Süre                : 2 Saat 2 dakika
Çıkış Tarihi     : 20 Ekim 2006 Cuma, Yapım Yılı : 2006
Türü                : Komedi,Drama
Taglar             : tur,karavan,Sahne sihirbazı,Baba oğlu ilişkisi,ezik
Ülke                : Türkiye
Yönetmen       : Ali Taner Baltaci (IMDB)(ekşi), Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi)
Senarist          : D. Daniel Vujic (IMDB)(ekşi),Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi), Gürgen Öz (IMDB)(ekşi)

Hokkabaz ' Filminin Konusu :
Hokkabaz is a movie starring Cem Yilmaz, Mazhar Alanson, and Özlem Tekin. Failed magician Iskender decides to do a tour to save his career, but has to bring his grumpy and senile father along. The tour is quite unexpectedly...


Oyuncular
 • "(bkz: oz oglum ama hokkabaz)"
 • "özeti "hayatı küsülür mü lan?!" olan 10 numara film. ha bir de brezilya forması giyen maradona var tabii."
 • "şuan starda yayınlanmakta.en güzel, en keyifli türk filmlerindendir. karna ağrılar sokmaz, ama güldürür, ağlatmaz ama hüzünlendirir. her şey tam tadındadır bu filmde."
 • "günümüzde yapılan kullan-at tarzı filmlere inat, her izlediğimde "ne güzel filmmiş" diye düşündüğüm filmdir. oyunculuklar, karakterler.. hepsi olmuş bu filmde."
 • "-ne güzel bi kız. alsana böyle bi kız. 40 yaşına geldin.+baba gelin o yaa...-iyi ya işte, hazır gelin."
 • "cem yilmaz'in acik ara en iyi filmi. -ha, sen istiyorsun ki kadin gercekten ucsun?"
 • "bana göre bu filmin adı maradona olmalıydı. çünkü 10 numara bir film."
 • "her şey ortaya çıktıktan sonra maradona "o kadar da org almıştık" diye bir cümle kurar. filmin en içi dolu repliği de o'dur zannımca."
Facebook Yorumları
 • comment image

  her izlediğimde, finalde gözlerimi dolduran film.

  --- spoiler ---

  sait'in akvaryumun camını kırdıktan sonraki davranışları, öldü sandığı iskendere sarılışı ve seslenişi inanılmaz dugusal bir sahnedir
  ---
  spoiler ---

  ve mazhar alanson'un bu filmdeki oyunculuk performansı oscar'ı hakedecek cinstendir.


  (planorcu - 26 Eylül 2013 22:42)

 • comment image

  akrabamın 2 yaşındaki ağlak ve susmak bilmeyen kızını susturan film. türk sinemasının iyilerinden. "en (iyisi)" bile demek istemiyorum o tatlı dengesini bozmamak için. sakin sakin tatlı tatlı güzel bir film bu. sağol cem yılmaz.


  (nihavent uvertur - 1 Ağustos 2013 23:07)

 • comment image

  en sevdiğim cem yılmaz filmi. diğer çektiği filmler gibi aylar yıllar öncesinden borazanla duyurulmayıp sessiz sakin gayet mütevazi bir şekilde girmişti vizyona. gidip izlemiştim çok da beğenmiştim. gora, arog ve yahşi batı filmlerindeki illa güldürücem esprilerinin bu filmi izledikten sonra abartılı olduğunu da fark etmiştim. zira gayet de gülmüştüm. bahsettiğim diğer filmleri, ortamda milleti güldürücem diye kasarak espri yapan elemana, hokkabaz'ı ise mütevazi, samimi, sessiz sakin kendi halinde espri yapan ama yaran tiplere benzetiyorum. tercihim her zaman ikincisinden yana.


  (yekpare ek yeri yok nereye sokarsan sok - 1 Ağustos 2013 21:20)

 • comment image

  şuan starda yayınlanmakta.
  en güzel, en keyifli türk filmlerindendir. karna ağrılar sokmaz, ama güldürür, ağlatmaz ama hüzünlendirir. her şey tam tadındadır bu filmde.


  (kamera motor - 1 Ağustos 2013 20:20)

 • comment image

  günümüzde yapılan kullan-at tarzı filmlere inat, her izlediğimde "ne güzel filmmiş" diye düşündüğüm filmdir. oyunculuklar, karakterler.. hepsi olmuş bu filmde.


  (wisdom tooth - 26 Ocak 2013 17:05)

 • comment image

  beğenmeyenlerinin olmasına yıllardır şaşırdığım film. cem yılmaz'ın her şey çok güzel olacak'tan sonraki en komik filmi bence.

  hele ki o teyzeyi hipnoz sahnesi yok mu...

  --- spoiler ---

  maradona'nın babaya iskender hipnozda bir numaradır sait abi deyişi ve sonrasında iskender'in teyzeyi hipnoza girişmesi. yoğunlaşan teyzeyi uyandırma çabaları ve sonrasında beyaz kefene sarılı üzerinde bıçak koyulmuş teyzenin ölmüş bedeni ve cem yılmaz'ın yüz ifadesi. cem yılmaz tarihinin en komik olayıdır. filmi durdurup 10 dakika gülmüştüm. gülmeyen siktirsin gitsin.

  ---
  spoiler ---


  (saladze - 24 Temmuz 2012 22:40)

 • comment image

  1. be the band müzik yarışması birincisi neyse'nin 25 ekim'de piyasaya çıkacak albümünün klip ve çıkış şarkısı. şuradan izlenebilir.

  kahrından çok yer gezdim ama
  düşündüm yalnız başına
  alışmak zor mu gelir yerine sonra
  içmek gülmek
  kim takar, alkış tutar senin gibi hokkabaza kalsa
  dünyanın çivisi çikar, içim yanar
  âlemdeki o tek bilene sorsam,
  sarsam belki esneyip bağdaş kurar

  birkaç yıllık yorgunluk var ama
  aslında hepsi bi yana
  çamur ve çirkef bu düzene kalsa
  dünyanın çivisi çikar, içim yanar
  âlemdeki o tek bilene sorsam,
  sarılsam belki esneyip bağdaş kurar


  (supergirl - 20 Ekim 2011 14:56)

 • comment image

  -sihiribazlıkta şey vardır işte şimdi bizim bi oyunumuz var mesela, böyle kadını uçuruyosun ya, şimdi içten içe de biliyorsun ya kadın uçmuyo aslında, o insana çok koyuyo yani, o vardır bizde.
  -hee. sen istiyosun ki kadın gerçekten uçsun?
  -mesajı alıyorum fatma.
  -ne mesajı be?!


  (biyolog olcakmisim - 25 Mayıs 2011 10:41)

 • comment image

  bu film saçma sapan eleştiriliyorsa sebebi var. o da cem yılmaz algısındaki farklılık. cem yılmaz süper bir film çekip sokaktaki ortalama cem yılmaz stand upları müdavimi insanların tepkisini çekmiş olay bu.
  gidecek, anıra anıra gülecek çıkacak. kara mizahın duyguyla güçlendirilmiş hali ona tabi ki güzel gelmez. çok basit ama komik diyalogların onu gülümsetmesi olası değildir.
  her şey çok güzel olacak'tan haberi yoktur zaten o tarihte cem yılmaz gibi konuşan adam sayısı çok azdı memlekette. mazhar alanson'u anlaması güçtür, öz oğlum ama hokkabaz lafı yerine güzel bir küfür daha komik gelir onlara. neyse ki bu misyonu recep ivedik üstlendi de cem yılmaz'dan böyle kaliteli işlerin çıkma ihtimali arttı.


  (agk - 26 Mayıs 2009 03:28)

 • comment image

  gülmekten ölmeme neden olacak bazı diyaloglar içeren film.

  --- spoiler ---

  kişiler: emekli üsteğmen sait tünaydın, köylü 1, köylü 2,köylü 3
  köy kahvesindedirler...

  köylü1: merhabalar bey amca.
  sait tünaydın : çanakkale kaç km buradan?
  köylü2: çanakkale? normal arabayla 100-130 km.
  köylü3: nasıl normal arabayla?
  köylü3: yürüyerek?
  köylü2: yürüyerek çok be ya.

  ---
  spoiler ---


  (bozkir bilgesi - 21 Ekim 2008 09:40)

 • comment image

  --- spoiler ---
  her şey ortaya çıktıktan sonra maradona "o kadar da org almıştık" diye bir cümle kurar. filmin en içi dolu repliği de o'dur zannımca.
  ---
  spoiler ---


  (spirit - 11 Ocak 2008 07:53)

 • comment image

  cem yılmaz'ın oyunculuğunu ve güldürme yeteneğini bir adım öne götürdüğü filmidir. bir kaç sahne olsun güldüren ama klişelerden karakatür havasından uzak olsun isteriz. atmosfer ciğerlerimizi yakabilir uyarısı yapan kisiye sorulan "neden?" sorusunu kimin sordugu önemli degildir, komiktir zaten bu. ama hokkabaz filminde yaşlı teyzenin hipnoz edilme sahnesinde olayı komik kılan cem yılmazın canlandırdığı karakterdir. "yoğunlaştı" dedikçe o karakter o adamın çabasını ve başarızlığını görürüz ama pes etmeyişini, yine de eline yüzüne bulaştırmasını. komik olan budur işte. daha iyilerini yapacaktır umarım. kazandığı her kuruşu fazlasıyla hak etmektedir. velhasıl çok güzel bir filmdi.


  (pastoral senfoni - 10 Kasım 2006 15:11)

 • comment image

  cem yılmaz'ın en iyi filmi...

  evet; dikkat ederseniz, "en komik" demedim, "en iyi" dedim. biliyorum, bazıları büyük hayal kırıklığına uğrayacaklar ama gora'nın sululuğundan ve absürdlüğünden eser yoktu bu filmde... onun yerine sade bir anlatımı ve hoş bir havası vardı.

  cem yılmaz bu defa "ince bıyıklı kurnaz türk"ü oynamaktan vazgeçerek saf bir illüzyonisti canlandırmayı denemiş ve gayet de başarılı olmuş. belli ki hem film için, hem de kendi rolü için çok büyük emek sarf etmiş. illüzyon numaraları çalışmış, karakterini yürüyüşüne, bakışlarına kadar ince ince düşünerek yaratmış/canlandırmış, o kalın gözlüğü saatlerce takmaktan hiç çekinmemiş ve ortaya iskender tünaydın yani sahne adıyla "büyük iskender" çıkmış.

  genel olarak oyunculuklar iyiydi; mazhar alonson* ve tuna orhan* rollerinin hakkını fazlasıyla vermişler. cem yılmaz'ın arkadaş kontenjanından özlem tekin de onlara ayak uydurmaya çalışmış. bunların dışında, bkm oyuncuları tuncer salman ve caner alkaya, televizyon makinası'nın gizli yıldızı gürgen öz'le beraber filme renk katmışlar.

  filmin konusu ise kabaca: "bir yol hikayesi" olarak tanımlanabilir. kaybeden*, tutuk zekalı ve kısıtlı yetenekleri olan bir sihirbazın (babasının deyimiyle hokkabazın) haline bazen gülüyor, bazen de üzülüyoruz. derken filmin sonunda izleyiciye birkaç küçük sürpriz yapılıyor ve hikaye beklenilen şekilde sona eriyor. (konuyu filmin tadını kaçırmamak için bu kadar yüzeysel ve kabaca anlattım, yanlış anlaşılmasın)

  bu arada filmin kulakları okşayan tema müziğini de cem yılmaz yapmış. oyunculuk, komedyenlik, senaristlik, müzisyenlik, illüzyonistlik ve ufak ufak da yönetmenlik derken cem yılmaz oldukça yetenekli bir adam olduğunu yeniden cümle aleme ispat etmiş.

  meraklısına not: tek derdiniz gülmekse, filmin çok sayıda komik sahnesi ve diyaloğu da var. özellikle hipnoz sahnesinde gülmekten yerlere yatabilirsiniz. onun için: "baksana hiç komik değilmiş oğlum len" diyerek gitmemezlik etmeyin, mutlaka gidin. çünkü toparlanma halindeki türk sinemasının böyle güzel filmlere çok ihtiyacı var.


  (forrestgump - 20 Ekim 2006 19:28)

Yorum Kaynak Link : hokkabaz