Süre                : 1 Saat 52 dakika
Çıkış Tarihi     : 01 Ocak 2010 Cuma, Yapım Yılı : 2010
Türü                : Komedi,Western
Taglar             : elmas,east west,kovboy,Türkiye,east to west
Ülke                : Türkiye
Yönetmen       : Ömer Faruk Sorak (IMDB)(ekşi)
Senarist          : Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi)
Oyuncular      : Cem Yilmaz (IMDB)(ekşi), Ozan Guven (IMDB)(ekşi), Demet Evgar (IMDB)(ekşi), Özkan Ugur (IMDB)(ekşi), Cansu Dere (IMDB)(ekşi)

Yahsi Bati ' Filminin Konusu :
Yahsi Bati is a movie starring Cem Yilmaz, Ozan Güven, and Zafer Algöz. In 1881, two Ottoman Secret Agents travel to the USA, at the Sultan's request, to deliver a valuable diamond as a gift for the President.


 • "ot tribi sahneleri (totemle olgunlaşıp padişahın huzuruna çıkışla zirve yapıyor) türk komedi tarihinin en iyi sahnelerinden biridir. izlemeyi bileceksin."
 • "sadece fragmanındaki esprilerle bir kaç tane recep ivedik filmi yapılabilir."
 • "izlerken gülmekten komaya giren yan koltuk komşumun daha sonra kalkarken yanındaki kıza "bu ne ya hep belaltı espriler, hiç beğenmedim" şeklinde beyanatta bulunmasıyla beni komaya soktuğu film."
 • "ilk defa bir reklam filmini izlemek icin para odedim cok heyecanli."
 • "her türlü gidilir, her türlü izlenir bu film. siz beğenmezüklere bakmayınız efendim şu anda daha iyisi var mı? yok. ileride olur mu? olur. peki olursa kim yapar? şahan gökbakar değil."
 • "filmden önce çıkan recep ivedik 3 fragmanına öküz gibi gülenlerin çıkışta beğenmeyip eleştirdikleri filmdir."
 • ""burada yabancıları sevmezler...yerlileri hiç sevmezler" sloganıyla beni benden almış filmdir. sloganıyla western filmlerini net bir şekilde özetlemiştir."
 • "çok küfürlü bi film olmuş.(bkz: entry parsellemek)"
Facebook Yorumları
 • comment image

  beni en çok şerif rolüyle zafer algöz güldürmüştür.bütün replikleri ezberliyorum, eğleniyorum kendime

  --- spoiler ---
  kilisede günah çıkarırken:
  tanrım!bugün işlediğim günahlar şunlar:
  cessigilin arazi işinden rüşvet
  komşukızı madeleyni* elledik
  az önce de bi yirmilik sakal, şimdilik aklıma gelenler bunlar
  ---
  spoiler ---

  nasıl bir ses, nasıl bir şive arkadaş.kendimi vuracaam derken suratının aldığı şekil,o mimikler,takdir ediyorum kendisini.


  (kerplechka - 6 Şubat 2011 21:51)

 • comment image

  diğer kısımlarını geçtim, zafer algöz'ün şiveli konuştuğu şu 2 dakikalık sahnesi gülmekten kırdı geçirdi beni:

  ''-şurdan bağa azılı haydutların listesini verele. onların hakkından gelecek bi delibozuk bulmam lazım.
  ...
  -lan bu deel, şu anasını babasını kesenleri ver.
  ...
  -jesse james. cık, yaramaz.
  ...
  -billy the kid. daa dünkü bebe.
  ...
  -onanzo'dan has. lan bu melek gibin oğlan. kim koydu bunu buraya? sonra kaldır şunu, oğlanın başı derde girmesin.''


  (noxell - 2 Ocak 2011 22:06)

 • comment image

  ot tribi sahneleri (totemle olgunlaşıp padişahın huzuruna çıkışla zirve yapıyor) türk komedi tarihinin en iyi sahnelerinden biridir. izlemeyi bileceksin.


  (agk - 3 Mayıs 2010 02:45)

 • comment image

  yaklaşık 1 ay rötarlı seyredebildiğim film... zafer algöz gibi müthiş bir yeteneğin hakkını verdiği için cem yılmaz'a teşekkür ederek başlayalım söze... bu adamı yıllardır 888 tane rolde başarıyla seyrediyoruz. ancak adam bildiğin komik... yani kurtlar vadisindeki holding ceo'su yalçın yıldız değil... lütfen sevgili yapımcılar, bundan sonraki dönemde komik olarak adlandırdığınız projelerinize zafer algöz'ü de dahil edin... müthiş bir yetenek 3-5 filmle harcanıp gidecek yoksa...

  filme dönersek tekrar, cem yılmaz hiçbir şey yapmasa da filmlerine müthiş bir görsellik katıyor... ben bunu seviyorum... daha doğrusu bu emeği, bu işini ciddiye alma olayını seviyorum. işte şahan gökbakar'ı cem yılmaz'dan ayıran en büyük özellik de bu zaten... şahan az maliyetle çok para kazanmak için recep ivedik karakterinin üzerine başka 1 gram birşey eklemiyor... 3-5 figürasyonla, 2-3 mekanla filmi tamamlıyor. ancak cem yılmaz böyle değil. gerçekten her filminin arkasında büyük bir emek var. maliyetini bir tarafa bıraktım, herşeyden önemlisi seyirciyi ciddiye alma var. profesyonel oyuncularla, profesyonel stüdyolarda çalışılıyor. eğer karşı tarafın beni ciddiye aldığını hissetmişsem benim için o film olmuştur. komik mi değil mi tartışmalarına hiç girmek istemiyorum. tebessüm ettiğim de oldu, yarıla yarıla güldüğüm de oldu, hiç gülmeden 15 dakika filmi takip ettiğim de oldu... totale baktığımda keyifli bir 2 saat yaşadım...

  keşke her sinemacı en az bu kadarını başarabilse...


  (tripotter - 19 Ocak 2010 00:20)

 • comment image

  izlerken gülmekten komaya giren yan koltuk komşumun daha sonra kalkarken yanındaki kıza "bu ne ya hep belaltı espriler, hiç beğenmedim" şeklinde beyanatta bulunmasıyla beni komaya soktuğu film.


  (buludimeri - 15 Ocak 2010 01:37)

 • comment image

  --- spoiler ---

  şerif lloyd çok iyi bir tip olmuş. bildiğin emmi lan bu. o değil de; şerifin beyazlara kızılderili kostümü vermesi, sonra da "bunları geeyin, uvelek uvelek diye koşturun kasabanın etraafında." demesi. uvelek ne lan?*

  ---
  spoiler ---


  (irlyy - 15 Ocak 2010 01:06)

 • comment image

  bunu nasıl yazmadınız anlamadım ama aynı zamanda laikliğe gönderme yapan filmdir.

  --- spoiler ---

  hem şerif hem peder olan kişi günah çıkaranları hapse yollamaktadır.
  "şeriflik ayrı pederlik ayrı demiştir."

  çok küfürlü diyorsunuz, espiriler kabaydı diyorsunuz recep ivedik'e bayıla bayıla gidiyorsunuz. alın size küfür + kalite.
  sizin yerli komedi filmden anladığınız nedir ben anlamadım ki...

  adam götünden tabak çıkardı yine yaramadı arkadaş.

  ---
  spoiler ---


  (love vs hate - 3 Ocak 2010 17:31)

 • comment image

  zaten herkes cem yilmaz'dan daha komik, cem yilmaz'dan daha iyi oyuncu. gidin izleyin iste, mis gibi film. "olmamis" neye gore kime gore? adam diyor iste: "bizim mahmut da komik. e hani gormedik hic burda!"


  (epod - 3 Ocak 2010 00:00)

 • comment image

  ---spoiler---

  avam'ın ayıkamadığı bir sürü ince mevzuyla geçilen taşşaklar vardı filmde. yörüyen johnie tiribini çözememiş adamlar, billur denilince taşşağın geleceğini kapikleyemeyen insanlar tabii ki gülemez. düello zamanına yakın çalan ''the ecstasy of gold'' çakması soundtrack cingılını algılayamayan kulaklar zaten recep ivedik seyretsin. levent kırca hastası seyirciye sadece küfür olarak hissettirir film kendini. hayatında bi duman vurmamış adam nasıl anlasın ''abi ayağım yok'' triplerini? demet evgar'ın sırtının güzelliğini kezbansever halk nasıl estetik algılasın?kısacası güzel filmdi. yarısına gelmeden çıktım diyecek artistler yırtınadursun en kısa zamanda tekrar seyretmeyi düşünüyorum. kaçırdığım bir çok şey olabilir zira. ayrıca ''bir apaçi ağlıyor'' şiiri ile vurulan hedefler ise param parça şu anda. eline sağlık cem yılmaz.

  ---spoiler---


  (sign of evil existence - 2 Ocak 2010 17:57)

 • comment image

  harry potter ile beowulf'u kıyaslamaktan hiç bir farkı yok recep ivediklerle cem yılmaz filmlerini kıyaslamanın.

  hatta nejat uygur ile ferhan şensoy 'u kıyaslamak kadar anormal bi hadise bu. nejat uygur komiktir, herkes güler, ferhan şensoy bilinçli olarak belli bi kitleye hitap eder, herkes gülemez. ivedik, eczaneye gelen kadının fitili koymadan önce kıçının hangi kanadını ne tarafa kanırtacağını detaylı tarif ederken belden aşağılığın bokunu çıkartıyor, aynı zamanda hiper bayağı bir espri ile, kim izlese güldürüyor. cem yılmaz belli bi grubun anlayacağı şeyler yapıyor. "seviyeniz yetmiyor anlamaya" demiyorum, bak dikkatet, ama kendi yaş grubunun daha çok güleceği şeyler anlatıyor. o 20 yaşındayken yaşadıklarını anlattığında, yakın yaşlarda olup siz de yaşadıysanız daha çok gülüyorsunuz. çünkü ortak bi paylaşım oluyor. şimdi 20 yaşında olan adam yaşamadığı, bilmediği şeyi görünce tanıyamıyor. cem yılmaz izleyen herkesi güldürmek istese bunu parmağının ucuyla bile yapabilir. tercih meselesi. şahan gökbakar bu tercihi yapmış, başarıyor da. yahşi batıda detaylara espri gizlemek de tercih, ivediklerde osurukla güldürmek de. karşılaştırmak çene yormaya yarıyor.


  (shirak - 2 Ocak 2010 12:37)

 • comment image

  cem yılmaz $ovlarından herhangi birisi gibi izlendiğinde ele$tirmenin fazla bir anlamının olmayacağı filmdir. gi$eye oynanan ve mesaj iddiası olmayan bir filmdir. (her ne kadar mesaj iddası olmasa da epey mesaj var haliyle.)

  filme cem yılmaz ve diğer oyuncuları seyredip gülmek için giderseniz kesinlikle memnun ayrılırsınız. geçirdiğiniz 2 saate ve salonda yediğinize içtiğinize değer bir filmdir.

  --- spoiler ---
  cola turka sponsorluğunda çekildiğinden midir bilemiyorum ama coca cola'nın ağır ele$tirildiği film olmu$tur. sanki cola'yı ilk türkler yapmı$ da sonra onlar bizden (ç)almı$lar gibi.
  cem yılmaz filmde osmanlı imparatorluğu'nu abd'ye * ezdirmemi$tir. film boyunca dünyadaki yaygın türk imajını düzeltmekle uğra$mı$tır.
  bulunduğum salondaki izleyiciye göre yazacak olursam: filmde yapılan göndermelerin birçoğuna gülünmeyip küfürlere salonca gülünmü$tür. bunun sebebi izleyenlerin ya$ları ve ilgi alanlarının western filmlerine ve tarihe olan uzaklığı gibi duruyordu. arka arkaya gönderme yapmak, zaten bunları anında çözemeyecek seyirciyi yordu ve ara sıra hikayeden uzakla$tırdı. (buna en iyi ispat mısır ve içecek tüketiminin o anlarda artmasıydı. ha$ır hu$ur ws. seslerinin artması da denebilir.)

  filmde güldürü unsurlarını 3 farklı kategori altında toplayabiliriz.
  * western filmlerinde kullanılan klasikle$mi$ sahne ve replikler,
  * tarihi bilgiler üzerine yapılan espriler,
  * günümüzden bazı olay ve davranı$ların 120 yıl öncesine adaptasyonu.

  koskoca salonda tek ba$ına güldüğüm sahneler de olmadı değil.
  (megalomanlık yaptığımı dü$ünmezseniz çok sevineceğim.)
  mesela:
  *cem yılmaz'ın wanted ilanı çizen ozan güven'e isim tavsiye ederken arayı$a girdiğinde elindeki viskinin markasının jack daniel's olduğunu $ıp diye tahmin** edip ardından ozan güven'e vereceği ismin bu olacağını sezmi$tim ve bu isim söylendiği anda bir tek ben güldüm.
  * şerif lloyd'un * azılı bir kovboy arayı$ının sonucunda getirttiği kovboy'un brokebacklı bilmem kim olmasına da yine bir tek ben güldüm. (bkz: brokeback mountain)
  *$erif lloyd'un* aziz vefa'yi* kilisedeki ak$am vaazina davet etmesine aziz vefa'nin ak$am ezani okundu mu? diye $a$irarak kar$ilik vermesine de bir tek ben güldüm.

  filmden bazi güzel replikler $u $ekildeydi:
  * - sipsi. dü$tü. i$in yoksa 10 dakika ara.
  * - sor bakayim mr and mrs brown piknikten gelmi$ler mi?
  * - 20 yil sonra amerikan mandasina gireceksiniz.
  - baban amerikan mandası diye anana demiştir.
  * totem'e ithafen: - folklorik olarak sana saygim vardir ama sana asla tapmam.
  * - "istenmeyen tüy" kadin ismidir.
  * - yancıların hesabını ayrı yaz.

  filmde osmanli sahne / eğlence sanatlarina ve ki$ilerine saygi duru$unda bulunulmasi gayet güzel olmu$tur.
  misafir oyuncu olarak emektar sanatçilara*** rol verilmesi de ayni $ekilde güzel olmu$tur.

  filmin geçtiği yil olan 1881 hangi amaçla seçildi bilemiyorum ama bu tarihin ayni zamanda atatürk'ün doğum yılı olmasi sebebiyle küçük bir gönderme yapilabilirdi. $ahsen film boyunca bekledim.

  bir de cüneyt arkin'in filmlerinde oynadiği tarihi karakterlerde bizans imparatoru ve diğerleriyle yaptiği konu$malari çağri$tiran sahneler hatirina ustalara saygi $eklinde bir rol alsaydi fena olmazdi bence. ye$ilçam'da ata en iyi binenlerdendir ne de olsa.

  ---
  spoiler ---

  p.s.: tüm film boyunca demet evgarcansu dere ne kadar da deği$mi$ ulan diye seyrettim. yuh olsun bana.

  2010 yılının ilk günü * her $ey dahil 20 liraya*, 2 saat boyunca, tıka basa dolu salonda kâh tek ba$ına, kâh beraberce kahkaha atarak, gülerek veya gülümseyerek eğlenceli zaman geçirdiğim ve ardından bu kadar uzun bir entry girdiğim bir film olmu$tur.
  daha ne olsun ki?


  (robinbook - 2 Ocak 2010 00:03)

 • comment image

  her türlü gidilir, her türlü izlenir bu film. siz beğenmezüklere bakmayınız efendim şu anda daha iyisi var mı? yok. ileride olur mu? olur. peki olursa kim yapar? şahan gökbakar değil.


  (firest0rmph0enix - 1 Ocak 2010 21:06)

 • comment image

  http://www.milliyet.com.tr/… izini yahsi bati sildi

  milliyet gazetesi değil konunun tamamını, filmi sahne sahne anlatmıştır. bir çocuğun anlatışı gibi hem de... sonunda ne olduğunu filan, her şeyi...

  bu keyif kaçırıcı olmaktan öte bir şey. burada kesinlikle bilinçli ve art niyetli bir hamle var. insanlar internette sahte kimliklerin arkasında bile filmin izlenmesini güçleştirecek ve azaltacak yazılardan uzak dururken, bu ayan beyan yapılan nedir yahu?

  milliyet'e bu konuda hukuki yaptırım uygulanabilir mi bilmem ama bu saçmalık karşılıksız kalmamalı. bu işler bu kadar basit değil.


  (harikulade - 1 Ocak 2010 13:48)

 • comment image

  "burada yabancıları sevmezler...yerlileri hiç sevmezler" sloganıyla beni benden almış filmdir. sloganıyla western filmlerini net bir şekilde özetlemiştir.


  (zaen fazla 40 karakter - 21 Kasım 2009 16:56)

 • comment image

  cem yilmaz'in hayatinin hatalarina bir ornek daha. evet cem yilmaz, hata sende! kazandigin paralari deli gibi yemek, sagda solda kaygisizca harcamak varken, gidip tekrar sinemaya yatiriyorsun. ne i$in var be abicim? git holding falan kur, ne bileyim restaurant zinciri ac, bir bankaya ortak ol. seni sanatci degil esnaf olarak goren zihniyeti daha da hakli cikartirsin.

  kolaya kacmi$mi$... oysa hokkabaz diye bir dram bile cektin sen, insanlar "boyle komedi mi olur lan!" diye ona da burun kivirdi. bize mustehak bunlar, sinema yapma sen azizim, evinde oturup paralarini say.
  sanane sinema sektorunden?


  (karaktersiz - 18 Haziran 2009 14:07)

Yorum Kaynak Link : yahşi batı