Süre                : 2 Saat 10 dakika
Çıkış Tarihi     : 20 Aralık 2012 Perşembe, Yapım Yılı : 2012
Türü                : Aksiyon,Cinayet,Heyecanlı
Taglar             : keskin nisanci,koma,Taş ocağı,heads knocked together,Gizemli kötü adam
Ülke                : ABD
Yönetmen       : Christopher McQuarrie (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Christopher McQuarrie (IMDB)(ekşi),Lee Child (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Tom Cruise (IMDB)(ekşi), Rosamund Pike (IMDB)(ekşi), Richard Jenkins (IMDB)(ekşi), David Oyelowo (IMDB)(ekşi), Werner Herzog (IMDB)(ekşi), Jai Courtney (IMDB)(ekşi), Vladimir Sizov (IMDB), Joseph Sikora (IMDB)(ekşi), Michael Raymond-James (IMDB), Alexia Fast (IMDB), Josh Helman (IMDB), Robert Duvall (IMDB), James Martin Kelly (IMDB), Dylan Kussman (IMDB), Denver Milord (IMDB), Susan Angelo (IMDB), Julia Yorks (IMDB), Nicole Forester (IMDB), Delilah Picart (IMDB), Joe Coyle (IMDB), Alicia Murton (IMDB), Peter Gannon (IMDB), David Whalen (IMDB), Sophie Guest (IMDB), Scott A. Martin (IMDB), CJ Ramirez (IMDB), Jarid Faubel (IMDB), Sara Lindsey (IMDB), Andrei Runtso (IMDB), Efka Kvaraciejus (IMDB), Kristen Dalton (IMDB), Jordan Trovillion (IMDB), Annie Kitral (IMDB), Lissy Gulick (IMDB), Larissa S. Emanuele (IMDB), Jason McCune (IMDB), Shane Callahan (IMDB), Joshua Elijah Reese (IMDB), Christopher Stadulis (IMDB), Ryan C. Bogdewic (IMDB) >>devamı>>

Jack Reacher ' Filminin Konusu :
Jack Reacher is a movie starring Tom Cruise, Rosamund Pike, and Richard Jenkins. A homicide investigator digs deeper into a case involving a trained military sniper who shot five random victims.


 • "tam 1 saat düşündüm bu adamı tanıyorum diye, filmdeki gerçek katil: varro lan bu.(bkz: spartacus blood and sand)adamdan tiksinirken sevmeye başladım birden. ne güzeldin sen varro."
 • "bugün izlediğim ve eğlenceli bulduğum aksiyon filmi, bence gidilebilir.tom cruise yaşlanmıyor yalnız... dikkat çekici."
 • "tom cruise'un ense tıraşının yamuk yumuk olduğu film."
 • "başıma bişey gelmeyecekse çok da kötü bulmadığım, yeryüzünde çılgın dersane, avrupalı, çanakkale çocukları gibi filmler varken kesinlikle hayatımda izlediğim en kötü film olamayacak vasat film."
 • "tom cruise'un içine kadir inanır kaçtığı filmdir. özellikle son sahnede."
 • "lee child romanlarının başkahramanı. kitaplarda oldukça uzun boylu, sarışın ve korkutucu bir tipken sinema dünyasında kendisine hiç benzemeyen tom cruise tarafından canlandırılacaktır."
Facebook Yorumları
 • comment image

  sözlükte neden bu kadar eleştirildiğini anlamadığım, fena bir seyirlik olmayan bir filmdir.

  hikayenin çözülmesinde abartılı kısımlar olduğunu düşünmüyorum. olay çözüldükten sonra jack reacher (tom cruise) abimiz keskin nişancılığını konuşturuyor, abartılı bulunmuş bir sahne, abartılı doğru da, böyle filmlerde tuz-biber niyetine illa bir iki dövüş, çatışma, kovalamaca olur, seyirlik filmde nesine takılıyorsun!?!

  yok efendim, jack reacher nasıl bir karaktermiş herşeyi biliyormuş, öyle adam mı olurmuş. olur tabii, bu tip filmlerde her boku bilen polis, avukat, asker, detektif, polisiye roman hayranı esrarengiz genç, gazeteci vs olur. seyirlik işte, film sanki oscar aldı da eleştiriliyor.

  kısacası:

  tatava yapma, izle geç amk.


  (entropia - 7 Nisan 2014 22:17)

 • comment image

  klişesi azaltılsa ve biraz daha popülarite olarak tom cruise'dan ciddi bir oyuncu seçilip film biraz daha "karanlık" yönden desteklenseydi iyi olur diye düşünüyorum.. bir russell crowe iyi giderdi sanki.

  tipik bir 7.2.


  (erkek pisi - 20 Mayıs 2013 09:37)

 • comment image

  bence tam 6.5-7'lik bir film. tam sevemezsin ama kotu de vakit gecirmezsin ya. oyle bir film iste bu. belki extended cut'inda senaryodaki ve kurgudaki eksikler giderilmistir. tabi varsa oyle bir seyi.


  (xeroquark - 21 Nisan 2013 02:51)

 • comment image

  sözlük yazarlarının büyük çoğunluğunun beğenmediği film. bu konuyla ilgili bir başlık açmayı bile düşünmeye başladım. her neyse.

  aslında formal hollywood aksiyonlarından ayrılan bir yapısı olduğunu düşünüyorum filmin. nedeni şöyle izah etmeye çalışayım. tamam film boyunca hoplamalar zıplamalar kavga dövüşler var ancak bu daha çok mecburiyettenmiş gibi duruyor. yani aslında film aksiyon filmi değilde, polisiye filmi gibi de, millet sıkılmasın diye sağlam aksiyon sahnelerini etrafa saçmışlar gibi duruyor. karşımızda wing chun ustası bir dirty harry ya da ne bileyim aşırı zeki bir rambo var sanki. esas yeteneği olağan üstü hafızası ve zekası olan bir adama fazladan bir kaç savaş sanatı öğretip piyasaya salmışlar gibi. buradan bakınca jack reacher karakteri filmin merkeziymiş gibi görünüyor ama aslında film bu şekilde hiç de rahatsız etmiyor. filmin olay örgüsünü jack reacher'ın gözünden kurguladıkları için biraz empati kurmaya gerek var az biraz. adam her sıkıntısını konuşarak çözmeye çalışıyor ancak kimse buna yanaşmayınca da alıyor eline sopayı veriyor beline beline. ben böyle adamı severim arkadaş. sevdim de nitekim. ha filmle ilgili sevmediğim şeyler yok mu? çok var. ama hepsi ayrıntı. bu tip ayrıntılara takılıp alacağınız zevki azaltmayın derim. hoş bir polisiye, sakin bir aksiyon beklentisiyle izlerseniz beklediğinizden biraz fazlasını bulabilirsiniz. tom cruise evet yaşlanmış ama pek de rahatsız etmedi beni. yan karakterler yeteri kadar iyiler. fazla veya eksik değil. senaryo biraz karmaşık gelebilir ama filmi izlerken olayları jack reacher gözüyle takip etmeye çalışırsanız heyecan verici bile olabiliyor. neyse işte seyredin derim daha da bişey demem artık. soranlara selamlar.


  (altesortman - 3 Nisan 2013 11:24)

 • comment image

  öncelikle thug love'dan gelsin: (bkz: arkadaş bi siki de beğenin be/@thug love)

  hiçbi siki beğenmeyen ekşi sözlük yazarları filmi yerden yere vurmuş bittabi. şaşılacak şey değil esasen. ben bi filmi beğenmemek için bu kadar çaba sarfetmeyi, kıç zorlamayı anlayamıyorum. öyle sikindirik, bahsini bile açmaya değmeyecek noktalardan tutup, çekip eleştiriyor ki öhh diyor, kalıyorsun.

  1. jack reacher, bir roman kahramanıdır. yazar lee child, kahramanı jack reacher olan 17 tane roman yazmış. 18'inci de bu sene çıkıyor. aynı adlı film de one shot adlı romandan uyarlanmış.

  2. filmin türü polisiye-gerilim. aksiyon falan değil. 2 dakka araba kovalama sahnesi var diye, 3-5 kişi öldürüldü diye filme aksiyon yaftası yapıştırmak çok zorlama oluyor.

  3. tom cruise'un filmde paso kendi övmesinden dem vurulmuş. en çok güldüğüm bu oldu. lan olm adam romanda öyle. alt tarafı wikipedia'yı açıp 2 satır yazı okusan bunu göreceksin. tom cruise'la ne alâkası var bunun?

  4. romanda tasvir edilen jack reacher'la tom cruise arasındaki cüsse farkından bahsedenler olmuş. sanki illâ karakterle aynı fiziksel özelliklere sahip birinin oynaması gerekiyormuş gibi... 1.50'lik wolverine'i 1.90'lık hugh jackman canlandırırken ağzınızı açmıyodunuz ama.

  5. bu reacher'ın öyle gizemli, böyle müthiş gibi övülmesi meselesine dönelim. buralar romanda nasılsa filmde de öyle. reacher, konuşkan olmayan, sürekli tetikte bekleyen, bi yerde fazla kalmayan biriymiş. refleksleri kuvvetliymiş. iyi dövüşçü, iyi nişancıymış. dövüşürken dirsek, diz, kafa atmayı severmiş. hafızası kuvvetli, matematiği zehir gibiymiş.
  işte demişler ki "çok abartmışlar." birader, bu tarz romanların alayında başkarakter abartılıdır zaten. diğerleri çok mu gerçekçi anasını satim? zaten bizi bu karakterlere çeken de bu üstün özellikleri.

  6. filme gelirsek... vasat-vasat üstü arasında gidip geliyor. ulan bu kadar yazdım ama başyapıt falan diyeceğimi sanmadınız herhâlde. filmin en göze çarpan kusuru kurgusu. bütünlük sağlanamamış. sanki yalnızca parçalar birleştirilmiş gibi. geçişler kimi yerde ani, kimi yerde alâkasız.

  senaryo yer yer aksamakla birlikte, edindiğim bilgiye göre romanın içeriğiyle olmasa bile ruhuyla paralellik arz ediyor. filmin devamını yapma isteği nedeniyle reacher hakkında genel bilgiler verme, reacher'ı izleyiciye tanıtma amaçlı kısımlar hikâyenin süresinden çalmış doğal olarak. yani filmin süresi normal ama hikâyenin süresi yetersiz.

  oyunculuklara gelelim: sade... herkes gerektiği gibi oynamış, tiyatral performanslardan kaçınmış. tom cruise'u jack reacher olarak beğendim ben. zaten kendisini genel olarak başarılı bulurum. bu adamla insanların ne alıp veremediği var, onu da çözemem.

  elbette hikâye bize yeni bir şey sunmuyor. filmin en büyük handikapı, başka filmler bir yana; özellikle 2000'lerden bu yana yayınlanmış sürüsüne bereket polisiye dizide benzerleri işlenmiş bir konuyu işlemesi. yönetmen de bir farklılık yaratamadığı için bittiğinde insanda bir kalıcılık uyandırmıyor. yine de genel olarak belli bi standardın üstünde kalabiliyor hiç olmazsa.

  ben filmden beklediğimi aldım. yüksek ihtimâlle devamı da gelecek. gelmesini de isterim. yalnız devamı için farklı bi yönetmen düşünülmeli bence. christopher mcquarrie'nin kalemine pek itirazım yok ama yönetmenliğini sönük buldum. the way of the gun da aklımda pek yer etmemişti zaten.


  (yerli mal - 15 Mart 2013 17:25)

 • comment image

  bugün izlediğim ve eğlenceli bulduğum aksiyon filmi, bence gidilebilir.

  tom cruise yaşlanmıyor yalnız... dikkat çekici.


  (dianwei - 18 Ocak 2013 01:12)

 • comment image

  başarılı bulduğum bir film.

  aksiyon sahneleri güzel, konusu güzel ve hafif kafa yormalı bir film. severim her şeyin belli olmadığı hafif düşündürten filmleri.

  tom cruise abimiz yaşlanmış ve bu tip süper kahraman dövüşleri için biraz yaşlı kalıyor. gencecik adamların bu amcadan dayak yemesini yediremedim.

  --- spoiler ---

  son olarak evin içinde gerçekleşen dövüş sahnelerinden birinde 3 tane embesili dövüyor jack reacher ve biraz komikli bir sahne olsun istemişler ama olmamış. yani o ana kadar çok komedi sahneye rastlayamadım ve o sahne bir anda ortaya çıktı ve yavan kaldı.

  ---
  spoiler ---


  (amuda kalkan zararla oturur - 7 Ocak 2013 22:28)

 • comment image

  spoiler olabilirli entry

  tecavüz partisi ve iki sene nişan alıp atış yapamayan keskin nişancı psikolojisi gibi, şimdi aklıma gelmeyen epey cesur eleştriler. hele ki şirketlerin adaleti satın aldığını ve savcıların çok kolay bir şekilde şüpheliye dönüşebileceğini (tabi ki siz aydın, entellektüel sözlük yazarları bilirsiniz de) bir hollywood filminde, amerikanın götünü pek yalamadan, genç kızların para için neler yaptıklarını dahi içtenlikle ortaya sermiş bir film olması hasebi ile takdire şayandır. bakın bu bağımsız bir film, muhalif ya da başka bir yapım değil. transformers gibi filmlerle abd reklamı yapan yapım şirketi de paramount, bu da. tabi ki bu konular çokça işlendi, ama 2012 sonuna geldik, bu sene bu çapta bir yapımcıdan böyle filmler gördüysek ve ben kaçırdıysam bağışlayın.


  (asiksurat - 29 Aralık 2012 13:08)

 • comment image

  beğendiğim film. az kurgu hatası ve maalesef biraz abartı vardı. onun dışında beni içine çekti, heyecanlandırdı ve eğlendirdi. üzerinizde çok etkileri olmasını beklemeyin. ama tom cruise'a karşı özel bir antipatiniz yoksa beğenerek gayet güzel vakit geçirebileceğiniz bir film olacaktır diye düşünüyorum.


  (duvar surungeni - 28 Aralık 2012 10:04)

 • comment image

  başıma bişey gelmeyecekse çok da kötü bulmadığım, yeryüzünde çılgın dersane, avrupalı, çanakkale çocukları gibi filmler varken kesinlikle hayatımda izlediğim en kötü film olamayacak vasat film.


  (telvin86 - 25 Aralık 2012 14:54)

 • comment image

  uzun zamandır sinemada eli yüzü düzgün bir aksiyon filmi izlemediğimi gösteren türünün iyi örneklerinden bir film. cinayet hikayesi ve kurgusu benim gibi ortalama bir zekaya sahip biri için çok iyiydi. belki de sinemayı bulmaca olarak görüp başından sonuna kadar otu boku çözmeye uğraşıp kendimi çok zeki zannetmeye çalışmamamdan kaynaklanıyor da olabilir.


  (kafalardaki soru isareti - 23 Aralık 2012 00:48)

 • comment image

  lee child kitaplarında 120 kilo ve uzun boylu olarak tasvir edilen anti-kahraman. tom cruise çük kadar boyuyla kitaptaki tanıma nasıl uydurulacak merak içinde beklenmektedir.
  ancak cruise'un collateral filminde performansı sonrası önyargılı olmadan filmi çıkana kadar beklenmelidir.


  (pusuruk - 24 Ağustos 2012 13:53)

 • comment image

  paramount şirketi tom cruise'lu yeni bir seri başlatmak istediğinden dolayı one shot isimli kitaptan uyarlanan filmin adını jack reacher olarak değiştirmiş durumda. film eğer iyi gişe yapar da devamı gelirse jack reacher 2 ya da hangi kitaptan uyarlandıysa o kitabın adını jack reacher'ın yanına iliştireceklerdir.

  filmin senaristi ve yönetmeni the usual suspects'in senaristi christopher mcquairre. jack reacher'ı ise tom cruise canlandırıyor. filmin bütçesi 50 milyon dolar görünüyor imdb'de. yani öyle çılgın aksiyon sahneleri olmayacaktır büyük ihtimalle. gerilim yönü daha ağır basacaktır filmin. 21 aralık 2012'de amerika'da vizyona girecek.

  kadroda tom cruise harici dikkat çeken isimler ünlü yönetmen werner herzog, oscarlı oyuncu ve tom cruise'un days of thunder filminden rol arkadaşı robert duvall, richard jenkins ve rosamund pike.


  (koobee24 - 23 Mayıs 2012 01:25)

 • comment image

  lee child romanlarının başkahramanı. kitaplarda oldukça uzun boylu, sarışın ve korkutucu bir tipken sinema dünyasında kendisine hiç benzemeyen tom cruise tarafından canlandırılacaktır.


  (koobee24 - 18 Temmuz 2011 18:46)

Yorum Kaynak Link : jack reacher