Süre                : 2 Saat 7 dakika
Çıkış Tarihi     : 04 Aralık 2008 Perşembe, Yapım Yılı : 2008
Türü                : Komedi,Fantazi
Taglar             : dinozor,t rex,maymun,Futbol,yabancı
Ülke                : Türkiye
Yönetmen       : Ali Taner Baltaci (IMDB)(ekşi), Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi), Özkan Ugur (IMDB)(ekşi), Ozan Guven (IMDB)(ekşi), Charles Carroll (IMDB)(ekşi)

A.R.O.G ' Filminin Konusu :
A.R.O.G is a movie starring Cem Yilmaz, Özge Özberk, and Zafer Algöz. Commander Logar fools Arif and sends him 1.000.000 years back in the time. He must civilize people from past to reach today.


 • "+ arif doğumu gora'da mı yapsak?- nasıl yani çocuğu gora'da dünya'ya getirelim, oradan da geri dünya'ya mı getirelim."
 • ""koyayım da tur at" esprilerine gülenlerin beğenmediği * fantastik komedi filmi."
 • "arif: ben sana karşı nötrümmimi: nöt mü?arif: nötr... fabl gibi... hani derler ya "ulan nerden aklına gelir ya?" diye. öyle işte..."
 • "bi siki beğenmeyen sözlük yazarlarına cem yılmaz'ın kendini yarandıramadığı film. (bkz: arkadaş bi siki de beğenin be)"
 • "yarısında çıktım. sonra film arası bitti. geri girdim."
 • "ceku: doğumu gora'da yapayımarif: yani çocuğu gora'da dünyaya getirelim, sonra tekrar dünya'ya getirelim"
 • "iyi bir noktaya temas eden film. akdeniz akşamları"
 • "gönderme yaptıgı bir çok şey gibi belediye başkanı tanımlamasınıda yapmış filmdir. arif: şimdi bize iki öküz lazımöküzler: yiyor ama çalışıyor"
 • ""bir haftada ortaçağ, on beş günde yeniçağ, yemin ediyorum bir aya kadar fransız devrimine kadar götürürüz biz bu işi."(bkz: büyük filmlerden büyük replikler)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  --- spoiler ---

  + arif doğumu gora'da mı yapsak?
  - nasıl yani çocuğu gora'da dünya'ya getirelim, oradan da geri dünya'ya mı getirelim.

  ---
  spoiler ---


  (221b - 4 Nisan 2013 23:32)

 • comment image

  her izleyişte ayrı güldüren filmdir.

  --- spoiler ---

  arif öfkeli öfkeli yürümektedir taşonun babasına diklenmesi ve yanlarından kovulmaları sonrası:

  arif - gerizekalıya bak. adam toprak ağası, ne adama baş kaldırıyosun sen? tam babaya diklenicek zamanı buldun. benimde şansıma bak. git kardeşim ben kendim kurucam medeniyet
  taşo - iki elin sesi olur tek elin sesi olmaz!
  arif - lan daha atasözünü oturtmamışsın bana satma!
  taşo(gülümseyerek) - arif, aroglara gidelim?
  arif - hee karıya gidelim dimii mi tilki. gelme oğlum benimle!!!

  ---
  spoiler ---


  (efelerin efesi - 24 Aralık 2009 11:37)

 • comment image

  beğenilmeyebilir elbette...

  dünya kadar para harcasan, hayvan gibi uğraşsan da bir filmi herkes beğenecek diye bir kural ve gereklilik yoktur...

  ama bu filmi, şahan gökbakar'ın amatör çalışması olan 30 günde, tatil köyünde çekilmiş osuruk komedili recep ivedik'i ile, pana film'in "3 kuruşa uydur kaydır bi şeyler çekelim, memlekette ne kadar kıro varsa koşa koşa gider nasılsa" zihniyetiyle piyasaya sürdüğü komik terörist muro'suyla kıyaslamak ve hatta bu filmlerin isimlerini arog'la aynı cümle içinde kullanmak bile bence çok çok çok büyük bir haksızlık ve bu klişe tabiri kullanmayı hiç sevmem ama: resmen "emeğe saygısızlık"...

  cem yılmaz'ın yine, diğer türk komedi filmi yapımcılarının aksine türk halkını adam yerine koyduğunu, iyi, kaliteli ve orijinal bir şeyler üretmeye çalıştığını ve bu uğraşında eldeki imkanlar göz önüne alınınca başarılı olduğunu düşünüyorum.

  ha siz yine de bu adamı takdir etmiyorsanız, işte recep ivedik, işte muro, işte destere, işte çılgın dersane, işte maskeli beşler, işte mehmet ali erbil...

  buyrun bayıla bayıla izleyin...


  (forrestgump - 9 Aralık 2008 19:52)

 • comment image

  gönderme yaptıgı bir çok şey gibi belediye başkanı tanımlamasınıda yapmış filmdir.

  --- spoiler ---

  arif: şimdi bize iki öküz lazım
  öküzler: yiyor ama çalışıyor

  ---
  spoiler ---


  (skyangel - 6 Aralık 2008 18:48)

 • comment image

  abi başrolde jim carrey oynuyormuş.. zamanda 1 milyon yıl geriye giden bir adam kendi zamanına dönebilmek için aralarına girdiği bir kabileyi sürekli çağ atlamaya zorluyor.. işte türlü icatlar falan.. manyak komik bir film çekmiş bu gavurlar..

  dense mesela..

  herkes hemfikir olacak.. güzel bulacak.. bayılacak.. ama film türkler tarafından yapılıp da cem yılmaz tarafından oynanınca önce kafadan önyargılı olunacak.. gidilmeden eleştirilecek.. izlenmeden çıkılacak..

  var mı lan böyle yağma.. ayıptır günahtır.. emeğe de mi saygı yok... cem yılmazın geçinebilmek için böyle filme mi ihtiyacı var.. insan 9 milyon doları sokağa atar mı.. cem yılmaz da atmamış.. son kuruşuna kadar harcadığı parayı helal ediyorum.. çok çok çok güzel ve kaliteli bir film koymuş.. bırakın onla bunla kıyaslamayı.. türk sinemasında bugüne kadar yapılmış en güzel filmlerden birisidir bu film...


  (harmandali efem geliyor - 6 Aralık 2008 14:48)

 • comment image

  filmi izlediğim salonda pek fazla infial uyandırmayan, ama hastası olduğum 'felsefik' şakalardan biri şuydu (spoiler veriyorum ama filmin gidişatına pek bir etkisi yok, stres yapmadan okuyabilirsiniz):

  ---
  spoiler ---

  dimi, arif için bir zaman makinası icat eder. tabii mevzu 1 milyon yıl öncesinde geçtiğinden imkanlar kısıtlıdır. bildiğin birkaç odunu toprağa dikmiş, üzerini kürklerle örterek, soyunma kabini gibi bir şey yapmıştır. arif makinayı görür, "bu ne ya" tadında bakar, "ne işe yarıyo bu?" der, dimi mekanizmanın içine girer.

  sözde zaman makinasının içinde çömelir vaziyette duran dimi, birkaç saniye sonra kalkar ve dışarı çıkar.

  arif: ee n'oldu?
  dimi: deminden, şimdiye geldim! bekleme süresini uzatırsan, 1 milyon yıl sonraya kadar gidersin.

  --- spoiler ---


  (tek ihtimali olan insanlarin hikayesi - 6 Aralık 2008 13:40)

 • comment image

  bu ülkede film yapmaya değer seyircinin azlığını yüzüme bir daha çarpmıştır arog... en başta ne istediğini ve ne beklediğini asla bilmeyen, garip bir insan topluluğu var seyirci olarak... gora çıkar ay çok kopuk hep skeç gibi hiç gülmedik denir, recep ivedik çıkar ay çok küfür hep küfür denir... arog çıkar bu sefer birden bire "gorada daha çok gülmüştük hem bunda hiç küfür yok niye yok?"... e yuh lan...

  bir de filmde 7 kere güldüm, 6 kere gülümsedim gibi salak istatikler verenler var ki bir şey demek mümkün değil... bir komedi filminde insan bu kadar kasar mı kendini yahu... onları sayarken kaçırırsın tabi arifin istiklal marşı söyleyen ağzını, sinir krizi geçirirken "tarihi değiştireceğim ben!" diye bağırmasını ve daha bir dolu anlık ince espriyi...

  şahsen arogu beğenmeyenin bu ülkede daha kaliteli ve daha zeki esprilere sahip, hikayesi daha hikaye gibi, kurgusu daha düzgün, oyunculukları daha kaliteli, yapım kalitesi daha yüksek, kısacası daha iyi bir komedi filmi izleyebileceğini ve memnun olabileceğini düşünmüyorum... bu arogdan iyisi yok ve gelmez manasında değil, netekim sorunsuz bir film değil çok doğal olarak... burada kastedilen, daha iyisi geldiğinde bu filme çekildiği gibi ona da ne istediğini bilmeden yapılmış bir eleştiri duvarı çekileceği... bu da idealist bir kaç yapımcıyı saymazsan, ülkedeki film sektöründe bir "iyi yapsan da seyirci anlamıyor, ne gereği var en azından kötü yapması kolay ve yine para kazandırıyor" mantığına yol açıyor...


  (madcan - 6 Aralık 2008 10:14)

 • comment image

  belli bir eleştiri checklist'ine uyulmazsa ölecek hastalığına yol açan filmdir.

  [ ] cem yılmaz'ın önceki filmleriyle karşılaştırmalar
  [ ] gora'yla benzerlikler (basic)
  [ ] stand-up'ıyla karşılaştırma (iyice başka)
  [ ] küfür miktarı değerlendirmesi (al takke ver külah)
  [ ] rıdvan dilmen eleştirisi (genel magazin)
  [ ] futbol sahnesinde sıkılmak (female-friendly)
  [ ] kaç yerde kahkaha atıldı (mikro-ekonomi)
  [ ] ne kadar komik (kime göre neye göre)

  bu listeleri temiz bir şekilde tamamladıktan sonra bir çok sahnedeki göndermelerle eğlenmeye, 5 rolde oynayan cem yılmaz'a, süper bir ozan güven'e bakmaya fırsat olacaktır sanıyorum. kısmet işte.


  (boncik - 6 Aralık 2008 03:12)

 • comment image

  --- spoiler ---

  (komutan logar arif'in dükkanına girmiştir. arif, logar'ın yardımcısı cüce elemanı kapıda görür)

  - (korkarak) taksiii.
  - (binip kaçacak sanırken, bir şöför mahalline doğru uzanır) bilader şunu beş dakkalığına alıyorum.
  (arif; her takside, çoğu arabada bulunan koltuk altı sopası ile dükkana girer)

  + sopaya mı güveniyorsun?
  - ne güvenicem lan sopaya.

  (bir önceki filmde arif'e yüklenmiş hareketlerden birini yapar. havada asılıyken)

  - arif abi, şu 100'lüğü iki 50'lik yapabilcen mi?
  - yav şimdi tam sırasını buldun. (logar'a doğru parmak sallama hareketi yapar)

  ---
  spoiler ---

  bu espriye şu kitle güler mi;

  - ay cansu, berkecan'la sinemaya gittik, cem yılmaz'a. çok iğrançtı film. berkecan yeni konvers almış. sıtarbaksa gittik.

  gülmez tabii. o zaman, bırakın berkecan'lar, cansu'lar "bok gibi film" yerine "anlamadım", "beğenmedim" desin, bırakın bu filmi anlamak, esprileri idrak etmek şerefi bize kalsın.


  (thedewil - 6 Aralık 2008 00:18)

 • comment image

  bu filmdeki dinazorların varlığını tartışmak, 1 milyon yıl önceki insanların günümüz türkçe'sini konuşmalarını tartışmak kadar abesle iştigaldir.
  günümüzde uzaylılar varken geçmişte dinazor olmuş, çok mu...


  (rare - 5 Aralık 2008 15:34)

 • comment image

  galasına giden var mıdır bilmiyorum ama benim dayanamayıp çekimlerinin yarısında çıktığım film. maymunlardan birini oynuyordum, daha makyaja girmeden cem yılmaz'ın makyöze "abi süper olmuş çok benzetmişsin" deyişini duyunca bıraktım seti.


  (elcezire exclusive - 3 Aralık 2008 23:40)

 • comment image

  yerli malı haftasından nasibini almamış suserler tarafından hunharca eleştrilen film* evet konular aşırma, yaratıcılık olmayabilir bu ve gora gibi filmlerde ama yine de eğlenceli olmadığını söyleyemeyiz. hatta bazı profesyonel* yapımlardan kat be kat iyiler. gittiğinizde hiç olmazsa paranızın hakkı kadar eğlenebiliyorsunuz.(önyargılı olmamak kaydıyla) üstelikte üzerine bastırarak söylüyorum yerli malı bu filmler. yukarıda bazı suserlerin belirttiği gibi bu ve bunun gibi filmler sayesinde hokkabaz gibi filmler şenlendiriyor perdeyi. neyse ne olacak canım siz yetişitirin yeğen,kuzen, çocuğunuzu sıpaydır mene, fantastik hede höte, gelsin winkis li kalemler pergeller cetveller yaşasın wornır buros, kazansın yunivörsıl pikçırs.

  son not : sinemaya giderken seyirci olun seyirci, yönetmen veya eleştirmen değil. o zaman keyif alırsınız goradan da arogdan da. size ne efekt yaparken çıkan misinadan, hikayedeki kompozisyon bozukluklarından falan.

  ve bonus

  (bkz: hepimiz eksperiz hepimiz gurmeyiz) a.q.


  (alposky - 19 Ekim 2008 05:44)

 • comment image

  "bir yontma taş filmi.."

  murat menteş'in star gazetesi için yaptığı röportajda cem yılmaz, bu yeni film projesinden şöyle bahsediyor:

  "filmin adı a.r.o.g. bir yontma taş filmi. vaktiyle bir karikatür çizmiştim:

  birinci karede, '250 bin yıl önce' yazıyor ve bir çocuk mask yapıyor. babası gelmiş 'öküz!' diyor, 'burada bütün kabile çalışıyor, sen kendini verdin o maska, sığır gibi bir herif oldun!' diyor.

  ikinci kare: '250 bin yıl sonra' o mask müzede, bir baba ile oğul bakıyorlar, baba diyor ki; 'bak, 250 bin yıl önce adam ne harika mask yapmış. sen sığır gibi gez hala!"

  gora'nın devamıyla ilgisi ise şöyle:

  gora'daki karakter, arif, belinde bir freebag'le içinde bir kutu viagra, bir mp3 player, bir victorinox çakı, bir el feneriyle 250 bin yıl öncesinde bir kabilenin ortasına şak diye ışınlansa ne olur?

  diyor ki; 'uzun uzun anlatamam, 2007'den geliyorum, hemen bana bir üçlü priz bulun! "

  star pazar, 30 eylül 2007.


  (momol - 1 Ekim 2007 13:23)

Yorum Kaynak Link : a.r.o.g