunun sanatçı eli değmiş hali.


  (neyyy - 22 Mart 2018 02:48)

 • comment image

  enteresan şekilde türkiye abd ile beraber filmin en erken gösterime girdiği ülke. yarın öğlen seansına gidiyorum. imdb'de yahudiler bayağı sallıyor, demek ki objektif bir film olmuş.

  (bkz: edit is coming)

  edit: evet bayağı objektif bir film. oyunculuklar, kurgu, müzikler, politik eleştiri herşey mükemmele yakın. hata aradım bulamadım, öyle söyleyeyim. aynı anda hem araplara, hem yahudilere hem de komünistlere objektif yaklaşan, eleştirirken onları da anlayan bir film çekmiş padilha. film boyunca provasını izlediğimiz gösterinin müziğini bilen varsa yeşillendirsin, hiçbir yerde yok. bu dans ile ilgili goodbye lenin'den bildiğimiz daniel bruhl "silahlar ve çatışma efektleri savaşı yansıtmakta yetersiz kaldığını düşündük, böyle emotional bir dans savaşı daha etkili şekilde yansıtıyor" demiş.

  edit2: dans şu http://www.youtube.com/watch?v=7v6ty_u-mls


  (slhmlr - 18 Mart 2018 23:41)

Yorum Kaynak Link : 7 days in entebbe