Süre                : 45 dakika
Çıkış Tarihi     : 24 Eylül 2013 Salı, Yapım Yılı : 2013
Türü                : Aksiyon,Macera,Drama,Bilim Kurgu,Heyecanlı
Ülke                : ABD
Yapımcı          :  ABC Studios , Disney-ABC Domestic Television , Marvel Studios
Yönetmen       : Bobby Roth (IMDB)(ekşi), Vincent Misiano (IMDB), Jesse Bochco (IMDB), Milan Cheylov (IMDB)(ekşi), Holly Dale (IMDB)(ekşi), Roxann Dawson (IMDB), Jonathan Frakes (IMDB), Bill Gierhart (IMDB), David Straiton (IMDB), Joss Whedon (IMDB), Paul A. Edwards (IMDB), Kenneth Fink (IMDB), Kevin Hooks (IMDB), John Terlesky (IMDB)
Senarist          : Maurissa Tancharoen (IMDB)(ekşi),Jed Whedon (IMDB)(ekşi),Joss Whedon (IMDB)(ekşi),Jack Kirby (IMDB)(ekşi),Stan Lee (IMDB)(ekşi),Jeffrey Bell (IMDB),Paul Zbyszewski (IMDB),Monica Breen (IMDB),Brent Fletcher (IMDB),Shalisha Francis (IMDB),Rafe Judkins (IMDB),Lauren LeFranc (IMDB)
Oyuncular      : Clark Gregg (IMDB)(ekşi), Ming-Na Wen (IMDB)(ekşi), Chloe Bennet (IMDB)(ekşi), Elizabeth Henstridge (IMDB)(ekşi), Brett Dalton (IMDB)(ekşi), Iain De Caestecker (IMDB)(ekşi), J. August Richards (IMDB)(ekşi), David Conrad (IMDB)(ekşi), Saffron Burrows (IMDB), Ruth Negga (IMDB), Cullen Douglas (IMDB), Bill Paxton (IMDB), Maximiliano Hernández (IMDB), Elena Satine (IMDB), Shannon Lucio (IMDB), Robert Belushi (IMDB), Ron Glass (IMDB), Brandon Molale (IMDB), Samantha Cutaran (IMDB), Titus Welliver (IMDB), Samuel L. Jackson (IMDB), B.J. Britt (IMDB), Paul Sanchez (IMDB), Steve DeCastro (IMDB), Pascale Armand (IMDB), Robert Baker (IMDB), Vincent Laresca (IMDB), Peter MacNicol (IMDB), Leonor Varela (IMDB), Jaimie Alexander (IMDB), Dylan Minnette (IMDB), Louis Ozawa Changchien (IMDB), Michael Graziadei (IMDB), Ian Hart (IMDB), Michael Klesic (IMDB), Carlos Leal (IMDB), Laura Seay (IMDB), Rob Huebel (IMDB), Assaf Cohen (IMDB), Julia Emelin (IMDB) >>devamı>>

Agents of S.H.I.E.L.D. ' Dizisinin Konusu :
The Avengers’taki rolünden sonra, Ajan Phil Coulson (Clark Gregg) dünya çapında hukuki yaptırım örgütü S.H.I.E.L.D.’e geri dönüyor. Henüz sınıflandırılmamış olayları çözmek için eğitimli ajanlardan oluşan küçük bir ekip kuruyor. Ekipte dövüş ve casusluk konusunda uzman olan Ajan Grant Ward (Brett Dalton), pilot ve dövüş sanatları ustası Ajan Melinda May (Ming-Na Wen) ve zeki ama çok da sosyal olmayan bilim adamları Ajan Leo Fitz (Iain De Caestecker) ile Ajan Jemma Simmons (Elizabeth Henstridge) yer alıyor. Bunların yanı sıra, ekibe bilgisayar hacker’ı bir sivil olan Skye (Chloe Bennet) de katılıyor. İnsan ruhunun umudunu ve merakını gösteren bu destansı maceraya hazırlanın. Bu Süper kahramanların, uzaylıların ve olağan dışı şeylerin dünyası. Dizi insanların durumunu süper güçleri olmayan S.H.I.E.L.D ajanlarının gözünden anlatıyor ve birlikten kuvvet doğacağını, böylece dünyada bir farklılık yaratabileceğimizi ileri sürüyor.


 • "ikinci sezon finali, age of ultron'dan daha iyiydi. bu diziyi sinemada oynasalar her hafta gider seyrederim."
 • "2. sezon finali science biatch 2. sezon finali"
 • "(bkz: gerçek s.h.i.e.l.d. bu değil)"
 • "dövüşten dövüşe koşan melinda may karakterini canlandıran ming-na wen 1963 doğumlu, yani dizi başladığında 50 yaşındaydı, şu anda 51'inde. insan gerçekten hayret ediyor."
Facebook Yorumları
 • comment image

  ikinci sezon finali, age of ultron'dan daha iyiydi. bu diziyi sinemada oynasalar her hafta gider seyrederim.


  (9 - 14 Mayıs 2015 13:50)

 • comment image

  efsane bir bölümle 2. sezonu bitirmişler. aslında bölüm o kadar efsane değil ama son sahnede öyle bir şey oldu ki hassiktir deyip yerimden sıçradım. bu bölümle ilgili incelenmesi gereken ve biraz çizgi roman bilgisi gerektiren konuları aşağıda spoiler ibaresinin içine koydum. bölümü izlemediysen bundan sonrasını okuma diyorum yani.

  --- spoiler ---

  ilk olarak coulson'ın skye ile yaptığı konuşma ne anlama geliyor? şu anlama geliyor secret warriors kurulacak. normalde çizgi roman versiyonunda nick fury tarafından skrull istilasından önce kurulan gizli takımın adı bu ama burada coulson fury'nin yerini alacak ve yine daisy(skye) takımın saha lideri konumunda olacak. 3. sezonda bu takımın kuruluşunu ve gelişimini göreceğiz yani.

  ikinci merak edilen konu su altında çözünerek balıkların kanına karışan, oradan da insanların sofralarına kadar ulaşan mavi kristaller var. bir ihtimal bu balık yağları bir sürü insanın ölmesine sebep olacak ve ayrıca gizli kalmış inhuman'ları da ortaya çıkaracak. diğer ihtimal de normal insanları öldürmeyecekler ama bu seçenek saçma olurdu çünkü (bkz: tutarlılık)

  üçüncü ve en belirsiz olan konu ise o siyah sıvıya dönüşen kaya şeklindeki şey ne? ve jemma'ya ne yaptı???? ahahah burası çok iyiydi. hiç beklenmeyen bir anda çok iyi bir şekilde vurdu. çok başarılıydı. şimdi. elimizde siyah taş/sıvı ile ilgili neler var bir bakalım. gordon'ın dediğine göre inhuman'lar için öldürücü. nasıl öldürücü bilmiyoruz. taş/sıvı inhuman'lara karşı tepki veriyor. onlar yakındaysa sıvıya dönüşüyor. ve hatta şekil değiştiriyor. insanlar yanındayken farklı inhuman'lar yanındayken farklı desen veya deliklere sahip. tahminime göre jemma kree kanı taşıyor ve gizli kalmış bir inhuman. bu durumda normalde ölmesi gerekir. taş sıvıya dönüştüğüne göre jemma'nın inhuman olması lazım. ama ya taş o şekilde öldürücü değilse. ya kişiye inhuman'lara karşı kullanabileceği güçler veriyorsa. mesela onları pasifize edebilecek güçler. ayrıca jemma rolünü oynayan elizabeth henstridge'in marvel ile olan kontratı devam ediyor. bu da onun ölmeyeceğini ama değişebileceğini gösteriyor.
  diğer ihtimal de taşın bir çeşit teleportasyon cihazı olması. ben bu ihtimali pek mantıklı bulmadım açıkçası. geçmişte kree'lerin dünyada kalan kree kanı taşıyan insanları avladığını ve bu yüzden saklanmak zorunda kaldıklarını biliyoruz. bu taş belki de o silahlardan birisidir. dizinin yapımcıları bu taşı çizgi romanlardaki herhangi bir hikayeden almayıp kendileri uydurdukları için her şey olabilir aslında.

  ---
  spoiler ---


  (jamesjersey - 13 Mayıs 2015 23:11)

 • comment image

  nedendir anlamadım ama 2. sezon finalinde bol bol star wars göndermesi vardı.

  --- spoiler ---

  - skye'ın "it's a trap" mesajı.
  - skye'ın annesinin "analı kızlı çok güçlü olabilirdik" lafı.
  - coulson'ın elinin kesilmesi.

  ---
  spoiler ---

  belki daha vardır ama bunlar çok barizdi.


  (sertori - 13 Mayıs 2015 21:00)

 • comment image

  --- spoiler ---
  - ward'un ölmesini bekledim ama herhalde ileride konu sıkıntısı çekmemek için yapmadılar bunu. eyvallah.
  - raina öldü, eyvallah..
  - coulson jaime lannister tarzı elinden oldu ona da eyvallah.
  - amaaa.. aşkına karşılık bulmuşken simmons'ı fitz'den koparmak nedir? peygamber mi adam yüklendikçe yükleniyorsunuz? çok ayıp.

  ---
  spoiler ---


  (curuk nar - 13 Mayıs 2015 15:59)

 • comment image

  spin-off planları iptal olmuş. dünyanın en saçma fikriydi zaten, dizi zaten kendi başına zor ayakta duruyor, bir de spin-off kasıyorlar. kim napsın hunter'la mockingbird dizisini allasen, geç. hunter'ın da dizide kalması çok daha iyi oldu, herif anti-ward resmen.


  (sambalici - 9 Mayıs 2015 12:54)

 • comment image

  sanırım bu dizinin ilk sezonunu baştan sona severek izleyen bir ben varım. boktan repliklere, klişe olaylara rağmen oluşturulan grup dinamiği çok hoşuma gitmişti açıkçası, bu yüzden 2. sezonda başka bir formata geçmeleri çok sarmadı beni. ortamda dönen inhumans temelli gizem oldukça ilgi çekici geliyor tabi ama onun dışında ne kadar ilerleyebilirler bilemiyorum. inhumans mevzusunda bi yere kadar gidebilirler, çünkü esas film tee 2019'da gelecek. paso ihanet şu bu geyiği de bayıyor bir yerden sonra. ccc fitz diye diye nereye kadar. hikayeyi kafalarına göre ters çevirebildikleri için bi yandan da merak ediyorum nereye gidecek işler.


  (sambalici - 5 Nisan 2015 18:29)

 • comment image

  efsane bi bölümle sezon arası veren dizi. bayağı heyecanlı yerde bıraktılar hoş olmadı tabi.

  --- spoiler ---

  inhumans'ları böyle görmüş olduk ve dizi artık marvel aleminin en ortasında, önemli konumda. yani boş zamanlarda insanlar marvel'dan kopmasın değil de bildiğin bunu izlemeden filmleri izleseniz de oturmayan şeyler olur moduna bağladılar. bence güzel oldu.

  açıkçası trip'in öleceğini hiç düşünmemiştim kendisini bayağı seviyordum ölünce hüzünlendim. hoş sanırım onu biraz da fitz ve jemma tekrar yakınlaşsın diye yapmışlar gibi geldi ama emin olamadım.

  tapınaktan sonra skye yine kendi görünüşündeydi ama raina bayağı değişmiş gibiydi. neye dönüştüğünü inanılmaz merak ediyorum. ve skye'in dizinin başından itibaren geçirdiği değişimin hastasıyım gözünü kırpmadan vurdu ward'u iyi de oldu.

  o değil de o gözsüz inhuman neydi la?

  ---
  spoiler ---


  (rapper jedi - 11 Aralık 2014 14:41)

 • comment image

  muhteşem bir bölümle sezon ortası finalini yapmış dizi.

  --- 2x10 spoiler ---

  neredeyse dizi başladığından beri ortalıkta dönen inhumans muhabbeti nihayet resmiyete döküldü. filmi 3 yıl sonra gösterime girecek inhumans konseptinin bu kadar erken tanıtılması marvel açısından riskli olduğu kadar fazlasıyla takdir edilmesi gereken bir hamle.

  skye'ın da tahmin edildiği üzere inhuman çıkması, üstüne marvel evreninde hali hazırda yer alan bir karakter olduğunun anlaşılması ile de bir buçuk sezonluk gizeme nokta konmuş oldu. kendisi quake adıyla bilinen daisy johnson, her ne kadar çizgiromanlarda inhumans ile bir alakası olmasa da karakter sinema evreni için modifiye edilmiş, çok da iyi güzel olmuş. böylelikle babasını canlandıran kyle maclachlan'ın yine bir başka marvel karakteri calvin zabo, nam-ı diğer mister hyde olduğu da kesinleşti. inhuman olduğu kesinleşen bir başka karakter raina'ya da enteresan bişeyler oldu, henüz yalnızca gözünü görebildik ama onun da marvel evreninden biri çıkması olası. çeşitli teoriler var, bakalım.

  skye'ın gözünü kırpmadan ward'a kurşun yağdırması, ajan triplett ve whitehall'un ölümleri, sondaki gözleri olmayan inhuman amca bölümün diğer önemli olayları oldu. bölüm bir bütün olarak önemli ve harikaydı esasen. bir dizi ancak bu kadar geliştirebilir kendini, sırf marvel evreninde geçiyor izlemiş olalım diye (ve biraz da coulson hatrına) başladığımız dizinin böyle her geçen bölümde üstüne koyarak ilerlemesi fevkalade sevindirici. şimdi iki buçuk aylık bir mola ve agent carter zamanı.

  bonus:

  dizinin yapımcıları ile bölüm ve inhumans üzerine bir röportaj: http://www.comicbookmovie.com/…movie/news/?a=112203
  daisy johnson hattında detaylı bilgi: http://marvel.wikia.com/daisy_johnson_(earth-616)

  --- 2x10 spoiler ---


  (bruce parkus - 10 Aralık 2014 17:35)

 • comment image

  --- spoiler ---

  2. sezon 7. bölümüyle nihayet çizimlerin sırrına bizi ulaştıran dizi. çizimlerin bir şehrin üstten görünümünün ortaya çıkmasıyla ortaya bir sürü teori atılmış durumda. bunlardan en muhtemel olanları ise attilan ve wakanda. bilmeyenler için söyleyelim, attilan inhumans'ın yaşadığı şehir, wakanda ise black panther'e ev sahipliği yapan ve onun tarafından yönetilen afrika şehri.

  ikisinin de filmi geleceğine göre, her ikisi de muhtemel ancak bu çizimlerin sebebinin bir uzaylı dnası olması, attilan'ı daha yüksek bir ihtimal haline getiriyor.

  bu arada çizim olayını koca bir sezon sündürdükçe sündürmeyip 7 bölümde açığa kavuşturmalarıyla da ayrıca takdirimi kazandılar. hll spr dvm!

  ---
  spoiler ---


  (melankolik koala - 15 Kasım 2014 23:57)

 • comment image

  --- spoiler ---

  tam da dizi 2. sezonda çok güzel devam ediyor diyordum ancak ward'ın kurtulması olayı gıcık etti. coulson daha bir adamı zapt edemiyorsa, böyle birini basit bir kelepçeyle yolluyorsa hiç shield'i yeniden inşa etme olayına falan girmesin hacı bu nedir ya.

  ---
  spoiler ---


  (proksauaztwa - 4 Kasım 2014 15:36)

 • comment image

  hakkında reddit'te efsanevi teorilerin üretildiği dizi.

  --- spoiler ---

  skye'ın babası: mr hyde -> http://en.wikipedia.org/wiki/mister_hyde_(comics)
  skye: daisy johnson -> http://en.wikipedia.org/wiki/daisy_johnson

  incelerseniz de skye'ın babasının baya uyduğunu göreceksiniz. hem çift kişilik konusu uyuyor, hem de cerrahlık kısmı.

  skye'ın da coulson gibi olmamasının sebebi de babasından kaynaklanıyor. aynı zamanda skye'ın babası onun adının skye olmadığını söylemişti. raina da bildiğiniz gibi hep çiçekli elbiseler giyiyor. daisy* de bildiğiniz üzere bir çiçek.

  işte burada da raina'yı büyüten kişi skye'ın babası olduğu için, ona hep çiçekli kıyafetler giydirdiği ya da raina'nın bu durumu takıntı haline getirdiği gibi teoriler var.

  yani skye'ın gerçek adı aslında daisy olabilir.

  ---
  spoiler ---


  (gallagher - 26 Ekim 2014 03:46)

 • comment image

  şu berbat günlerde insanı biraz olsun hayatın boktan gerçeklerinden uzaklaştıran, güzel bir final yapan dizi. birçok açıdan doyurucuydu ve birçok açıdan bu sezonun hikayesini çok güzel noktaladı. yeni sezona bambaşka bir altyapıyla hazırlanmanın da yolunu açtı.

  özellikle, diğer yazarların da dikkatini çektiği gibi, benim de dikkatimi çeken şey klişelere vurdukça vurması oldu.

  --- spoiler ---

  1- klişe; tam ölüm anında karakterler birbirine olan aşkını itiraf eder ve öpüşür, sevişir, aşk başlar.

  fitz ve simmons arasında aşk gelişmedi. tam aksine simmons fitz'i friendzone'a koyarak aralarındaki muhabbeti enteresan bir yere sürükledi. o sahnede herkes eminim simmons'ın karşılık vermesini ve aşkın başlamasını bekliyordu ama öyle olmadı. gelecek sezon ne olur bilemem ama "ölmek üzereyken itiraf edilen aşklar" klişesine vurması iyi oldu.

  2- klişe; iyi başlayıp ihanet eden kötü adam aslında iyidir.

  ward için son ana kadar bunu bekledim. aslında fitz ve simmons'ı kurtarmak için attı, tam şu anda skye'a yardım edecek, may'i alt edecek ancak öldürmeyecek filan derken, hiçbiri olmadı. tam aksine may'i neredeyse öldürüyürdu, fitz ve simmons'ı da bilim geçmişleri olmasa öldürecekti. sadece skye'a duyduğu aşk onu biraz duraklattı ki onda da tamamen çıkarlarına uygun davranıyordu. ward bence kötü adam olarak kalacak. bu saatten sonra zaten iyi çıkarsa kepazelik olur. may'in kafasını kesiyordu ruh hastası.

  3- klişe; kötü adam son anda geri döner.

  garrett masaya çıkıp da her yanını metal kaplattığında ilk an sağlam bir küfür ettim. hay sokayım sizin klişenize diye isyan ettim. sonra garrett parçalara ayrıldı ve kahkaha attım. coulson ne güzel adamsın lan.

  4- klişe; deus ex machina

  belki de tek klişe buydu. nick fury'nin hem fitz-simmons'ı kurtarması, hem de coulson'ın başında belirmesiydi. ama diyalogları o kadar eğlenceli, kredisi o kadar yükselmişti ki, tam aksine nefis bir deus ex machina oldu. coulson direktör olarak s.h.i.e.l.d.'in başına geçti. nick fury ise yeraltına gömüldü.

  gelecek sezon ana hikaye skye üzerine dönecek muhtemelen. ama bunu filmlerle nasıl bağlayacaklar, en merak ettiğim konu bu.

  ---
  spoiler ---

  ayrıca hem elizabeth henstridge'in, hem de chloe bennet'ın hastasıyım. ikisi de benim bebişlerim. özellikle elizabeth. aksanını yerim senin.


  (melankolik koala - 15 Mayıs 2014 17:50)

 • comment image

  çalkantılı bir sezondan sonra başarılı bölümlerin ardından ilginç bir finalle sezonu bitirmiş dizi

  --- spoiler ---

  valla kaç bölümdür başarılıydı dizi ama ben yine de bu kadar başarılı bir final beklemiyordum. agents of shield de olmadığım kadar duygulandım, gaza geldim ve güldüm. bildiğin joss whedon klasiği komediyi buldular sonunda

  bölümü özetlemeye niyetim yok ama dikkat çeken kısımlar;

  fitzsimmons beni bayadır olmadığım kadar duygulandırdılar. istemiyorum aralarında bir romantik olay olmasını ama o kadar içten ve beklentiden uzak gelişti ki sahne gözlerim doldu ne yalan söyleyeyim. fitz'e bişey olmasın!!!!!

  ward'ın cidden baş hanchman olayında baya ilgi çekici olması. şahsen geçen bölümdeki arkaplan bilgisi iyi hoştu ama ward'ı iyi tarafa geçirip affettirmeye çalışmamalarına mutluyum be. böyle son ana kadar daha ilginçti. bakalım geleceği ne? fitzsimmons u gerçekten öldürmeye çalıştı mı yoksa kurtulmalarını umuyor muydı bilmem. bişyer farkeder mi iki türlü? bence hayır

  melinda may bildiğin hiç çekinmeden tesetereyle dalması baya muhteşemdi. ward'ın kışkırtma çabalarına verdiği cevaplar da aynen "you were never on top" may'ın ward'ı bitirişini gayet zevkle izledim

  coulson ve fury en iyi diyalogları kapmışlar özellikle garret evil monolog peşindeyken halleri çok iyiydi. bütün dizinin avengers göndermelerine eeeh desem de coulson'ın fury'nin verdiği tanıdık silahı alıp "i know what it does" demesi beni güldürdü

  "stupid, stupid, stupid" diye fury'yi azarlayan coulson süper olsa da sanırım yine de favorim şu:

  f:"it was a break glass in case of emergency situation"
  c:"yes, but that emergency was supposed to be the fall of an avenger"
  f:"exactly"

  coulson feeeeels!!! yüz ifadesi yaaa!

  ayrıca; skye'ın babasının olayı ne lan? elinde kan mı vardı? noluyo?????

  veeee en son: coulson is compromised. yazdıkları "eye spy" bölümündeki yazılara benziyor. bir şeyin şeması mı yoksa bir uzaylı dil mi? kree?

  not: unuttuğum bana sonradan gelen soru: generallerin hepsi ölmemişti sanki geri kalanlara ne oldu? coulson evlerine mi yolladı yani? generalleri kurtarmış olması yeni organizasyon kurarken işine yarayabilir ayrıca

  bir de raina'nın sorusu "what will i become?" raine ve skye'ın aynı tarzda 084 oldukları teorisi bir de skye'ın aslında inhuman olduğu teorisi geldi aklıma. terrigen mist getirildiğinde ortama yeni güçler edinme ya da potansiyellerini ortaya çıkarma olasılıkları var. yeni bir şeye dönüşebilirler gayet. kree'nin inhumans olayıla alakası olduğunu düşünürsek ilginç bir yere geliyor teori.

  ayrıca bu evolution muhabbeti mutant muhabbetinin yerini mi alacak acaba? özellikle scarlet witch ve quicksilver için. bakalım.

  ---
  spoiler ---


  (amarie - 14 Mayıs 2014 09:26)

 • comment image

  sezonun son düzlüğüne girdiğimiz bu bölümde tüm karakterlerinin son kozlarını oynamak üzere harekete geçtiği müthiş dizi.

  --- spoiler ---

  may annesi aracılığıyla bölümün muhteşem konuk oyuncusu cobie smulders’ın oynadığı maria hill ile iletişime geçti ve ondan coulson’a yardım etmesini istedi. t.a.h.ı.t.ı. projesinin başında alexandrer pierce ve hydra olduğundan şüpheleniyordu ve coulson’ın zihninin her an kontrol altına alınabileceğinden endişeliydi. maria hill bölümün kilit ipucunu verdi: fury coulson’ı gömmemişti, ama onunla ilgili büyük bir sırrı gömmüştü. may coulson’ın mezarını kazarak fury’nin tabuta gizlediği usb’yi buldu. usb’de t.a.h.ı.t.ı. projesinin başındaki 10. seviye ajanın fury’e gönderdiği görüntülü rapor vardı ve bölümün sonunda bizi büyük bir şok bekliyordu.

  coulson, triplett ve fitzsimmons gizli s.h.ı.e.l.d. üssüne dönmüş, ward ve skye’ın nereye gitmiş olabileceğini tartışıyordu. koenig’in onlara bir görev verdiği ve onların da emirlere uyarak yola koyuldukları ihtimali akıllarına gelse de artık emir verecek biri kalmadığı gerçeğini çok geçmeden yeniden hatırladılar. artık doğaçlama yapıyorlardı, bir plan veya kontrol mekanizması yoktu ki.

  fitzsimmons coulson’ı neşelendirmek için ona krep yapmayı planladılar. malzeme aramaya çıktıklarında fitz skye’ın bıraktığı “ward hydra ajanı!” mesajını buldu, simmons ise koenig’in cansız bedenini. artık her şey açığa çıkıyordu. fitz’in olan bitene verdiği tepki dizinin beni ağlamaya en yaklaştırdığı andı, kendisini çok seviyorum. ward’un hydra ajanı olması pek çok noktanın da birleşmesine sebep oldu. demek ki garrett hayattaydı, ajan hand ölmüştü. ward skye için geri gelmişti ve hard diski açabilmek için ona ihtiyacı vardı. ajanlarımız zekalarını konuşturup bu sonuçlara ulaşırken maria hill’in yardımıyla gizli üssü bulan askerler ve başlarındaki talbot geldi. maria hill devletin s.h.ı.e.l.d. ajanlarına daha fazla sert davranmaması için askeriyenin suyuna gidilmesini istiyordu ve coulson’a da böyle davranmasını öğütledi. hayata döndürülen coulson s.h.ı.e.l.d.’ın sırtında bir kamburdu ve daha fazla sorun çıkartmamalıydı. sırları korumalı, aklını kullanmalıydı. fakat geçmişini kendisinin kontrol ettiği ward’un hydra olduğunu öğrenince tüm fikri değişti. onu durdurmalılardı ve peşlerinde küçük bir ordu varken bunu yapamazlardı. hill ve coulson askerlerin bir güzel hakkından geldi ve ward’un peşine düştü.

  skye, hard diskin açılabileceği tek yerin mike peterson ile tanıştığı restoran olduğunu söyledi. kalabalık ve göz önünde olan bir yerde güvende olacağını düşünüyordu. amacı ward’u yakalatmaktı. iki bölümdür chloe bennet olağanüstü bir performansla skye’ın içinde bulunduğu zorlu durumu iliklerimize kadar hissettirdi. burada da ward ile kedinin fareyle oynadığı gibi oynarken, “garrett çok zorlanmış olmalı, ikili hayat yaşamak, insanlarla yakınlaşmak ama sonra onlara ihanet etmek…” doğrusu biraz kaşındı. ward pek çok şey olabilirdi ama salak olmadığı kesindi. skye ward’u ihbar ettiğini söyledi ve kartlarını açtı. fakat bu verebileceği en yanlış karardı. iki new york polisinin üst düzey bir hydra ajanı karşısında zafer kazanabileceğini düşünmek komikti doğrusu. skye bu hengamede kaçmaya fırsat buldu ama mike peterson, nam-ı diğer deathlok, onu yakalayıverdi. fakat skye’ın boyun eğmeye hiç niyeti yoktu. güçlü bir whedon kadınının yapacağı gibi yılmaksızın savaş verdi, rehin alınmışken bile ward’a birkaç darbe savurmaktan geri durmadı, çok da iyi oldu. onu nazilikle suçladı, yumruklar savurdu. ward’un cevabı: “bunları kişisel algılama.” dile kolay. “sana olan aşkım gerçek,” lafının ardından skye gibi ben de kusmanın eşiğine geldim.

  bu arada mike b planına geçme emri aldı. mike’ın içinde bulunduğu zor durumu bir kez daha gördük. o hydra’ya yardım etmek zorunda çünkü tek bir saniye içinde onu öldürebilir veya oğluna zarar verebilirler. yine de skye’a zarar vermeyeceğini biliyoruz, daha önce de bundan imtina etti. ama ward’a zarar vermemesi için hiçbir sebep yoktu. onun kalbini durdurdu ve skye’ın ona acıyarak hard diskin nasıl açılacağını söyleyeceğini umdu. haklı da çıktı. ben olsam orada ward’un acıdan kıvranarak ölmesine göz yumardım, ama skye yufka yürekli çıktı. ikinci yanlış kararını vermiş oldu böylece.

  ward ‘otobüs’ü alıp hard diskin şifresinin çözüleceği koordinatlara yola koyulmayı denerken karşısında maria hill’i buldu. “fury seni sağ kolu seçince birçoğumuz ona olan saygımızı yitirdik. gözü bayram etsin istediyse en azından romanoff’u seçseydi,” cümlesi ward’un ağzından çıkan en iğrenç cümle olabilirdi ama hill bozuntuya vermedi ve tüm muhteşemliğiyle güldü geçti. asıl amacı ward’u oyalamak, zaman kazanmak ve coulson’ın ‘otobüs’e binebilmesini sağlamaktı.

  coulson skye’ı kurtarmaya gelmişti ama hesaba katmadığı bir şey vardı. deathlok da oradaydı. ölümcül bir saldırı altındaydılar. coulson biricik aşkı lola’ya bindi ve beni çocukluğumda çizgi filmlere verdiğim şaşkınlık ve hayranlık dolu tepkilere geri döndüren müthiş bir arabayla jetten düşüş sahnesi izledik. skye kurtulmuştu. hard disk hydra’nın elindeydi ama skye onlara bir sürpriz daha hazırlamıştı. hard disk sayesinde düşmanlarının yerlerini tespit edebiliyorlardı.

  ajan hill ile sakin bir ortamda konuşma fırsatı yakalayan coulson geçen hafta olduğu gibi yine daha iyi bir hayat yaşama fırsatını elinin tersiyle itti. s.h.ı.e.l.d.’ın yarattığı pisliği temizlemeye kararlıydı ve bu görev bitene kadar ne hayatının aşkı audrey’e kavuşurdu, ne de stark’ın şirketlerinden birinde huzur dolu bir işte çalışmaya başlardı. moteldeki sahne bu karakterlere ne kadar ısındığımı ve onları ne kadar çok sevdiğimi gösterdi. simmons’ın hydra ajanı olduğunu düşünmüyorum ama bir şeyler gizlediği kesin. fitz için çok endişeliyim. triplett’in gelecek sezon ekibe tamamen katılmasını diliyorum. coulson’ın ise artık mutlu olmasını her şeyden çok istiyorum.

  ancak bölümün sonunda gelen o şok edici sahneye bakacak olursak bu pek mümkün değil gibi. coulson’ın yanına dönen may tabuttan çıkardığı bilgiyi de yanında getirmişti. t.a.h.ı.t.ı. projesinin başında coulson vardı ve ölümden döndürme deneylerinin deneklerde akıl sağlığı kaybına neden olduğunu, bunu atlatmanın tek yolunun hafızalarıyla oynamak olduğunu ve bunun hiç de etik olmadığını fury’e rapor ediyordu. ve projenin başındaki görevinden istifa ediyordu. bu söylediği her şeyin kendi üzerinde uygulanmış olması ne kadar acı! bir 0-8-4 olduğunu bildiğimiz skye da aynı yöntemle hayata döndürüldü ama hala akıl sağlığını yitirdiğine dair bir emare görmüyoruz. bu da onun özel biri olduğunu yeniden işaret ediyor.
  ---
  spoiler ---

  sezonun son iki bölümü kaldı. garrett’in hikayesinin bu sezon tamamlanacağını, finalde ise skye’ın neden özel olduğunu öğreneceğimizi tahmin ediyorum. artık heyecan dorukta!


  (under rug swept - 2 Mayıs 2014 00:46)

 • comment image

  başlamadan önce hakkında ne gibi bir beklenti vardı bilemem ama şu ana kadar yayınlanmış ilk 13 bölümünü izlemiş biri olarak gayet güzel bulduğum dizidir. daha önceden izleyecek dizi ararken bol bol karşıma çıkmıştı, ancak ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi tarafından hunharca yerden yere vurulduğunu görünce başlamamıştım. sonrasında iyi ki yazılanlara aldırmadan izlemişim, bence bu şüphede olanlar varsa izlesinler.

  şimdi dizinin isminden zaten ne olacağı kabak gibi belli. adamlar tamamen shield'ı konu alıyorlar. hal böyle olunca da thor'uydu, iron man'iydi, loki'siydi falan hep uzaklarda adı geçen hero'lar olarak kalıyor sadece.

  ama dönüp baktığımızda seçilen karakterlerden coulson, may, skye, fitz ve simmons bence gayet iyi seçimler olmuş. bir tek ward dallamasına kanım kaynamadı bir türlü. ayrıca hikaye gittikçe belli bir temele oturuyor ve bu da devamlılığı arttırdı. bir sonraki bölümü merak eder hale geldik.

  elbette bir başyapıt değil ama thor, iron man, the avengers neydi ki shield ne olsun? onlar ne kadarsa, hero'suz bir şekilde shield de o kadar. marvel'in piyasası bu, film tarzı bu, dizi tarzı bu. allasen thor ya da the avengers piyasa filminin ötesinde olmaktan başka ne verebildiler bugüne kadar da shield bunların çok ötesinde işlere imza atsın? dc comics gibi bir dark knight, arrow falan beklemeye gerek yok. marvel popülerliğe ve şaşaya oynuyor daha çok.


  (bir fidandim derildim - 24 Şubat 2014 03:34)

Yorum Kaynak Link : agents of s.h.i.e.l.d.